61 binnenland Dolle doelman AZ als 40 JAAR! Klagende luchtreiziger loopt geld mis DE JONG INTRA VAKANTIES De Jong Intra Vakanties bestaat 40 jaar en dat wordt gevierd. Profiteer van onze vele jubileumaanbiedingen en spectaculaire acties! KOM NAAR ONZE GRATIS REISBEURS! €659 p Tweede Kamer steunt missie Zuid-Sudan vrijdag 23 december 2011 ESTEBAN Belaagde de keeper AZ verweert zich door flink op Ajax-fan in Bijvoorbeeld: 40 weken lang wordt iedere week een reis geheel GRATIS weggegeven! Veel reizen hebben 40% of 40 korting! 40 vroegboekvoordeel per boeking op excursiereizen met reisleiding en op alle fïetsbusreizen 100 vroegboekvoordeel p.p. op alle groepsrondreizen in Amerika en Canada. Alle kortingen en aanbiedingen vindt u op www.dejongintra.nl/40jaar of bij uw reisbureau. Zondag 8 januari 2012 in Hotel Mercure in Nieuwegein Presentaties over diverse bestemmingen Reismarkt met uitgebreide productinformatie door deskundige medewerkers Workshop fotografie (gratis!) Demonstratie cocktail shaken (en proeven!) Ga naarwww.deiongintra.nl/reisbeurs en meld u snel aan! TOPVOORDEELREIS! Kroatische Bloemenrivièra 10-daagse busreis Highlights: Opatija, Eiland Krk, Grotten van Postoj- na, Nationaal Park Plitvice, Rijeka, Pula en Rovinj Inclusief: Kroatische avond met aperitief en muziek, reis per luxe Comfort Class Touringcar, deskundige chauffeur tevens reisleider, verblijf in hotel Opatija**, 9 x ontbijt en 9 x diner, diverse excursies Zooverbeoordeling: 7,6 Diverse vertrekdata van april t/m oktober 2012 www.deionqintra.nl/bbopa01 40 korting per boeking vóór 15 januari! Toscane te kust en te keur 8-daagse vlieg-busreis Highlights: Volterra, San Gimignano, Cinqueterre, Florence, Lucca, Pisa, Elba en Calci Inclusief: retourvlucht van Amsterdam - Pisa per transavia.com, verblijf in Hotel Gabrini***, lokale touringcar met chauffeur, deskundige Neder landssprekende reisleiding, diverse excursies, 7x ontbijt en 7x diner AL VANAF 7 P.P. Diverse vertrekdata van april t/m oktober 2011 Ga naarwww.dejongintra.nl/wegener, bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau voor meer topvakanties! (g) r^y or aliffeiwn geldt getoonde prijzen zijn per persoon ob.y 2 personen, tenzij anders vermeld, exclusief reserveringskosten Bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking Een logische reflex of exces sief geweld? Karatetrappen die de voetbalwedstrijd Ajax-AZ lamlegden, werden wereldnieuws. De dag van de 'dolle doelman'. door Marjolijn de Cocq Humberto Tan, presenta tor en sportverslagge ver, had er eerst maar eens een nachtje over geslapen voor hij een twittertirade begon over het incident met AZ-keeper Esteban. Die kreeg woensdag een rode kaart omdat hij intrapte op een Ajax-hooligan die hem op het veld had aangeval len. De wedstrijd werd gestaakt omdat de AZ-spelers zich niet meer veilig voelden. „Hoewel con form de regels is de rode kaart voor Esteban absurd. Seponeren op basis van noodweer", aldus Tan. „Spelers aanvallen is een gro ve schending." De trappen van Esteban maakten gisteren wereldwijd de tongen los. Toen de belager al neer was, volg den er nog twee harde trappen te gen de benen. Een logische reflex of excessief geweld? Goalkeeper go ne wild, oordeelde de New York Ti mes, doelman dolgedraaid. Het is ook wel een héél bizar inci dent, vindt hoogleraar sociale psy chologie Paul van Lange, die zich onder meer bezighoudt met ge weld op en rondom het voetbal veld. „Dit is zodanig afwijkend en buitenissig dat je je afvraagt: hoe moeten we dit duiden?" Esteban staat met 1-0 achter, verplaatst Van Lange zich in de keeper, staat on der heel hoge spanning en wordt ineens geconfronteerd met een 'megadreiging'. „Je wordt lijfelijk aangevallen, dat kan worden erva ren als met de dood bedreigd. Hij merkt het een halve seconde voor de trap komt en beschermt zich zelf dan uitzonderlijk goed. Ik vond het zelfs knap dat hij het zo deed, hij was heel goed bij zin nen." Maar dan het natrappen. Van Lange: „Dat gebeurt in luttele seconden en is niet de meest logi sche reactie. De meeste mensen zouden weglopen, ais het gaat om vechten of vluchten. Maar puur ex cessief geweld is het ook niet, er is geen sprake van voorbedachte ra de. De persoon die op de grond ligt, is nog steeds een beetje aan het rondschoppen en als je dan nog in de buurt staat, valt het wel te begrijpen, je zit nog steeds in een impuls." De Brits-Nederlandse schrijver Si mon Kuper, die een aantal boeken over voetbal en Ajax op zijn naam heeft staan, benadrukt dat Esteban beschermd had moeten worden. „Achteraf kun je wel zeggen dat schoppen niet mag, maar in de context is het heel begrijpelijk. Een gek valt je aan van achteren - ik zou het zelf ook gedaan hebben! Als speler ben je ontzettend kwets baar, je krijgt de schrik van je le ven en je wordt niet beschermd door de club die de wedstrijd orga niseert. Het is raar dat hij nu de zondebok wordt voor een situatie die de schuld is van Ajax, dat de or- m AZ-keeper Esteban (I) trapt in op de man die het veld is opgerend om de op het eigen veld niet kan hand haven." Oud-scheidsrechter Mario van der Ende heeft er het boekje op nage slagen: op gewelddadige handelin gen tegen medespelers, toeschou wers, officials en anderen staat een rode kaart. „Als scheidsrechter neem je waar, je constateert. En door Koos van Wees DEN HAAG - Wie wegens vertraging geld claimt van de luchtvaartmaat schappijen, is aan de goden overge leverd. Een verandering per 1 janua ri verhelpt daar niks aan. De Europese wetgeving is duide lijk: wie meer dan drie uur vertra ging heeft op een vlucht heeft recht op een vergoeding van mini maal 250 euro en maximaal 600 euro. lammer alleen dat de lucht vaartmaatschappijen het daar niet mee eens zijn en vrijwel standaard elke claim naast zich neerleggen. Klagende passagiers konden zich dan tot voor kort wenden tot de Geschillencommissie Luchtvaart. De commissie was na een aarze lend begin nauwelijks op stoom ge komen of de maatschappijen blie zen hem op, omdat bijvoorbeeld Easyjet en British Airways niet wa ren aangesloten. De werkelijke re den was dat de commissie veel va ker in het voordeel van klagende passagiers oordeelde dan de maat schappijen wenselijk vonden, al dus sceptici. De opheffing kwam vrij snel nadat staatssecretaris Joop Atsma (Infra structuur en Milieu) had aangekon digd maatschappijen te dwingen lid te worden van de commissie. Dat bleek wettelijk niet haalbaar. Nu moeten passagiers zich per 1 ja nuari maar wenden tot de Inspec tie voor Verkeer en Waterstaat, heeft Atsma bedacht. Die ziet al toe op naleving van de wet door de maatschappijen, en kan boetes opleggen als die in gebreke blijven. De consumentenorganisaties zijn sceptisch. Passagiers die klagen bij de IVW schieten daar niet veel mee op, omdat die de maatschap pijen niet kan dwingen per omme gaande de wettelijk vastgelegde compensatie voor vertraging over te maken. „Het had de staatssecretaris ge sierd als hij de IVW meteen de wettelijke bevoegdheid had gege ven om compensatie af te dwin gen", oordeelt Sandra de Jong van de Consumentenbond. „Nu heeft de IVW op dat gebied geen enkele bevoegdheid." Compensatie Bij een vertraging van meer dan drie uur heeft klant recht op: 250 euro voor alle vluchten tot en met 1500 km. 400 euro voor alle vluchten binnen de EU van meer dan 1500 km. 400 euro voor alle vluchten buiten de EU tussen 1500 en 3500 km 600 euro voor andere vluchten. DEN HAAG - Zo'n dertig Nederlan ders doen vanaf volgend jaar zo mer mee aan de nieuwe missie van de Verenigde Naties in Zuid-Sudan. Een ruime meerder heid in de TVveede Kamer stemde gisteren in met deze Nederlandse bijdrage aan Unmiss. De militairen, civiele politiemede werkers en andere deskundigen trainen en staan de Zuid-Sudanese politie bij. De Nederlanders doen hun werk ongewapend. VN-troe- pen moeten hen beschermen. De regeringspartijen WD en CDA en de oppositiepartijen PvdA, SP, D66, GroenLinks, en de Christen- Unie steunen de missie. De PW is ertegen. De gedoogpartner van het minderheidskabinet blijft twij felen aan het effect en de slagings- kans van de missie en over de vei ligheid van de Nederlanders. De eerdere VN-missie zag toe op de uitvoering van het vredesak koord uit 2005 tussen het noorden en zuiden van Sudan. Op 9 juli werd Zuid-Sudan een onafhanke lijk land, na een lange burgeroor log waarin 2 miljoen doden vielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6