'Kijk nog eens naar spoorbak' SALE De schatkamer van de 221 zeeland Vlissinger krijgt extra kans van rechtbank Gebiedsontwikkeling rond De Zaete in Yerseke is nu officieel van start VAN m EXTRA 50% KORTING SPOORHINDER BAS schrijft plan nog niet af VANDAAG METAMORFOSE BIBLIOTHEEK HEINKENSZAND De bibliotheek in Heinkenszand gaat als eerste vestiging in Zeeland meer op een boekwinkel lijken. Boeken worden aantrekkelijker gepresenteerd. Nieuw concept bieb vrijdag 23 december 2011 door Frank Balkenende goes - De Belangenvereniging Aan- wonenden Spoorlijn (BAS) wil van het Goese college van burge meesters en wethouders weten of de streep door het plan voor een spoorbak echt definitief is. BAS is buitengewoon teleurgesteld dat de bak, die trillingshinder van goede rentreinen zou moeten verhinde ren, van de baan is. BAS strijdt al jaren tegen geluid en trillingen van goederentreinen. Goes zoekt er al sinds 2004 een op lossing voor. Woensdag liet wet houder Loes Meeuwise (WD, spoorproject) gemeente weten dat de spoorbak onvoldoende ren deert. Die conclusie is getrokken uit trillingsonderzoeken van TNO en het bureau Peutz. Daaruit blijkt dat een bovengrondse betonnen spoorbak de trillingen met 37 pro cent reduceert. Dat is voor het col lege te weinig. Uitgangspunt voor KOOPAVOND vaal 7.00 tof 19.00 uur Lange Vorststraat 102 T. 01 13 -270 160 Goes www.vanwesten.nl middelburg - Een 35-jarige man uit Vlissingen hoeft niet, zoals de officier van justitie twee weken ge leden eiste, alsnog 180 dagen de cel in omdat hij zich niet aan de voorwaarden heeft gehouden, maar krijgt toch een kans om zich door gedragsdeskundigen te laten behandelen. Zijn proeftijd wordt met één jaar verlengd. De man had in 2009 geprobeerd de AIVD vijfduizend euro af te persen. Ook had hij leden van het Koninklijk Huis bedreigd en was hij in het bezit van kinderporno. de rond de 40 miljoen euro kosten de bak is dat de trillingen met mi nimaal de helft moeten worden verminderd. BAS-woordvoerder Bob Eeftink, die ook aan het Goese spoor woont, vraagt zich af of de ge meente niet gewoon genoegen moet nemen met 37 procent mind- der trillingen. „Dat is toch al een derde. Leg de spoorbak aan, het geld is er en je vermindert iets van de overlast." De gemeente vindt echter dat de spoorbak niet rendeert. Ook het al ternatief een permanente snel heidsverlaging voor goederentrei nen van zestig kilometer per uur, haalt te weinig uit. Om die reden wil ze met het ministerie van Infra structuur en Milieu en Prorail over leggen over alternatieve maatrege len die mogelijk wel renderen. BAS blijf strijdbaar. „Het ziet er nu slecht uit, maar we blijven vechten voor een goede oplossing." door Frank van Cooten Wie kent het niet. Op zoek naar net dat ene mooie boek in de bibliotheek maar praktisch onvindbaar. )e krijgt een stijve nek van het turen naar al die 'ruggen' en de kasten ogen nu ook niet bepaald aantrek kelijk. „Je ziet nu niet welke schat ten we in huis hebben", zegt Mir jam van Biesen, Teamleider Borse- le. Daar komt verandering in, om te beginnen in de vestiging Heinkens zand van de bibliotheek Ooster- schelde. De bieb ruimt momenteel 'ouwe zooi' (waar overigens nog best wat pareltjes tussen te vinden zijn) voor een habbekrats op om plaats te maken voor de nieuwe opzet. De bibliotheek wil ook van het wat stoffige (lees saaie) imago af Dus gaan de 'leeszalen' van vroe ger meer op winkels lijken met een veel aantrekkelijker prestenta- tie van boeken en een indeling per thema. Ook komen er thematafels met daarop boeken zoals in een boekwinkel. Heinkenszand is de eerste bibliotheek in Zeeland vol gens deze nieuwe formule. „Daar zijn we best trots op", zegt Anne Eijnwachter, Stafmedewerker mar keting. „We spelen door de nieu we indeling ook makkelijker in op thema's zoals de maand van het spannende boek, 4 en 5 mei en de zomervakantie. „We selecteren boeken die betrekking hebben op deze thema's. En die komen op de thematafels te liggen." Uiteraard is de nieuwe opzet ook bedoeld om meer bezoekers te krij- De ontwikkeling van het nieuwe bi bliotheek-concept is begonnen in Groningen en in Overijssel. Tien bibliotheek-directeuren, waar onder Jannie van Vugt van de bibli otheek Oosterschelde, kropen bij elkaar om het concept geschikt te maken voor meer vestigingen. De bibliotheek Heinkenszand is de eerste vestiging in Zeeland vol gens dit nieuwe concept. Vanwege de interne verbouwing is de bieb Heinkenszand dicht van 27 februari tot en met 10 februari. De bieb gaat op 13 februari weer open. De officiële opening is op 3 maart. Begin vorig jaar kreeg hij daarvoor onder meer een voorwaardelijke celstraf van 180 dagen opgelegd, met als voorwaarde dat hij zich on der toezicht van de reclassering moest stellen en zich in een inrich ting moest laten opnemen om be handeld te worden. Met de behan deling was de Vlissinger gestopt, omdat er zich iets had tussen hem en de psychiater had voorgedaan. De rechtbank vindt weliswaar dat de man zich niet aan de voorwaar den heeft gehouden, maar vindt behandeling beter dan 'zitten'. De spelcomputer krijgt ook straks weer een prominente plek in de bieb. gen en het aantal leden op te krik ken. In Groningen werkt het al en daar is het ledental met tien pro cent gestegen en zijn er behoorlijk wat meer boeken uitgeleend, zo'n twintig procent meer. Eijnwachter en Van Biesen be seffen dat deze cijfers niet een op een toepasbaar zijn voor Heinkenszand maar ze ver wachten wel veel van de nieuwe opzet. „Het wordt gewoon veel leu ker om in de bibliotheek te zijn. We hopen ook dat de mensen lan ger blijven. De boeken zijn straks ook veel makkelijker te vinden. Dat gebeurt met bewegwijzering en met een thematische indeling. Voor de volwassenen zijn dat er drie: liefde en leven, spannend en actief en literatuur en cultuur. De ze benamingen zijn duidelijk aan de rand van de kasten terug te vin den." Onder het thema liefde en leven vallen uiteraard liefdesromans maar ook bijvoorbeeld kook- en tuinboeken. Noem het de Libel- le-formule. „We weten dat vooral vrouwen graag liefdesromans le zen en die zijn vaak ook geïnteres seerd in koken en tuinieren." Ook kinderen krijgen speciale aan dacht. Voor hen zijn straks de boe ken ingedeeld in de leeftijdscategoriën 0 tot 8 jaar, van 8 tot 12 jaar en 12-plus. Tekeningen zijn gemaakt door kinderen van groep 3 van de basisscholen in Heinkenszand Een jury heeft er een aantal geselecteerd. Die teke ningen komen te hangen in de we reld van 0 tot 8 jaar. Een mooiere presentatie bete kent creatief omgaan met de bestaande ruimte. Uit onder zoek blijkt dat 'Heinkenszand' vooral spannende en romantische boeken en streekromans leest. „Maar er zal zeker nog literatuur te vinden zijn. Ook komen er meer bestsellers, want we gaan ons nog meer richten op het aanbieden van actuele en aantrekkelijke titels. Het hele concept is echt vanuit de klant gedacht." door Lilian Dominicus yerseke - Het startsein voor de herontwikkeling van het terrein rond dorpshuis De Zaete is gege ven. Burgemeester Jan Huisman van de gemeente Reimerswaal en de marktpartijen AM Zeeland BV en TopLevel Development teken den gistermorgen in Yerseke de koopovereenkomst van locatie De Zaete. Eind 2012 kan begonnen worden met de bouw, is de schatting. Ont wikkelingspartner woningstich ting R8tB Wonen is in een vrij laat stadium afgehaakt, meldden wethouder Hans de Kunder (CDA, gebiedsontwikkeling Yerseke) en directeur Jan Sips van TopLevel Development. Beiden zeiden daar begrip voor te hebben. „De wereld om ons heen verandert snel. Als je kijkt naar het risicoprofiel dat cor poraties nog mogen nemen, dan kunnen ze commercieel gezien maar weinig", verklaarde Sips. Op de plek waar nu nog dorpshuis De Zaete staat zullen eind volgend jaar dus diverse gebouwen verrij zen waarin onder meer een dorps- huisfimctie, een museum, apparte menten, hotel met ludlnessfacilitei- ten, studentenhuisvesting en een bezoekerscentrum moeten komen. Ook onderzoeksinstituut Imares wordt gerenoveerd en uitgebreid. Volgens de partners wordt in de uitvoering van de plannen reke ning gehouden met de originele bebouwing rondom de oesterput- te. Een koelhuisje diende als inspi ratie voor de artist impression van de architect. Belangrijk in het ont werp, dat nog zeker niet definitief is, zo benadrukte Sips, zijn de doorkijkjes naar de Oosterschelde. „Niet om af te geven op de bedrij ven langs de Korringaweg, maar als je daar rijdt waan je je op wille keurig welk industrieterrein." Vol gens hem is er overigens al serieu ze belangstelling voor de koopap partementen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50