41 binnenland Nabestaanden moeten geld afstaan TO©S Minister: Arts moet hoe dan Engel op Sint-Jan kan gebeld worden Tot 3 jaar cel voor fraude corporaties Levensgroot ganzenborden vrijdag 23 december 2011 RAWACEDE Dorpsgenoten claimen geld De nabestaanden van het bloed bad in Rawagede die onlangs een schadevergoeding kregen van Nederland, worden gedwon gen de compensatie te delen met lokale functionarissen en andere dorpelingen. Dat meldde de krant The Jakarta Post. door onze correspondent Jan Lepeltak JAKARTA - De negen nabestaanden van slachtoffers van het door het Nederlandse leger in Rawagede veroorzaakte bloedbad (9 decem ber 1947) worden zwaar onder druk gezet om de helft van de 20.000 euro die zij van de Neder landse regering ter compensatie kregen, af te staan aan dorpsgenoten en lokale bestuur ders. Dat melden de Indonesische me dia. In Rawagede, dat nu Balongsa- ri heet, is hierdoor grote ruzie ont staan. In de Jakarta Post zegt Las- mi, een nabestaande die geld van Nederland kreeg, dat ze in huilen uitbarstte toen dorpsgenoten 50 procent eisten. „Maar ik moest er aan toegeven." Volgens Lasmi's schoondochter Mi- lem wordt het gezin letterlijk geter roriseerd door de buren. Ook na dat ze helft van de 20.000 euro had weggegeven, is Lasmi verder onder druk gezet door familiele den van haar omgekomen man. „Iedereen wil zijn deel." De burgemeester van Balongsari ontkent dat de nabestaanden on der druk worden gezet. „Ze begrij pen nu eindelijk dat het geld niet alleen voor hen is, maar ook voor de andere Rawagede-slachtoffers", heeft de man tegenover de Jakarta Post verklaard. De burgervader claimt al van vijf nabestaanden geld te hebben ontvangen. De rest volgt snel, denkt hij. De burge meester claimt dat hij het geld on der alle nabestaanden gaat verde len. Maar inmiddels heerst er on duidelijkheid over de vraag wie de werkelijke nabestaanden van de Rawagede-slachtoffers zijn. Iwan Lubis, belangenbehartiger van de negen nabestaanden die Nederlands compensatiegeld kre gen, heeft de hulp ingeroepen van de Nationale Mensenrechtencom missie in Indonesië. Liesbeth Zegveld, advocate van de negen die de zaak tegen de Staat der Nederlanden won, onderzoekt ook of de weduwen van mannen die in Zuid-Sulawesi door het Ne derlandse leger werden vermoord, de staat kunnen aanklagen voor misdaden. In Zuid-Sulawesi zouden volgens lokale bronnen tussen december 1946 en februari 1947 zo'n 40.000 Indonesiërs door het Nederlandse leger zijn vermoord. Nederlandse experts houden het echter op maximaal 5.000. O zie onze website:binnenland Lees het originele artikel uit The Jakarta Post DEN BOSCH - Wie belt met 0900-7468526 krijgt 'contact' met een engel. Die is van steen en staat op de Sint-Jan, de monumentale kathedraal van Den Bosch. Het contact met de hemelse bood schapper kost 80 cent per minuut. Dat geld gaat naar het onderhoud van de kathedraal. In april werd de jarenlange restauratie van het monument feestelijk afgesloten. Pieter van Vollenhoven onthulde toen een beeld van een moderne, bellende engel. Die kan nu gebeld worden. Wie het nummer belt, wordt verwelkomd en krijgt een keuzemenu met zes mogelijkhe den. De beller komt zo meer te we ten komen over engelen, de Sint-Jan en over het geloof PAUL KUSTERS DEN HAAG - Fractievoorzitter Ma- vensgrote spel werd door PvdD-jon- mag niet zomaar, maar staatssecre- rianne Thieme van de Partij voor de gerenorganisatie Pink! geprotes- taris Joop Atsma (Milieu) heeft goe- Dieren speelt een potje ganzenbord teerd tegen het vergassen van gan- de hoop dat hij toestemming krijgt op het Plein in Den Haag. Met het Ie- zen rond Schiphol. Dat vergassen uit Brussel. Het aantal aanvaringen De strijd tussen minis ter Schippers en de huisartsen verhardt zich. De Kamer steunt haar streven te veel gedeclareerde kosten bij huisartsen terug te halen. Huisartsen moeten net als alle an dere sectoren in de zorg overschrij dingen van hun budget zelf op hoesten. Met die stelling verdedig de minister Edith Schippers van Volksgezondheid gisteren in de Tweede Kamer haar beslissing om 74 miljoen euro terug te halen bij de huisartsen. UTRECHT - Oud-directeur Gerard van der Z. van woningcorporatie SGBB moet van de rechtbank in Utrecht 3 jaar de cel in. Hij heeft volgens de rechters gefraudeerd met miljoenen euro's van de cor poratie. Drie van de vijf andere ver dachten in deze zaak kregen giste ren 2,5,1,5 en een half jaar aan ge vangenisstraffen. De zwaarste sanctie is voor Van der Z., omdat hij in de ogen van de rechtbank de criminele organi satie oprichtte en leidde met ont wikkelaar Richard S. In totaal deed SGBB (Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden) zeker 11 projecten met een van de bedrijven van S. Het proces draai de om fraude met vastgoedprojec ten in Utrecht, Amsterdam en Heerhugowaard. De zaak kwam aan het rollen in 2008 door klok kenluiders uit de corporatie. „Ik heb.233 miljoen bij ziekenhui zen teruggehaald, 512 miljoen bij de medische specialisten, ook de huisartsen moeten eraan geloven." De minister krijgt steun van rege ringspartijen WD en CDA en ge- doogpartner PW, waardoor er een meerderheid in de Kamer is voor de komende bezuiniging. Vol gens deze partijen is er een gat in de begroting ontstaan doordat huisartsen in de afgelopen twee jaar meer geld hebben gebruikt dan hun budget toeliet. En dus is het ook aan de huisartsen om dat gat weer te dichten. Dit tot verbijstering van de opposi tiepartijen die de teloorgang van de huisartsenzorg vrezen. „De zorg wordt zo alleen maar duur der", bleef Esmee Wiegman van de Christen Unie de minister voor houden. Huisartsen zullen patiënten door sturen naar ziekenhuizen, waar veel duurdere zorg wordt geleverd, waarschuwde zij. „Huisartsen zijn vogelvrij verklaard", constateert SP-Kamerlid Henk van Gerven. „De pleuris zal volgend jaar echt uit gaan breken", luidde de conclu sie van Linda Voortman van GroenLinks. Huisartsen, verenigd in de Landelijke Huisartsen Vereni- informatie van het waterschap De algemene vergadering heeft de tarieven voor de waterschaps belastingen in 2012 vastgesteld. Deze kunt u vinden op de website van het waterschap: www. scheldestromennl belastingen. De besluiten van de gewijzigde belastingveror deningen liggen van 6 januari t/m 30 maart 2012 kosteloos ter inzage op het kantoor van het waterschap in Middelburg (Kanaalweg 1) en Terneuzen (Kennedylaan 1), tussen 08.00 en 17.00 uur. Op aanvraag via telefoonnummer 088-2461334 (lokaal tarief) is een exemplaar van de besluiten te krijgen. Meer weten? Uitgebreidere informatie over het onderwerp in deze advertentie vindt u op www. scheldestromennl waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur 088-2461000 (lokaal tarief). Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4