Afscheid van je werk is als 261 zeeland Respijt voor Thermphos na uitspraak RvS Kern met Pit helpt bewonersinitiatieven Nieuw Fonds cultuur- en natuurbehoud brieven ONTSLAG Samenleving snapt vaak niet dat je tijd nodig hebt vrijdag 23 december 2011 VLISSINGEN-OOST - Fosforprodu- cent Thermphos hoeft voorlopig geen geurmaatregelen te nemen. Dat heeft de Raad van State (RvS) bepaald. De provincie Zeeland legde deze maatregelen in juli op. De provin cie wilde dat de stank op korte ter mijn beperkt werd, als voorschot op het provinciaal geurbeleid. In oktober stelde de voorzienin- genrechter de provincie nog in het gelijk. Thermphos ging daartegen in hoger beroep en vroeg tegelijker tijd aan de Raad van State om een voorlopige voorziening. De RvS heeft nu dat verzoek gehonoreerd waardoor Thermphos geen maatre gelen hoeft te nemen totdat in ho ger beroep een uitspraak is ge daan. De RvS twijfelt aan het ef fect van de maatregelen die de pro vincie Thermphos wil opleggen. ■llll'IIWilll ilIBWMBIgBMBBMBMHMMWWM—BjMMBg—K KAMPERLAND Kern met Pit steunt initiatieven die een bijdrage leveren aan een be tere leefomgeving. 12 bewoners- groepen presenteren zich op 14 ja nuari in Boerderij Larid en Zee zicht, Kamperland. De jury maakt een selectie en honoreert de plan nen die binnen een jaar worden verwezenlijkt. Dan ontvangt een bewonersgroep 1000 euro en de ti tel Kern met Pit MIDDELBURG Cultuur- en natuurbehoud in Zee land krijgt steun van het nieuwe Goessche Diep Fonds. Een echt paar, dat anoniem wil blijven, dat grote interesse in vogels, vogelstu dies en lokale historie heeft, stort zes jaar lang 12.500 euro. Het Prins Bemhard Cultuurfonds Zeeland is de beheerder van het fonds. Meer informatie op: www.cuituurfonds.nl/zeeland —V iiii'ii mn—11iii min IIMW HM 11 iwwin ■ui— door Nadia Berkelder Zoek een praatpaal, zegt Paul Peters. „Ie mand met wie je kunt praten, maar iemand die je problemen niet wegpoetst. Iemand die niet zegt: 'Ach, je vrouw werkt nog'. Ge sprekken met anderen helpen om je gedachten te ordenen: om op een rijtje te zetten wat je eigenlijk overkomt." Je baan kwijtraken moet je niet on derschatten, vindt Peters. Zeker niet als je tientallen jaren voor de zelfde werkgever hebt gewerkt, zo als de mensen bij Zalco en dus min of meer vergroeid bent met je werk. „Je baan verliezen is een rouwproces. De verwerking daar van gaat grotendeels in dezelfde fa ses als de verwerking van het ver lies van een dierbare. En dat kan best wat tijd kosten. Het duurt mis schien wel een half jaar of een jaar." Werk is niet alleen een manier om geld te verdienen: mensen ontle nen hun identiteit aan hun baan, status - je was eerst een goede on derhoudsmonteur, nu zit je nutte loos thuis -, ze zijn vaak trots op het product dat ze hebben ge maakt, zeker bij een bedrijf als Zal co. Bovendien is werk een sociale omgeving: als je thuis zit, mis je het contact met collega's. Peters was tot aan zijn pensione ring hoofd personeelszaken bij zorgorganisatie Zorgstroom. Hij heeft mensen begeleid die hun baan kwijt raakten omdat ze bij voorbeeld in de WAO belandden. „Het is belangrijk dat je praatpalen zoekt die er over drie maanden nog zijn", zegt hij. „En het is be langrijk dat je eerlijk bent, je gevoe lens laat zien. Hallo mannen! Als je geen mensen in je omgeving hebt die een praatpaal voor je kun nen zijn, moet je professionele hulp zoeken." „Mensen die te maken krijgen met verlies van hun baan, hebben be hoefte om te praten met iemand die het snapt. In onze samenle- Paul Peters was tot aan zijn pensionering hoofd personeelszaken bij zorgorganisatie Zorgstroom. ving is die aandacht - van hulpver lening bijvoorbeeld - weggesa neerd. De mensen waarmee je praat, moeten daar echt voor kie zen, hoe gek dat ook klinkt. Sa men zijn is trouwens vaak al ge noeg, samen een wandeling ma ken, of gewoon naast elkaar zitten lezen. Je hoeft niet altijd iets te zeg gen. En mensen mogen zeker niet oordelen: ze moeten niets zeggen in de trend van: het is ook stom dat je daar bent gaan werken, of: dat had je toch wel zien aanko men?" Van de omgeving van een ontslagen werknemer wordt veel gevraagd. „Degene die zijn baan verliest, moet begrepen worden, door zijn familie vooral. Als hij of zij een keer kort in de kar zit en boos is en afreageert, moet hem of haar dat niet verweten worden." De ontslagen medewerkers van Zalco doorlopen een proces dat vergelijkbaar is met rouw. „De eer ste fase is ontkenning en woede. Mensen geven de aandeelhouder de schuld of de politiek, ze willen per se al het nieuws volgen of ma ken zich kwaad op het UWV. De vraag die mensen zich moeten stel len is: wat heb ik daar nou aan? Al zou je het volledig kunnen analyse ren, de enige manier waarop het echt zou kunnen bevredigen om je met dat soort vragen bezig te houden, is er een boek over te schrijven." „Al die vragen leiden af. Je moet je realiseren dat je in een rouwproces zit. Je moet voor jezelf zorgen. Je moet gaan ordenen: wat gebeurt mij nou? Je moet tijd nemen, het op je in laten werken, dan kun je jezelf er doorheen trekken. Je moet die fases bewust doorlopen. Als je blijft steken in de schuld vraag, in boosheid, bestaat de kans dat je gestuurd wordt. Door de po litiek. Door de media. Door het UWV, de vakbond. Je moet begin nen met zelf sturen." Mensen die het moeilijk hebben, of last van stress hebben, moeten voor zichzelf ontrafelen wat hen goed doet als ze het moeilijk heb ben", vindt Peters. „Is dat vissen? Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 iezersredacteur@pzc.nl Bad Domburg Gezamenlijk stomen we op naar Bad-Domburg. Terug naar de tij den van weleer. Dat hebben we eer der gehoord. Bij de ontwikkeling van Hof Domburg eind jaren tach tig werd de kuuroordgedachte ge presenteerd. Terug naar vroeger tij den, was de gedachte. Helaas was het eindresultaat van deze terugkeer slechts uitbreiding van recreatieve eenheden. In mijn beleving is het predikaat 'Bad' niet veel anders als toen en wordt hier alleen geldelijk gewin door middel van uitbreiding van accommodatie voorgestaan. De uitwerking gaat de komende twee jaar 160.000 euro kosten. Ge lukkig draagt de Veerse belastingbe taler slechts 80.000 euro bij. De Veerse gemeenteraad is positief, mits er voldoende draagvlak is. Welk draagvlak, onder de burgers of ondernemers? Het merendeel van de bevolking is steeds weer die uitbreidingen spuugzat. We wachten het draagvlakonder zoek onder de burgers van Dom burg even af, of zou de Stadsraad via de Ondernemersvereniging Domburg het draagvlak onder de burgers verwoorden? David Wisse Weverijstraat 5A, Domburg Raad van State Bij het overzien van de gevolgen van alle dictaturen in het verleden moeten wij leermomenten voor de toekomst bepalen. Steeds weer wor den we herinnerd: waar ging het fout? Waarmee begon het? Het be gon altijd met de benoeming van gelijkdenkenden van de benoe men en daardoor vergroting van de macht, de verkleining van weer stand. Nu kan men zich afvragen: wat geef ik nog voor de toekomst van het ontslagrecht en andere nog in gewikkelder vraagstukken met Donner aan het hoofd van de Raad van State? En, wie zou For- tuijn hebben benoemd? En, is dit de keuze waarmee-Wilders kan le ven? Het belangrijkste echter is: zijn de procedures die we hiervoor wél hebben, gevolgd? Of zijn wij een dictatuur aan het worden? E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Dierenmishandeling Er wordt in zogenaamd beschaafd Nederland, door volwassen men sen, dus bewust gekozen voor die renmishandeling. Wat hebben die dieren misdaan? Ze zijn alleen maar lief geweest. Er wordt die dieren groot onrecht aan gedaan. Respect hebben voor alles wat leeft, telt blijkbaar niet mee. Al les heeft een grens, ook godsdienst vrijheid. De beschaving is nog ver te zoeken. Ria Mes Prins Mauritsstraat 21, Oostburg Delta De politiek wordt op een afkeu renswaardige manier door de direc tie van Delta op grote afstand ge houden. Politieke groeperingen hebben hun reactie intensief voor bereid en krijgen te horen dat de besluitvorming met zes maanden wordt uitgesteld. Voor- en tegen standers zijn het er over eens, dat het inzicht in de haalbaarheid van de 5 miljard aan investeringen zeer onvoldoende in beeld was. Ook de C02-belasting op energie is verre van realistisch nu ook Canada af haakt. De rentabiliteit kan ook met vindingen in de komende twintig jaar fors onder druk komen te staan. Deze directie is met het zon necellen-fiasco en het sluiten van de biobased brandstoffabriek be paald niet gelukkig met nieuwe in vesteringen. Wim Bartels Kerkring 16, Grijpskerke Kerk In reactie op uw column kerk van 16 december door P. Verlinden het volgende: Het misbruik van kinde ren door geestelijken in de katholie ke kerk is op geen enkele manier te vergoelijken. Het is goed dat de commissie Deetman daar een gron dig onderzoek naar heeft ingesteld en de schuldigen alsnog gestraft worden. In alle commotie mag ech ter niet worden vergeten dat er ook een groot aantal zaken goed zijn ge gaan in de afgelopen jaren. Het werk van de nonnetjes in onder wijs en gezondheidszorg. Het werk van broeders in onderwijs, sport clubs, koren enzovoort. De catechis ten die dagelijks op pad waren om gezinnen in problemen te helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46