241 zeeland Voetbalmuseum voorziet topjaar 'Ik heb het leven altijd al In de rij voor een nieuwe ID-kaart Toch geen 90 euro boete voor 14-jarig meisje na leeg gooien zak chips Dit is het laatste verhaal in een serie over Schouwen-Duivelanders met bijzondere eigenschappen of denkbeelden. vrijdag 23 december 2011 EK Boeiend programma in 2012 door Theo Ciele middelburg - Op de foto terwijl je de EK-beker van 1988 vasthoudt. Wie wil dat niet? Conservator van het Nationaal Voetbalmuseum Paul Martens schrikt zichtbaar als directeur Sven van Rijswijk dit ideetje uit de losse mouw schudt. „Zetten we wel een bewaker naast", stelt Van Rijswijk hem ge rust. Juichende bezoekers met de beker boven het hoofd of niet, 2012 moet hoe dan ook een topjaar wor den voor wat tegenwoordig voluit heet: Het Nationaal Voetbalmu seum Voetbal Experience. Rondom het Europees Kampioen schap voetbal in Polen en Oekraï ne bedenken Martens en Van Rijs wijk een heel programma. „Ik wil vooral meer doe-dingen in en om het gebouw", zegt Van Rijs wijk. In de kerstvakantie is er de competitie Kerstkopballen: wie het vaakst een bal op zijn hoofd kan laten stuiteren is de winnaar. Een variant op het balletje hoog houden. De komende zomer moet het gon zen van de activiteiten. Zoals het een conservator betaamt, denkt Martens niet in experience-, maar meer in museale termen. „We heb- den bosch - Een 14-jarig meisje uit Hulst dat een halve zak pop corn op straat had leeggegooid hoeft bij nader inzien toch geen boete te betalen. Zij zal ook niet meer worden ver volgd. Dat heeft een college van drie rechters van het gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep be slist. Eerder kreeg het meisje van de offi cier van justitie in Middelburg een boete opgelegd van 90 euro. SPIRITUALITEIT ben hier echt alles van het EK 1988. Dat gaan we extra uitlichten. Het is tenslotte de enige keer dat Nederland een prijs won. Verder is er informatie over de landen die aan het EK 2012 meedoen en over de geschiedenis van het EK sinds het eerste toernooi in i960", somt Martens op. Er staan nog wel een paar zaken op Martens' verlanglijst je. Hij heeft goede hoop dat hij de herinneringsmedaille krijgt die bondscoach Rinus Michels in '88 ontving. Van Rijswijk rekent erop dat het voetbalmuseum/voetbalexperience in dit EK-jaar de kaap van de 200.000 bezoekers gaat nemen. Dit jaar staat de teller op 140.000, iets minder dan in het eerste jaar. De zakelijke markt gaat volgens Van Rijswijk nog altijd goed. Daarbij moet je denken aan organisaties als Arduin die de vestigingen van Zeeland Attracties op het Zep-ter- rein afhuren. Naast het voetbalmu seum is dat Mini Mundi. Een expositie als over Faas Wilkes, de voetballegende uit de jaren vijf tig, trekt juist de echte voetballief hebber, de fijnproevers. „Ook ver zamelaars komen dan een kijkje nemen", zegt Paul Martens, cura tor van het voetbalmuseum in Mid delburg. door Marijke Vael Hij straalt rust uit. Te vredenheid. Blijd schap zelfs. Terwijl je als buitenstaander toch geneigd bent te concluderen dat het leven hem niet verwende. loop Timmerman uit Noordgou- we mist een been, onderging diver se hersenoperaties en bleef altijd vrijgezel. „Ik heb het leven altijd genomen zoals het kwam. Ik heb nogal een gladde rik waardoor ik niet zo gauw van streek ben. Ie kunt wel gaan mopperen, maar dat helpt toch niet," lacht de 67-ja- rige. „Natuurlijk is het armoe dat je niet veel meer kunt, maar ik ver veel me niet snel." loop heeft genoeg aan zijn eigen waarnemingen en gedachten. Van uit zijn rolstoel achter de eettafel observeert hij de twaalf zelfgestek- te fuchsia's in zijn vensterbank en verheugt zich over iedere bloem die hij tot ontwikkeling ziet ko men. „Ze komen voort uit een stekje dat ik 20 jaar geleden mee bracht van mijn tante. Ik begiet ze drie keer per week met regenwa ter." Achter de vensterbank met fuchsia's strekt zich het polderland schap uit, met daarin de Klooster- weg tussen Noordgouwe en Schud- debeurs. Joop kijkt vele uren naar de auto's die daar rijden en geniet daarvan. „Dat geeft levendigheid en beweging." De Noordgouwe naar, die opgroeide in een huis ver derop aan de Donkereweg, woont sinds 1980 in het voormalige pand van zijn grootouders. Spiritueel noemt hij zichzelf niet. „Mijn ouders waren dooplid van de Hervormde Kerk en mijn zus en ik gingen naar de zondags school. Maar de kerk heeft mij nooit zo geboeid." Het idee van een hogere macht ontstond bij de voormalige straten maker nadat hij in het Rotterdam se Dijkzigtziekenhuis in 1972 voor het eerst aan zijn hoofd werd geo pereerd. „Door een ongeluk met de brommer had ik een scheurtje in mijn schedel en kreeg hersen vliesontsteking waarna ik steeds wegviel. Toen ik wakker werd uit de narcose besefte ik hoe waarde vol het leven is. Sinds die tijd leef ik veel bewuster. Vaak overdenk ik 's avonds wat er die dag is gebeurd en realiseer me dat het een mooie dag was." loop moest op zijn 42e stoppen met zijn werk in de we genbouw omdat de klachten in zijn hoofd terugkeerden bij kou. Zestien jaar geleden werd zijn lin kerbeen afgezet vanwege verstopte bloedvaten. „Gewoon pech," con cludeert de Noordgouwenaar die er vrede mee heeft. Hij staat altijd om vier uur 's morgens op. „Ik heb niet veel slaap nodig. Als ik Joop Timmermans observeert vanuit ziijn huiskamer de polder: „Het is prachtig Paul Martens met de replica van EK-beker die Nederland kreeg na het win nen van het EK in 1988. foto Ruben Oreel Haar vader reageerde daarop met erop te wijzen wees dat zijn doch ter slechts drie euro zakgeld per week krijgt. De officier sleepte het meisje vervolgens voor de rechter. De kinderrechter in Middelburg veroordeelde haar eveneens. De Bossche rechters zijn het daar helemaal niet mee eens. „Deze wij ze van vervolgen is zo onredelijk dat het Openbaar Ministerie het recht op vervolging heeft ver speeld." zierikzee - Drukte bij Burgerza ken in het gemeentehuis. De wachttijden lopen op tot een uur. Allemaal mensen die nog willen profiteren van de goedkope ID-kaart. Volgend jaar gaan de ta rieven omhoog en moeten kinde ren een eigen ID-kaart hebben. „We hebben de mensen hierover geïnformeerd", zegt Ruud Lak van de gemeente. Hij is daarom niet verbaasd dat het druk is. De kaart wordt zo'n 20 euro duurder. „Ze ker als je meer kinderen hebt, scheelt het toch aardig." Tot nu toe zijn ruim 260 ID-kaarten aange vraagd in december. Vorig jaar wa ren dat 43 in de hele maand. Lak verwacht ook volgende week nog veel klanten. „Dan is het kerstva kantie voor de kinderen." Hele families wachten op hun beurt in de hal van het gemeentehuis om ID-kaarten aan te vragen. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44