betekent afstel Boerma zeeland 13 Actievoerders brengen Delta kerstgroet m O m Ike Teuling, Greenpeace commentaar Eerst een koers c delta' vrijdag 23 december 2011 'Naast Boerma moet Delta ook de tweede kerncentrale overboord gooien.' 'We houden zo veel mogelijk ballen in de lucht'. President-commissaris Daan van Doorn bedrijf immers aangespoord nieu we paden in te slaan en dan loop je het risico dat het een keer mis gaat. En dus moest Delta de zonne- cellenfabriek Solland in Heerlen weer van de hand doen en het fail lissement aanvragen voor biodie- selfabriek Biovalue in Delfzijl. Dat betekende afschrijvingen van 260 miljoen euro voor Solland en 60 miljoen voor Biovalue. Gelukkig leidde dat niet tot een verlaging van het winstaandeel van hun be drijf waarmee ze nuttige zaken voor hun inwoners plegen te finan cieren. De houding bij de aandeel houders was: niet leuk, maar zo iets kan gebeuren bij een bedrijf dat we zelf de commerciële rich ting hebben opgestuurd. Boerma heeft van Delta een onder neming gemaakt waarin het er za kelijker aan toe ging. Dat ging wel gepaard met het vertrek van een tiental hooggewaardeerde functio narissen aan de top bij Delta. Wenkbrauwgefrons veroorzaakte de onenigheid tussen Delta en de aandeelhouders van het door de Duitse energiereus RWE overgeno men Essent over de eigendomsver houdingen van EPZ, de uitbater van de bestaande kerncentrale Borssele. Die ruzie kon dankzij tus senkomst van gedeputeerde Kees van Beveren worden beslecht. Op de periode Boerma bij Delta zal vooral worden teruggekeken als de tijd waarin het energiebe drijf zijn ambitie voor de bouw van een tweede kerncentrale met kracht kenbaar maakte. Die ambi tie heeft Boerma uiteindelijk ook de das omgedaan. Het vraagge sprek van Boerma vorige maand met het Financieele Dagblad, waar in hij betwijfelde of de bouw van een tweede kerncentrale bij de hui dige energieprijzen wel rendabel zou zijn, wordt als 'dommig' afge daan. Zo is ook de reactie beoor deeld die hij enkele dagen later naar dezelfde krant stuurde. Zoiets doet een CEO niet, was breed de opvatting. En met het besluit de vergunning aanvraag voor de tweede kerncen trale uit te stellen, verloor Boerma meer dan een halfjaar. En ook ge loofwaardigheid. Delta moet op zoek naar een nieuwe top man, nu Peter Boer ma vertrekt Wat voor een type directeur het Zeeuwse bedrijf nodig heeft, valt nu nog onmogelijk te zeg gen. Eerst zal er een glasheldere strategie moeten liggen. Want het maakt veel uit of Delta alle kaarten zet op een tweede kern centrale, of juist een totaal an dere koers kiest. Voor de uitvoe ring van de ene agenda heb je een totaal ander type CEO no dig, dan voor de andere. Dat was ook enigszins de tra giek van Boerma. Hij is daad krachtig en kundig, maar moest constateren dat het niet altijd op prijs werd gesteld als hij zich aan zijn opdracht hield. Die opdracht was om Delta te transformeren van een nutsbe drijf tot een minder risicomijd ende onderneming. Zo'n pro ces gaat met vallen en opstaan en vergt vaak een doortastend (lees ondiplomatiek) optreden. En juist dat gebrek aan diploma tie brak Boerma in de discussie rond Borssele 2 op. MONNIKENWERK Beroemde klok van Arnemuiden klept bezoeker van twee kanten toe www.pzc.nl/blogs/monnikenwerk EN VERDER Geert Wilders maakt korte metten met confessionele meerderheid in deel van Arnemuiden STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op door Rob Nobels T ingle bells, Jingle bells. Delta I stop er mee. De sfeer zat er goed in bij de actievoerders voor het hoofdkantoor van Delta in Middelburg. „Oh waterkracht, oh waterkracht. ]e energie is duur zaam." Zeker honderd personen uit Ne derland, Duitsland en België ston den te zingen en te zwaaien met spandoeken waarop slogans als 'Atoomenergie, nee bedankt' en 'Remember Fukushima' stonden. Thom van Riet, van onder meer Stroom naar de Toekomst, was de man met de microfoon. Na een korte introductie „Wat ons betreft komt van uitstel afstel" werd er luid gejuicht door de aanwezigen. Hierna ging hij langs bij verschil lende mensen in het publiek die iets wilden zeggen. „Elk gebouw is een potentiële energiecentrale. Denk aan de zonnepanelen die we kunnen gebruiken." Iedereen die sprak werd onthaald met veel ap plaus. Naast Thom waren er nog andere prominenten van organisa ties tegen kernenergie aanwezig. Het aftreden van Peter Boerma is volgens Ike Teuling van Green peace een reden voor Delta om eens goed na te denken over de toekomst. „Het is zeker een signaal aan Del ta. Want het laat toch zien dat het allemaal een slecht idee is, als nu zelfs de baas opstapt. Naast Boer ma moet Delta ook de tweede kerncentrale overboord gooien. En daarna goed nadenken over een opvolger. Die mag niet hetzelfde pad als Boerma volgen, want we zien hoe dat is afgelopen." Ook Ton de Nooij, van Groen- Links Vlissingen en Borssele2Nee onderstreept dat: „Boerma's aftre den komt na een inschatting dat de tweede kerncentrale een mis lukking is, een vervanger zal niets opleveren." De actievoerders overhandigden om 12.45 uur een totaal van hon derdduizend kerstkaarten (400 ki logram). Niet aan Boerma, die zeg de door de commotie rondom hem af Maar gedeputeerde Kees van Beveren was toch zo aardig om ze in ontvangst te nemen van twee groene kerstmannen. „Ik heb in mijn leven nog nooit zo veel kerstkaarten gekregen", grapte hij. Een antwoord dat toch wel kon re kenen op gegrinnik. Het bleef echter alleen bij de kaar ten en het protest met spandoe ken. De Nooij lachend: „De aan deelhoudersvergadering van Delta in juni gaat belangrijk worden, ook voor ons, daar willen we dan ook nog genoeg leuke acties voor overhouden. Maar ik kan helaas nog niet zeggen wat we dan gaan doen." Apart verkoopt deze kerst de aller, allerlaatste keukens en badkamers: per opbod CC ce c_ llll Vierhonderd kilo kerstkaarten voor gedeputeerde Kees van Beveren (foto), afgeleverd door twee groene kerstmannen. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3