21 zeeland Uitstel kerncentrale Delta maakt harde landing uit gedroomd luchtkasteel Borrel PZC vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! Met kerstgroeten van actievoerders heeft Delta zijn ambities voor de bouw van een tweede kerncentrale bijgesteld. vrijdag 23 december 2011 door Ondine van der Vleuten Als ik vandaag niet hele maal coherent schrijf: vergeef het me. Deze column is namelijk ge schreven na de eerste receptie van het borrelseizoen, en ik moet echt weer even wennen aan de con sumptie van grote hoeveelheden glühwein en bubbels. Nochtans was ik goed voorbereid naar de feestplek (in casu de par keergarage) getogen. In de pijnlij ke wetenschap dat een mens te genwoordig zomaar een telefoon tje kan krijgen dat hij de volgende morgen niet meer hoeft te ko men. Vooral als hij zich tijdens het feestelijk samenzijn ernstig misdragen heeft tegenover de baas. Dacht ik vroeger nog in mijn on schuld dat kerst-, nieuwjaars- en andere personeelsborrels puur be doeld waren om ons, harde wer kers, een hart onder de riem te steken, nu weet ik beter. De kerstborrel is een werk-activi- teit. Bij uitstek geschikt om te net werken en luchtig stekken te ste ken voor harde, zakelijke onder handelingen over salarisverho- COiOFON 14 PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: O een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal ina281 een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. AANDEELHOUDERSVERGADERING ging of een betere bureaustoel. (Dit vooral niet met dubbele tong op de borrel zelf doen.) En al beweerde mijn baas dat af wezigheid mij niet zou worden aangerekend: ik wist wel beter. Dus betrad ik om 16.00 uur in pas sende kledij (niet te frivool) de parkeergarage, terwijl ik in mijn hoofd nog eens de te volgen strate gie de revue liet passeren. 1. Niet aangeschoten raken. 2. Zo snel mogelijk pinda's of an der vast voedsel nuttigen (zie 1.) 2. Speuren naar executive searchers, headhunters en andere decision ma kers om die in een snelle elevator pitch van mijn kwaliteiten te over tuigen. 3. Mijn naam heel langzaam uit spreken en trachten die van mijn gesprekspartners te onthouden. 4. Vijf minuten zonder bewegen naar de ander luisteren en me con centreren op de inhoud. 5. Niet over geldzorgen beginnen als iemand vraagt hoe het gaat (hou het luchtig). 6. Het was een uitstekend plan. Maar helaas niet uitvoerbaar. Bleek al na het tweede glas wijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen In de advertentie waarin Del ta gegadigden oproept voor de functie van algemeen-di recteur - of in de profiel schets waarmee een head hunter op pad gaat - zal in elk ge val één eigenschap komen te staan: de nieuwe directeur van Del ta moet beschikken over politiek gevoel. Daar heeft het bij Peter Boerma, die gisteren opstapte als directeur van het energiebedrijf vooral aan ontbroken. Waar zijn voorgangers Pieter Stoter en David Luteijn soepel wisten om te gaan met het feit dat Delta het eigen dom is van de provincie en de ge meenten - en daarmee dus van de Zeeuwse samenleving - riep Boer ma bij zijn aandeelhouders steeds meer ergernis op. Het toppunt was het besluit van Delta vorige week de vergunning aanvraag voor een tweede kerncen trale een half jaar op te schorten. TNvee weken eerder hadden de Sta ten van Zeeland (de provincie heeft een belang van 50 procent in Delta) het hem nog met klem ge vraagd: kunnen we de beslissing niet een paar maanden uitstellen, want er is nog zoveel onduidelijk. Volgens Boerma was dat absoluut ondenkbaar. Toen dat toch best mogelijk bleek* reageerden de Sta ten met kwalificaties als 'onfat- Peter Boerma, hier in de Statenzaal, was gisteren niet meer aanwezig op de aandeelhoudersvergadering van Delta. foto Marceile Davidse soenlijk' en 'schofferen van aan deelhouders'. De verhouding tussen de aandeel houders en Boerma (57) was al moeizaam. Sinds zijn aantreden als topman van Delta in 2006 nam het aantal vergaderingen achter ge sloten deuren hand over hand toe. Het bedrijf voerde daarvoor steeds als reden aan dat mogelijk bedrijfs gevoelige informatie over tafel zou gaan. Menig staten- en gemeente raadslid verliet zo'n bijeenkomst evenwel met het verwonderde ge voel waar die geheimzinnigheid nu goed voor was geweest. Op de bereidwilligheid van Boer ma om de aandeelhouders van Delta op de hoogte te stellen van 'de ontwikkelingen bij het bedrijf valt niets af te dingen. Wel op zijn houding. Die verried enig onge duld, waardoor de toon soms iets kreeg van 'nu leg ik het nog één keer uit'. Dat gebeurde vorige maand toen de Statenleden in een overleg waarvan ze zelf hadden bepaald dat het nu eens niet besloten mocht zijn, zich over de strategie van Delta bogen. Boerma nam ver reweg het grootste deel van het be schikbare anderhalf uur voor zijn rekening. Voor vragen van de sta tenleden - laat staan voor discussie - was geen tijd meer. Dat Delta onder leiding van Boer ma de afgelopen jaren flinke tegen vallers moest incasseren, hebben de aandeelhouders de vertrokken directeur nooit nagedragen. Die zelfde aandeelhouders hebben het door Jeffrey Kutterink Vol trots toostten Del ta-directeur Peter Boerma en EDF-top- man Mare Boudier ruim een jaar geleden nog op het akkoord. Na de Sloe- centrale zouden ze nu ook samen de bouw van een tweede kerncen trale bij Borssele voorbereiden. In middels is EDF afgehaakt. Reden onbekend. De verwarring is groot. Op een bewogen aandeelhouders vergadering maakte voorzitter Daan van Doorn van de raad van commissarissen van Delta gisteren zijn excuses. Want na het terug trekken van EDF besloot de Del ta-directie - gesteund door de raad van commissarissen - op volle vaart in haar eentje door te gaan met de voorbereidingen voor een nieuwe kerncentrale. Pas na kri tiek van de aandeelhouders (pro vincie en gemeenten) besloot de raad van commissarissen de zaak nader te onderzoeken, erkende Van Doom. De conclusie: het on verkort doorgaan met de plannen is een onverantwoord groot risico. Van Doom: „We hadden twee mo gelijkheden: doorgaan zoals ge pland, elke stap scherp wegen en er steeds apart toestemming voor geven. Of rast creëren en de plan nen op een lager pitje zetten." Daarmee is het plan voor de bouw van een nieuwe kerncentrale niet van tafel, aldus Van Doom. Achter de schermen gaan de voorbereidin gen door. Wel is besloten tot een nieuwe aanpak. „De visie dat een kerncentrale op termijn goed is voor Zeeland, Nederland en Delta staat als een huis. Maar we willen dat niet meet dan 10 miljoen euro wordt uitgegeven om de aanvraag voor te bereiden." Volgens Van Doom zijn er drie voorwaarden: er moeten een of meer partners zijn, sprake zijn van draagvlak in Zeeland en een 'poli tiek comfortabel investeringskli maat'. Met dat laatste doelt Van Doom op steun vanuit het Rijk (bankgaranties). Minister Maxime Verhagen (Energie) wil die steun niet geven, vertelde hij gistermid dag na de vergadering desgevraagd nog eens aan de PZC. Wordt niet aan de voorwaarden voldaan, dan kan Delta de kar niet in zijn eentje trekken, onderstreep te Van Doorn. „De risico's zijn dan te groot. We mogen de kerntaken niet in de waagschaal stellen. Delta draait redelijk tot goed. Het bedrijf is gezond en staat er operationeel en financieel goed voor. Zelfs bij het aanscherpen van de kredietra- tio's volgend jaar." De komende zes maanden zijn cru ciaal, aldus Van Doorn. „Delta speelt geen leidende rol meer in de bouw van een nieuwe kerncen trale. Het belang van Delta in een nieuwe kerncentrale zal hooguit 25 procent zijn. Buitenlandse inves teerders moeten leidend zijn." Een plan B bestaat er (nog) niet. „We houden zoveel mogelijk bal len in de lucht. Gaat een kerncen trale niet door, dan is het opwek ken van energie met gas een moge lijkheid." De aandeelhouders uitten snoei harde kritiek over de communica tie, zowel naar aandeelhouders als naar media en bevolking. Verder willen ze op korte termijn een vi sie van de directie en een plan B als de kerncentrale niet doorgaat. Ze eisen voortaan wel goed op de hoogte te worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2