sport 129 conflicten niet Vitesse pas in de laatste minuut langs Eindhoven 'Grensrechterduwer' zit aan de grond vrijdag 23 december 2011 'Als ik één zoon moet laten vechten voor de familie, dan is het Esteban' De moeder van Esteban door Theo Brinkman en Eric de Jager SAN JOSE - Een officiële categorie in de jaarlijkse sportverkiezingen van Costa Rica is het niet, maar AZ-doelman Esteban Alvarado Brown is in de media wel uitgeroe pen tot 'meest controversiële sport man van 20it'. Hij liep weg uit een trainingskamp, ontvluchtte een rechtszaak wegens mishandeling en verklaarde plotseling zijn liefde aan de aartrivaal van zijn oude club Saprissa. Het incident in de Amsterdam Arena van woensdaga vond past eigenlijk wel bij Este ban, vinden ze in zijn vaderland. De trots dat de keeper het heeft ge schopt tot een Europese competi tie, en ook nog eens tot eerste man onder de lat bij de koploper van Nederland, is het eerste wat je 'Tico's' over Esteban zal horen ui ten. Het bericht dat de tuchtcom- missie van de KNVB de rode kaart geen straf waard vindt, is dan ook met instemming ontvangen in Midden-Amerika. En de beelden van de heldenontvangst door fans in Alkmaar gaan gretig rond. Maar achter die trots knaagt het gevoel dat Esteban nog veel van zijn jeug dige onbezonnenheid moet verlie zen om een evenwichtige top- keeper te worden. „Hij maakt niet altijd de slimste keuzes", zegt Maynor Solano. De voetbalspecialist van de nationale tv-zender Teletica kan maar moei lijk hoogte krijgen van de doel man. „Hij is moeilijk te lezen. Een goede keeper, maar ook ingewik keld en niet bang voor conflicten. Rond Esteban is het nooit rustig." Voorbeelden zijn er te over, alleen dit jaar al. Alvarado verdween zon der iets te zeggen uit het trainings kamp van de nationale ploeg. Hij bleek te zijn aangeklaagd voor mis handeling van zijn ex-vriendin. Voor hij in de rechtbank kon ver schijnen, zat hij al in het vliegtuig naar Nederland. Uiteindelijk werd er buiten de rechter om geschikt. Tegen Cuba werd hij weer geselec teerd, maar hij verdween op nieuw, omdat hij niet wilde spelen met een geblesseerde vinger. Zelfs vanuit Nederland houdt Este ban de gemoederen in Costa Rica bezig. Via Facebook meldde de den haag - De supporter van De Graafschap die op 1 februari 2009 een grensrechter omverliep tijdens De Graafschap-PSV, zit financieel aan de grond. De Graafschap legde de man naast een stadionverbod van vijftien jaar, een boete van dui zend euro op. Ook werd de boete die de club van de KNVB opgelegd kreeg, tiendui zend euro hoog, op de man ver haald. Verder kwam daar nog eens een veroordeling door justitie bij. De politierechter legde hem een boete van vijfhonderd euro op. Toeval of niet: scheidsrechter tij dens die wedstrijd in 2009 was Bas Nijhuis die woensdag ook Ajax-AZ floot. Nog meer toeval: ook de bewuste grensrechter, Ber ry Simons, liep woensdagavond langs de lijn. De gestrafte suppor ter van De Graafschap, die altijd heeft gezegd dat hij niet wist wat hem op dat moment bezielde, heeft een klussenbedrijf. Recent werd bekend dat enkele Doetin- chemmers een actie zijn begon nen om hem financieel te steunen bij de reparatie of vervanging van zijn defect geraakte klusbus. Zelf heeft de man daar geen geld voor. voormalige doelman van Saprissa onlangs uit het niets: „Viva la Li ga." Een steunbetuiging aan Liga Deportivo Alajuelense, de aartsri vaal van Saprissa. Tot grote woede van zijn voormalige fans bij de paars-witten. Dit keer is Costa Rica juist een oa se van rust voor Esteban. Hij kwam gisteravond aan bij zijn ouders in Siquirres, in het oosten van Costa Rica. Daar groeide hij op, en wie zijn achtergrond kent, begrijpt dat het niet zo slim was van de Amsterdamse supporter om juist Esteban aan te vallen. Want van de vier broers Alvarado Brown is Esteban de 'rough one'. „Siquirres is een moeilijke stad", zei hij in september in een inter view met deze krant. „Er worden mensen vermoord om een paar sandalen. Tien, elf vrienden van me zijn om het leven gekomen door het gedoe met gangs, ben des." Zelf deed hij er niet aan mee, zei hij. „Ik ben gelukkig aan 'de goede kant' gebleven, al heb ik mijn ouders wel aardig wat problemen bezorgd. Wat voor problemen? Hou het maar op vechtpartijen op straat. Dat soort dingen. En spijbe len van school." Zijn moeder werd af en toe gek van hem, aldus Este ban. „Maar ze zegt ook: 'Als ik één zoon moet laten vechten voor de familie, dan is het Esteban'." Esteban kwam in de zomer van 2010 naar AZ. De club had hem ge- scout op jeugd-WK's. In het najaar van 2009 werd hij op het WK voor spelers tot twintig jaar verko zen tot beste keeper van het toer nooi. Sinds het vertrek van de Ar gentijn Sergio Romero, afgelopen zomer, is hij de onbetwiste num mer één in het doel van AZ. Er is alom tevredenheid over het spel van de Costa Ricaan, die momen teel de minst gepasseerde keeper van de eredivisie is. Vitesse-speler Stanley Aborah viert zijn winnende treffer, in de laatste mi nuut, tegen eerstedivisiedub Eindhoven. foto Toin Damen/ANP Chris Paul van de Los Angeles Clippers (rood shirt) passt langs Darius Morris van de Los Angeles Lakers in het eerste oefenduel tussen beide teams. De Clippers wonnen met 114-95. foto Danny Moloshok eindhoven - Ook Vitesse heeft zich bij de laatste acht geschaard in het nationale bekertoernooi. De Arnhemmers wonnen gisteren met tien man in Eindhoven van de plaatselijke FC. Het werd 2-1 dankzij de individuele klasse van Marco van Ginkel en Stanley Abo rah. De laatste velde de thuisclub in blessuretijd. Voor rust was er van kwaliteitsver schil tussen de topper uit de Jupi- ler League en de subtopper uit de eredivisie amper sprake. Vitesse had weliswaar meer balbezit en meer kansen, de grootste mogelijk heid was toch voor de thuisclub. Serhat Ko<; had de score al in de vierde minuut kunnen openen. Hij knalde van dichtbij over ter wijl de Arnhemse doelman Eloy Room naar zijn schoenen dook. Aan de overzijde had Ruud Swin- kels het drukker. Hij reageerde alert op een inzet van Van Ginkel, van wie de meeste dreiging uit ging, een kopbal van Guram Kas- hia en een vrije trap van Anthony Annan. Ook een bekeken lob van Davy Pröpper belandde veilig in zijn handen. Eindhoven dichtte vooral de defensie maar durfde, met routinier Theo Lucius als regis seur van achteruit, af en toe ook aan te vallen. Dat opkomen van Lucius zorgde in de 55e minuut voor de grootste consternatie. Vitesse-aanvoerder Kashia greep de oud-PSV'er bij de arm en kreeg van Reinold Wiede- meijer terecht een gele kaart. Het was zijn tweede. Het tiental van trainer John van den Brom liet het initiatief graag aan de thuisclub en gokte op een bevlieging van de snelle, handige jongens voorin. Dat was de weg naar succes. Eind hoven werd wel dominanter maar was alleen een keer echt gevaarlijk via Jens van Son. Deze meende ten onrechte dat Rob van Boekei er beter voor stond. Vitesse kwam een kwartier voor tijd op voor sprong. Van Ginkel scoorde be heerst na een vlotte combinatie met Aborah. De kleine 4.000 toeschouwers in het )an Louwers-stadion - de naamgever werd voor aanvang tot erelid benoemd - veerden ander halve minuut later al op voor de gelijkmaker. Sjors Paridaans stuur de de bal met een kromme vrije trap van een meter of twintig se cuur naar de bovenhoek. Room had onvoldoende verweer. Terwijl iedereen zich opmaakte voor de verlenging voorkwam Aborah die met een wervelende en doeltref fende actie. De bekerkraker tussen FC Twen te en PSV was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet klaar. Het duel eindigde na negentig mi nuten in 0-0, waarna verlengingen noodzakelijk waren. PSV had het duel het eerste uur in handen, maar verzuimde een van de vele mogelijkheden te benutten. TVven- te kwam daarna beter in de wed strijd. De grootste kans was voor Willem Janssen, die de paal raakte. Vorig seizoen, toen Twente en PSV tegenover elkaar stonden in de kwartfinales, gingen de Tuk kers door na strafschoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29