io I bioterrorisme Censuur op een wetenschappelijk artikel over een gevaarlijke variant van het vogelgriepvirus om terroristen niet op een idee te brengen. Hoe veilig zijn virussen in onze laboratoria? Zijn wetenschappers zich bewust van de geva ren van terrorisme en spionage? vrijdag 23 december 2011 Gevaarlijk kennis door Arjen de Boer en Jan ter Harmsel illustratie Mark Reijntjens Een tijd lang probeerde Lous van Vloten-Doting met een groepje collegawe tenschappers te denken als een terrorist: „Als ik een gevaarlijk virus in een stad zou willen loslaten om onschuldige burgers te doden en paniek te zaaien, hoe zou ik dat doen? En hoe zou ik een laboratorium binnendringen om te weten te komen hoe ik een dodelijk virus maak?" Op basis van de bevindingen van Van Vloten-Doting en haar team maakte een onderzoekscommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, voorgezeten door Van Vloten-Doting zelf, in 2007 een ge dragscode over de manier waarop we tenschappers moeten omgaan met (kennis over) gevaarlijke virussen en bacteriën. Hoog nodig, want in zieken huis- en universiteitslaboratoria door heel Nederland liggen allerlei poten tieel gevaarlijke micro-organismen. Die kunnen dienen om medicijnen te ontwikkelen, maar ze kunnen ook als wapen worden gebruikt. Zodra deze kennis op straat ligt, of zelfs de kweek jes worden gestolen, kunnen er gevaar lijke situaties ontstaan. Maar denken als een terrorist bleek 'heel lastig', aldus Van Vloten-Doting. „Als mensen kwaad willen, is dat erg lastig om onder controle te krijgen en we zagen toen dat wetenschappers dat nog te weinig beseffen." In de koelcellen van het Rotterdamse Erasmus MC ligt sinds enige tijd een gevaarlijke variant van het vogelgriepvi rus H5N1. Althans, dat zou kunnen. Want om veiligheidsredenen wil het ziekenhuis niets zeggen over de exacte locatie. De onderzoekers manipuleerden de ziekteverwekker en creëerden een vi rus dat via de lucht besmettelijk is. Goed nieuws voor de preventieve ge zondheidszorg, maar de zaak ligt erg gevoelig. De wetenschappers hebben besloten, op advies van een Amerikaan se instantie, hun wetenschappelijke pu blicatie over het onderzoek te censure ren, zodat terroristen of landen er geen misbruik van kunnen maken. Veiligheidsexpert Glenn Schoen van 'Als mensen kwaad willen, is dat erg lastig om onder controle te krijgen' beveiligingsbedrijf G4S prijst dit be sluit. „Er zijn nu veel meer laboratoria dan vroeger, en er is op brede schaal kennis beschikbaar." Hij vindt het goed dat de onderzoekers zich bewust zijn dat hun werk ook een potentieel duistere toepassing kan dienen. „We weten uit terreuronderzoeken dat er groepen zijn die interesse in biologi sche wapens hebben. In de VS zochten diverse groeperingen naar informatie over de zwarte plaag. De wil is er", zegt Schoen. „In Amerika maken labo ratoria al melding van vreemde bestel lingen die ze krijgen. Mensen zijn aan het knutselen." Het veiligheidsbewustzijn in de weten schap liet volgens veel betrokkenen ja renlang te wensen over. Eind 2007 con cludeerde het toenmalige kabinet dat wetenschappers zich nauwelijks be wust waren van de gevaren van bio terrorisme. De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) drukte onderzoeksinstellin gen op het hart om voorzichtig om te gaan met ziekteverwekkers en goed in de gaten te houden wie er in de labora toria rondliepen. Maar de adviseurs hadden dan vragende gezichten tegen over zich' 'Terroristen, spionnen? Hier, bij ons?' Die houding is inmiddels wel veran derd, concludeert een NCTV-woord- voerder. „Er is, met onze hulp, een pro tocol opgezet waarbij wetenschappers kunnen afwegen in hoeverre hun werk ook voor slechte doeleinden kan worden gebruikt en hoe ze daarmee moeten omgaan." Verder zijn de wetenschappers en in stellingen zélf verantwoordelijk voor de veiligheid en de controle daarop, al dus de NCTV. Met de veiligheid zit het nu wel goed, concludeert Dirk Stemerding van het Rathenau Instituut, die onderzoekt welke risico's kleven aan nieuwe weten schappelijke kennis. „Aan onderzoek met griepvirussen worden extreme vei ligheidsmaatregelen gesteld. Laborato ria moeten voorkomen dat zoiets in de buitenwereld komt, maar ook de ge zondheid van de onderzoeker zelf mag niet in gevaar komen." Zo'n onderzoeksruimte is volgens hem hermetisch afgesloten, deuren gaan al leen open met een pasje of pincode. Na de laatste inspectie in februari 2011 concludeerden inspecteurs dat de vei ligheid van het Erasmus MC-lab goed was. Stemerding: „Waar het lab in Rotter dam is, is zelfs niet algemeen bekend. Dat is niet om geheimzinnig te doen, er mag gewoon niemand rondlopen die daar niks te zoeken heeft." Het personeel wordt vooraf doorge licht. Altijd wordt gekeken wat ze in het verleden hebben gedaan. Daar naast is er een gedragscode dat mensen verdacht gedrag moeten melden. Dat laatste kan nog beter, vult Van Vlo ten-Doting aan. „Die leuke collega kan ook heel andere bedoelingen met het onderzoeksmateriaal hebben. Daar staan wetenschappers ook nu nog te weinig bij stil." zie onze websiteibinnenland Oocu: proeven in Engeland met de verspreiding van deeltjes via wolken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10