haven in zicht zeeland seaports o zeemanshuis voor een warm onthaal en een goed verhaal o uitstekende resultaten Zeeuwse havens o kerstpakket op open zee Cp Dat vinden ook Ron en Gerard Kooman. Het zijn broers en daar is geen twijfel I I a over mogelijk. Allebei een grijze baard F en iets ondeugends in de ogen. B 'Bi- embleem zien is het meteen: Welcome vierde jaargang - nummer 20 De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een overheids-NV met als aandeel houders de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele, Vlissingen en Terneuzen. Als havenbedrijf is het verantwoordelijk voor de economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn voor: Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond; Aanleg, beheer en onderhoud van alle infrastructuur, Zorgen voor veiligheid in het algemeen en vooreen veilig scheepvaartverkeer in het bijzonder Zeeland Seaports z-orgt op een toegewijde en respect volle manier voor de duurzame ontwikkeling van de logistiek en industrie in de Zeeuwse zeehavens. Zo luidt onze missie. De kernwaarden die we daarbij hanteren zijn; betrouwbaar, resultaatgericht, samen, respect en toewijding. Met de Haven in Zicht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de rol van het havenbedrijf hierin. Het is een lange traditie. Alle zeevarenden die vlak voor kerst de haven van Vlissingen verlaten en de feestdagen op de oceaan doorbrengen, krijgen een kerstpakket. Vrijwilligers van de Mission to Seafarers leveren ze persoonlijk op de schepen af. Roelof Bogaards (foto) doet dit al drie jaar: 'Het geeft veel voldoening, mensen kijken er echt naar uit.' Dit jaar werden bemanningsleden verrast met chocolaatjes, een warme muts en sokken, een mooi boekje met het kerstverhaal én een telefoonkaart, zodat ze overal ter wereld even contact met thuis kunnen hebben. Dankzij een bijdrage van Zeeland Seaports, het Loods wezen regio Scheldemonden en Kloosterboer vierden dit jaar tweehonderd mensen hun kerst op zee met een Zeeuws tintje! Zo n 250 bedrijven werken samen met Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening, alles heeft zijn rol in een wereld die 24 uur per dag, 7 dagen op 7, doorgaat. Maar welke bedrijven zijn dit? En wat doen ze eigenlijk? In een serie portretten leest u meer over de bedrijven in het Zeeuwse havengebied. schip. Toen mijn kinderen nog klein waren, nam ik ze wel eens mee naar de winkel. De mannen vonden dat heerlijk om weer eens een kind'te zien, dat "nJjf .V JMHH herinnerde weer aan thuis.' De winkel ^9^BSB gaat officieel om half tien's avonds dicht. wS^F Regelmatig wordt het Die kennismaken met VBnl/V andere culturen, daar doe je het toch 1 JlWVtfr voor. Dit werk geeft ontzettend veel Ron: 'Wij bezoeken namens de missie de bemanning aan boord van een schip, ^^B nemen lectuur en kranten mee en praten ^E~~'~^^^BNXre||!f99lBBBRBMHiHI met ze.' De Mission to Seafarers is bekend in de hele wereld. Als ze ons WKHL ■Él v.l.n.r. Ron Kooman, Ina Brouwers en Gerard Kooman bij Mission to Seafarers on board, bet werkt echt ontwapenend. spanningen zich opbouwen, de gesprekken rgaan dan wel eens diep. Problemen met de baas, problemen thuis, vragen over het geloof. 'Onze taak is vooral om te luisteren, problemen te signaleren,' zegt Ron. 'Meestal is een luisterend oor al voldoende. Voor oplossingen van grotere problemen verwijzen wij door, naar onze eigen chaplin bijvoorbeeld. Hij kan echt hulp bieden.' Kerstmis is een feest van licht, van warmte, van samen met familie genieten van goede verhalen en lekker eten. Maar wat doet een zeeman eind december wanneer hij in een verlaten kille haven, duizenden kilometers van zijn familie de kerst moet doorbrengen? In Vlissingen belt hij dan met de vrijwilligers van de Mission to Seafares. Die halen hem met de bus op en nemen hem mee naar de rand van het havengebied, naar zeemanshuis 'The Flying Angel Club'. Hier wordt hij met open armen ontvangen in een prachtig versierde zaal en kan met andere zeelieden een bijzonder kerstfeest vieren. Niet alleen met kerst zijn de zeevarende welkom, elke dag van het jaar kunnen ze hier terecht voor gezelligheid, de weke lijkse kerkdienst en praktische dingen als boeken, kleding en internet. Ina Brouwers is al achttien jaar vrijwilliger bij de mission. 'Eén dag in de veertien dagen sta ik in de winkel. Wè verkopen hiervan alles. Zeep. scheerspullen, chocolade en chips. We hebben ook kleding, zowel voor de zomer als de winter. Het is hier nu erg koud, maar een schip kan volgende week in de tropen varen, dan is een t-shirt prettiger dan een wollen trui.' Eigenlijk zijn al die spullen niet zo belangrijk. 'De mensen komen hier vooral voor het contact, voor een praatje. Je begint met wat algemene vragen: "Waar kom je vandaan? Heb je kinderen?" Je voelt dan vanzelf of ze verder willen praten, over hun land, hun De missie draait nu op zo'n vijftig vrij willigers. 'Maar we zijn altijd op zoek naar nieuwe mensen. Iedereen die wil, kan zich via de vrijwilligerscentrale aan melden,' aldus Gerard. Ina: 'En we zijn ook altijd op zoek naar tweedehands herenkleding. Sommigen komen hier nu binnen in een korte broek! Die worden door ons warm aangekleed. En boeken in vreemde talen kunnen we ook goed gebruiken.' Ze zijn bevlogen, alle drie en zorgen voor een warm thuis ver van huis. www.missiontoseafarers.nl Gisteravond zijn de voorlopige resultaten bekendgemaakt van de Zeeuwse over- slagcijfers 2011. Gedurende het hele jaar heeft de zeeoverslag zich positief ontwikkeld en ook de laatste maanden gaven een goed beeld. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in een overslag van meer dan 6% ten opzichte van 2010. In absolute cijfers gaat het dan om 35 miljoen ton dit jaar tegenover 33 miljoen ton vorig jaar. Dit volume is een overslagrecord voor de Zeeuwse havens. Nog nooit eerder'zijn er zoveel goederen over zee via Zeeland geïmporteerd en geëxporteerd. Positief is dat dit resultaat over nagenoeg alle productgroepen is gerealiseerd. In het licht van de huidige de economische ontwikkelingen en de sombere vooruit zichten voor 2012, durven wij ons nog niet te wagen aan een prognose voor het komend jaar. Zeeland Seaports en de bedrijven in de haven blijven in ieder geval ook in 2012 hard werken aan de verdere uitbouw van de haven. In opdracht van Zeeland Seaports wordt momenteel onder andere gewerkt aan de verlenging van de zeekade voor Ovet in Vlissingen-Oost en aan de realisatie van een grote oliesteiger in de Braak manhaven voor Oiltanking. Diverse bedrijven zoals Ovet en Oiltanking maar ook Verbrugge, Vesta en Euromit Staal investeren momenteel zelf ook in uitbreiding van hun overslag- of productiecapaciteit. schelpenpad 2 O p.o. box 132 O 4530 AC terneuzen O the netherlands O portOzeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P0031 10)115 647400 O F 0031 (0)115 647500 v.t.n.r. Ron Kooman, Ina Brouwers en Gerard Kooman bij Mission to Seafarers bus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90