81 binnenland André volgen tot tussen de sterren dOnC'ernemer Om 14.16 uur was het zover: André Kuipers en zijn collega-astronauten vertrokken naar het ruimtestation ISS. Hij kon zijn familie nog net even knuffelen. Alle camera's op het ISS Wat kunt u in de komende Ondernemer verwachten? donderdag 22 december 2011 ANDRE KUIPERS André Kuipers is veilig de ruimte in. De lancering van de Sojoez verliep probleem loos. Zijn vrouw Helen had het wel even moeilijk. Maar daarna volgde feest. door Floris Akkerman Een gegrom als van een monster. Rookwolken en vuur. Even blijft het ruim tevaartuig Sojoez boven de grond hangen en dan licht de donkere avondhemel op en stijgt de raket steil omhoog. De hitte van het ontbrandingsvuur is op 900 meter van het lanceerplatform Bajkonoer in Kazachstan te voe len. Binnen twee minuten bereikt de Sojoez een snelheid van vijfdui zend kilometer per uur. Bovenin zit André Kuipers, op weg naar het international ruimtevaartsta tion ISS. Vijf maanden verblijft de 53-jarige Kuipers in het ISS. Mor gen koppelt de Sojoez zich aan het ruimtevaartstation. Op de dag van de lancering ziet Kuipers zijn familie voor het laatst. Bij het verlaten van zijn ho tel en voor het instappen van de bus, die Kuipers naar het lanceer platform brengt, vliegen zijn twee oudste dochters, Robin (20) en Me gan (19), hem tegen het protocol in nog een keer in de armen. Eenmaal in de bus houdt Kuipers zijn hand tegen het raam en zoekt contact. Dan ziet hij zijn gezin nog bij de saluut met het hoofd van de Russische ruimtevaartorganisatie, Vladimir Popovkin. Kuipers heeft zijn witte ruimtepak aan. Zijn familie en vrienden heb ben een spandoek gemaakt: 'Suc ces pappa! André.' Hij zwaait en lacht vanuit de bus, die na het sa luut vertrekt naar het lanceerplat form. Zijn familie volgt 's avonds de lan cering buiten in het ijzige Bajko noer. Voor Kuipers' vrouw, Helen (44), is het de tweede keer, nadat haar man in 2004 al eens voor elf dagen in de ruimte verbleef „Ik vond het een prachtig gebeuren. Indrukwekkend, want het was de eerste keer dat ik een nachtlance ring zag. Doordat het helder en donker was, kon je de Sojoez lan ge tijd volgen totdat die als een sterretje tussen de sterren vloog," zegt ze. Maar moeilijk was het soms ook. „Het was emotioneel. Het is het begin van een lange reis van André, maar ook het einde van 57 experimenten Kuipers' verblijf buiten de aardse dampkring duurt vijf maanden, een Nederlands record. Kuipers (53) verbleef in 2004 al anderhalve week in de ruimte. Wubbo Ockels en de Nederlandse Amerikaan Lo- dewijk van den Berg maakten in 1985 een ruimtereis van een week. Kuipers zal 57 wetenschappelijke experimenten uitvoeren in het ruimtestation. Zo onderzoekt hij wat langdurige gewichtloosheid doet met het menselijk lichaam. Zijn collega's in de Sojoez zijn de Rus Oleg Kononenko en de Ameri kaan Don Pettit. Op 16 mei keert de Nederlander terug naar de aarde. Hij landt dan in de steppe van Kazachstan. Daarna gaat hij naar het Nasa- hoofdkwartier in de Amerikaanse stad Houston. een lange weg van voorbereidin gen. Daarom heb ik een paar traan tjes weggepinkt. Maar terwijl André aan zijn reis begint, gaan wij vanavond een feestje bou wen." Kuipers heeft zich 2,5 jaar voorbe reid op de missie. Hij verbleef in de Verenigde Staten, Japan, Cana da, Duitsland en Rusland. Hij on derging medische, fysieke en psy chologische trainingen. Daarnaast heeft hij zich voorbereid op de ex perimenten die hij in de ruimte moet uitvoeren en heeft hij op nieuw moeten leren hoe het inter nationale ruimtevaartstation ISS werkt. Dat is in vergelijking met ze ven jaar geleden bij zijn eerste mis sie gegroeid en uitgerust met nieu we software. Voor de lancering had Helen al ver teld wat André zo uitzonderlijk maakt. „Dat je ooit hebt bedacht om astronaut te worden en daar voor alles op alles te zetten. De kans dat je het wordt, is zo klein. Hij is weinig thuis geweest de afge lopen jaren. Hij is heel goed in het focussen. Hij heeft er veel voor moeten doen en laten. Het is een ongelooflijke prestatie. Ik was al lang afgehaakt, maar hij geeft ge woon niet op." Spannend was de lancering ook voor een ervaren astronaut als de Belgische Frank De Winne (50), die twee ruimtemissies achter zijn naam heeft staan. Hij was in Bajko noer aanwezig om de familie Kui pers te begeleiden. „Elke lancering is spannend. Mensen die een lance ring niet meer spannend vinden, die weten niet goed wat er alle maal bij komt kijken. Hoe moeilijk het is om mensen in de ruimte te krijgen. Ik dacht aan André en de vijf maanden die hem te wachten staan. Met heel veel mooie zaken. Nu kan de missie beginnen." André Kuipers is klaar voor zijn reis naar het ISS. Zijn familie zwaait hem uit. André kijkt neer op aarde, en wij kijken te rug: zie wat hij doet en hoe het hem ver gaat. En bekijk de lancering nog een keertje zie onze website: uitgelicht Meer informatie? deOndernemer Zeeland T 0118-434 070 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl Datum 21 januari 18 februari 17 maart Thema Financiën en regelgeving Havenspecial Gemeentespecial

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8