F RED VAN LIRU R G uit 15 Vliegenvanger De Een eiland na de Reformatie Schouwen-Duiveland i$ji - 1700 donderdag 22 december 2011 Wat mij betreft kunnen er niet genoeg boeken over Frankrijk gepubliceerd worden. En een boek met de intrigerende titel 'Eten! Lezen! Vrijen! De Frankrijk Trilogie', kan zich zeker in mijn belangstelling verheugen. In dit boek beschrijft auteur Bart Van Loo eerst een achttal mastodonten uit de Franse literatuur. Daarna geeft hij zich over aan culinair Frankrijk in de literatuur en tot slot beschrijft hij de rol van seks en erotiek in de Franse literatuur. Hij las de Franse boeken, reisde de auteurs achterna en bezocht de plaatsen die beschreven worden. Wat mij echter vooral aanspreekt is de vaststelling van van Loo in de inleiding dat Frankrijk weliswaar het vakantieland bij uitstek is, maar dat steeds minder mensen Franse schrijvers lezen, de Franse taal beheersen of de geschiedenis van het land kennen. Daar waar Johnny Hallyday in geen enkele Hollandse jukebox ontbrak, verliezen Nederlanders en Vlamingen tegenwoordig gaandeweg het contact met de Franse traditie en cultuur. De trilogie van Van Loo is achter elkaar uit te lezen, maar het is ook goed te doen één van de drie delen apart door te nemen. Prima als voorbereiding op een reis naar Frankrijk of juist in Frankrijk om de sfeer helemaal om je heen te voelen. René Schrier, algemeen verslaggever Het zal niet door massa's mensen gelezen worden maar voor mij was het boek van Fred van Lieburg een oogopener: Een eiland na de Reformatie - Schouwen-Duiveland 1572-1700. Voor mij is dit boek vooral interessant vanwege de manier waarop de bevolking in grote meerderheid overging tot het protestantisme. Een gangbare aanname is dat hooguit een op de tien inwoners van de Lage Landen de Nieuwe Leer was toegedaan. Een belangrijke minderheid, in Zeeland zeker 20 procent van de bevolking, bleef de Moederkerk trouw. Grote vraag is: wat doet de rest? In het boek van Van Lieburg zie je dat de grote middengroep, die voorzichtig afweegt en zich niet per se tot een van beide kampen 100 procent wil rekenen, na lang weifelen kiest voor de dominante stroming. In dit geval de Gereformeerde Kerken, die als enige echt waren toegelaten. In het boek wordt uit de doeken gedaan hoe de Gereformeerden met een actieve evangelisatiecampagne de meerderheid voor zich weten te winnen. Het duurt wel honderd jaar voor het zover is. Velen die zich sympathisant noemen van de Nieuwe Leer doen er heel lang over om heiligenbeelden uit hun huizen te verwijderen. Ging men eens een dagje reizen naar Antwerpen, dan werd dat toch een beetje een bedevaart waarbij heiligen in Roomse kerken werden vereerd, schoon men was Gereformeerd. Willem Staateindredacteur ROMAN Ravelli De Vliegenvanger Een boek dat ik in een adem heb uitgelezen is: De Vliegenvanger van Ravelli Een meeslepend waar gebeurd levensverhaal, gebaseerd op oude dagboeken van een monnik. Actueel ook omdat de hoofdpersoon te maken krijgt met seksuele mishandeling binnen de katholieke kerk. Inmiddels is rond dit boek een hele hype ontstaan over de vraag wie er achter de auteur Ravelli zit. Daarbij worden genoemd Rik Felderhof (die naar zijn zeggen de dagboeken jaren lang in zijn kluis had) en Atoine Bodar (die het eerste exemplaar kreeg uit handen van Felderhof). Uiteraard hult Felderhof zich in stilzwijgen waardoor het vuurtje alleen maar wordt aangewakkerd. Los daarvan, een aanrader voor iedereen die graag leest. Eugene Verstraeten, regioverslaggever Zeeuws-Vlaanderen Fred van Lieburg Een eiland na de Reformatie Bart Van Loo: Eten! Lezen! Vrijen! De Frankrijk Trilogie Sonny Boy Het boek Sonny Boy van Annejet van der Zijl vond ik geweldig, en daarom móest ik deze DVD hebben. Meestal vallen verfilmingen tegen, maar in dit geval zeker niet. Wéér werd ik meegesleept in dit liefdesverhaal en wéér hoopte ik op een betere afloop. Tevergeefs. Cornelleke Blok, algemeen verslaggever Never let me go Dé dvd vond ik Never let me go. Die zet je aan het denken over de huidige maatschap pij en hoe alles in het teken staat van het welzijn van de mens. Dit verhaal gaat nog een stap verder, maar het is wel een scenario dat in de toekomst realiteit zou kunnen worden. Ik vond het een hele onbehaaglijke film, waar je da genlang mee blijft rondlopen. Daarnaast werd er steengoed in geacteerd. Anouk Mommer, eindredacteur Submarine De 15-jarige puber Oliver Tate vindt het hoog tijd 'man' te worden. Hij doet zijn uiterste best de perfecte gelegenheid te creëren om zich door zijn vriendinnetje Jordana te laten ontmaagden. Daarnaast voelt hij zich genoodzaakt het huwelijk van zijn ouders te redden. Een kostelijke film met hilarische momenten. Ali Pankow, regioverslaggever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81