Ook thuis kun je avonturen beleven Vyf LAND VAN SCHROOT EN KNOKEN 14 luit KING'S SPEECH donderdag 22 december 2011 John Desreumaux: Land van schroot en knoken De Eerste Wereldoorlog (1914-1918) heeft me altijd gefascineerd. Onvoorstelbaar hoe honderdduizenden jonge mannen in de Westhoek en Noord-Frankrijk vermalen werden in een niets en niemand ontziende oorlogsmachinerie. De oorlogsgraven in de omgeving van leper en Verdun liggen er als stille getuigen. Tot op de dag van vandaag worden er in Vlaanderen - het land van schroot en knoken - niet-ontplofte granaten en kogels bovengeploegd. De Vlaamse schrijver Jean Desreumaux inventariseerde hoe de oorlog sinds 1918 slachtoffers is blijven maken. Aan de hand van archiefstukken en krantenknipsels laat hij zien hoe souvenirjagers en spelende kinderen verminkt en gedood werden. Hoe actueel kan geschiedenis zijn? Jan van Damme, algemeen verslaggever Slachtoffers van ontplof fingen in de fro rit streek 1918 - heden JOHN DESREUMAUX Jan Vantoortelboom: De verzonken jongen In de Zeeuwse literaire oogst van 2011 steekt er, wat mij betreft, één boek met kop en schouders bovenuit: De verzonken jongen. Het is het even verrassende als meeslepende debuut van Jan Vantoortelboom, die afkomstig is uit Vlaanderen maar nu in Ossenisse woont. Hij vertelt, op Louis Paul Boon-achtige wijze, de geschiedenis van de familie Vanheule in het West- Vlaamse dorp Elverdinge. Een intrigerend verhaal, maar het is vooral Vantoortelbooms stijl - vol rake beeldspraak - waarmee hij zich direct bewijst als een geboren schrijver. Terecht werd De verzonken jongen genomineerd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Komend voorjaar verschijnt het tweede boek van Vantoortelboom: Meester Mitraillette. Rolf Bosboom, algemeen verslaggever Voor groots en meeslepend hoefje in de kerstvakantie niet steeds de deur uit. Redacteuren van de PZC namen hun boekenkast en de stapel dvd's naast de televisie door. Zo bieden we hier een persoonlijke selectie van geschreven en verfilmde levens, die u met gemak een paar dagen van de straat houden. Hartverwarmende dvd's voor de kerstvakantie ji CHASAIN Tree of Life Deze film, over een jongen die opgroeit in de jaren '50 in een gezin met een autoritaire vader, heeft diepe indruk op mij gemaakt. Het gezin worstelt met het verlies van een van de drie zonen. Het bijzondere is dat de prachtige film veelomvattende thema's behandelt zoals religie, volwassen worden en zelfs het ontstaan van het leven op aarde. Daan Wallis, verslaggever Z2 1 .i THE King's Speech Prachtige Britse film van de hand van regisseur Tom Hooper. Als prins moet Albert George, zoon van King George V, toespraken houden. Daar heeft hij echter veel moeite mee omdat hij stottert. Zijn echtgenote stuurt hem daarom naar een spraakcoach die hem op een eigenzinnige manier helpt om zijn zelfbeeld en zelfvertrouwen te verbeteren. De film won afgelopen jaar vier Oscars, voor beste film, beste regisseur, beste mannelijke hoofdrol (Colin Firth) en beste originele script. Wendy de Jong, eindredacteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80