Zeeland PZC Streep door plan Goese spoorbak BEVELANDEN-THOLEN 24 22 TRILLINCSONDERZOEK Betonnen bak en lagere snelheid goederentreinen helpen te weinig tegen hinder Lichtjestocht 's-Gravenpolder beeldt ware kerstgedachte uit Moolhoek Kapelle: Gezonde School almanak Supersmoker a vanderkooij ftn Zonnetje een halfjaar gevangen in een blikje 21 Sloebos breidt uit met 6460 struiken en boompjes Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl gsgg^BiiumwuwMi1 whiiwuimi 1 ii Donderdag 22 december 2011 door Frank Balkenende goes - De aanleg van een Goese spoorbak is definitief van de baan. Uit onderzoek blijkt dat een beton nen bak onder het spoor in de stad Goes onvoldoende afrekent met trillingshinder voor aanwo- nenden. Maar dat doet ook het on derzochte alternatief niet: een snel heidsbegrenzing voor goederentrei nen tot zestig kilometer per uur. Als één van de weinige gemeenten in Zeeland heeft Goes een trillings- onderzoek laten doen door TNO en het bureau Peutz. Daarbij is ge keken naar het effect van zowel een spoorbak als een lagere snel heid van goederentreinen. De on derzoeken tonen aan dat in Goes de richtlijnen voor trillingshinder worden overschreden, zowel over dag als in de avond en nacht. Echter geen van beide gedachte op lossingen bestrijdt de trillingshin der in voldoende mate. De ruim veertig miljoen euro vergende spoorbak zou de trillingen voor minstens de helft moeten terug dringen. Uit de onderzoeken blijkt dat dat maximaal 37 procent is en die reductie is volgens de deskun digen in de praktijk nauwelijks voelbaar. Ook een lagere snelheid van de goederentreinen haalt te weinig uit. Goes lijkt nu terug bij af. Wethou der Loes Meeuwisse (WD, spoor- project) bestrijdt dat. „Hoewel al les lang duurt, want we zijn als ge meenten een pionier op dit ge bied, is er nu wel duidelijkheid. We weten dat de trillingsnormen worden overschreden en dat de bak of een lagere snelheid te wei nig opleveren. Het is goed dat we niet over één nacht ijs zijn gegaan en gedegen onderzoek hebben la ten verrichten. Stel je voor dat we de bak hadden aangelegd en later concluderen dat dat weggegooid geld was. Ook kunnen we nu naar het ministerie hard maken dat er wel wat moet gebeuren, omdat de richtlijnen voor trillingshinder in onze stad wel worden overschre den." Goes wil nu samen met het minis terie van Infrastructuur Milieu en railbeheerder Prorail kijken naar andere oplossingen. Er zijn immers verschillende bronnen voor de trillingen, bijvoorbeeld de spoorovergang aan de Buys Ballot straat, de kruiswissel bij de over weg Kloetingseweg, de goederen treinen zelf en de mate waarin het spoor vlak is. Ook wil de gemeen te praten over een nachtelijke snel heidsbeperking voor goederentrei nen van 40 kilometer per uur. pagina 22/23: domper voor be woners langs het Goese spoor WBBSBBmSi 's-gravenpolder - Zo'n driehonderd kinde ren, ouders, opa's en oma's wandelden gister avond een Lichtjestocht in 's-Gravenpolder. Onderweg werd op verschillende plekken in het dorp het kerstverhaal verteld. Maria, Jozef en een engel deden dat bij het pand aan de 's-Gravenstraat 44 en het verhaal van de her ders werd door een 'echte' herder verteld bij de molen. De Lichtjestocht is een initiatief van basisschool De Rank. De tocht steunt ook een goed doel, dit jaar het orthopedagogisch kinderdagverblijf van De Cirkel in Goes. Kinde ren en ouders sparen voor de aanschaf van speciale touchscreen-schermen. Een beter kerstgedachte is er niet, vindt Margreet Wabe- ke van De Rank. foto Ronald den Dekker kapelle - Openbare basisschool De Moolhoek in Kapelle heeft het certificaat Gezonde School be haald. Daarmee is de school een van de acht gezonde scholen in Ne derland. Het vignet is een geza menlijk initiatief van onder meer GGD, Hartstichting, het Voedings centrum, Astmafonds en verschil lende instanties op het gebied van sport en bewegen. Naast het basis certificaat behaalde De Moolhoek ook een themacertificaat voor sport en beweging. Tip? redactie@pzc.nl Een gezonde school integreert het streven naar gezondheid bij leerlin gen en leerkrachten in het hele on derwijs. De leerkrachten krijgen daarbij ondersteuning van profes sionals van GGD, GGZ en sportser vice. Een school kan stapsgewijs toewerken naar het certificaat. Bewezen is dat gezonde leerlingen beter leren, dat het weinig extra tijd kost om gezondheid te integre ren in het programma en dat het fi nancieel voordeel oplevert door vermindering van verzuim. Een gewild apparaat voor mensen die willen stoppen met roken maar toch nog de dagelijkse shot nicotine nodig hebben. De supersmoker, sinds kort in het bezit van een collega van dat Goese kantoor. Noem haar ge rust een kettingrookster, maar dat is voorbij sinds ze onlangs met gepaste trots verkondigde nu echt te u/illen stoppen. Voordeel van de supersmoker is dat je gewoon binnen kunt roken. Er komt immers alleen wat reukloze wa terdamp vrij. De collega is echter soli dair met de nog rokende collega's die de vrieskou trotseren om buiten hun rokertje op te steken. De Goese gaat gewoon mee voor de gezelligheid. Met de supersmoker uiteraard. Maar op een namiddag was ze plotsklaps weer verdwenen. Het elektronische hebbedingetje deed het niet meer. Een aansteker, daar heb je niets aan. Het ding moest aan de oplader. walstroot 197 vlissingen n edelsmeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59