Nadere studie Leuk dagje Amsterdam kerncentrale 261 zeeland Bleker informeert Europa in januari over Westerschelde Ex-Dutchbatter boekt overwinning V/ T/M 23 DEC €5,- ©O t Boete betalen of een paar jaar de cel in NMa verlaagt tarieven voor loodsen PROFITEER NU VAN DE LAAGSTE PRIJZEN HP CARTRIDGES! Statenlid Robesin kijkt op tv terug donderdag 22 december 2011 ENERGIE Minister wil meer analyses veiligheid SCHOLIERENDEMONSTRATIE 900 Zeeuwse leerlingen vroegen verlof aan door Jeffrey Kutterink den haag - Minister Maxime Ver hagen (Energie) vindt dat aanvul lende analyses nodig zijn om een volledig beeld te krijgen van de vei ligheid van de kerncentrale in Borssele. Hij schreef dat gisteren aan de Tweede Kamer in een reactie op de eerder gepubliceerde stresstest. De minister stelt dat de kerncentra le voldoet aan de veiligheidseisen die gesteld zijn in de huidige ver gunning. Bovendien zijn veilig heidsmarges aanwezig, aldus de minister. Volgens hem is het rap port over de stresstest 'van goede kwaliteit'. Ook geeft het een 'realis tisch beeld' van de 'consequenties bij extreme externe gebeurtenis sen'. Toch wil Verhagen extra onder zoek om de veiligheidsmarges te vergroten. De minister vindt dat nog nauwkeuriger gekeken moet worden naar de gevolgen van over stromingen (vooral die minder dan eens in de 10.000 jaar voorko men). Ook wil hij dat maatregelen voor het bestrijden van zware on gevallen preciezer worden beschre ven. Het gaat om situaties die lang (maanden) duren. Procedures moe ten beter en er moet extra worden getraind op bestrijding van onge vallen. Kritiek heeft de minister eveneens op de uitwerking van sce nario's. De 'cliff-edges' (kleine ver anderingen met grote onomkeerba re effecten) zijn 'slechts beperkt uitgewerkt'. De stresstest is naar de Europese Commissie gestuurd. In juni komen er voorstellen over de beveiliging van nucleaire instal laties. door Jeffrey Kutterink den haag - Staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) wil de Europese Commissie in januari laten zien dat het kabinet wetenschappelijk onderbouwde maatregelen neemt om de natuur in de Westerschelde te herstellen. Dat zei Bleker gisteravond in de Tweede Kamer. Europa dreigt Ne derland voor de rechter te dagen als ze niet snel duidelijk maakt hoe de natuur in de Westerschel de wordt hersteld. Bleker wilde gis teravond niet ingaan op dat dreige ment van Eurocommissaris )anez Potocnik (Milieu). Bleker: „De Eu ropese Commissie kan Nederland elke dag in gebreke stellen. Dat was al zo en dat is nog steeds zo. We werken de ontpolderingsplan- nen van het kabinet verder uit. Het is niet gepast om nu te reage ren op de brief van Eurocommissa ris Potocnik. Dat vertroebelt de boel." Kamerlid Stientje van Veldhoven (D66) wees de staatssecretaris er op dat het Europa menens is en dat ze Nederland niet veel tijd meer geeft voordat ze haar voor de rechter sleept. Bleker: „We hebben niet het gevoel dat we onbepaald de tijd hebben om de Europese Commissie te overtuigen. We ge ven in januari uitsluitsel." Bleker legde uit dat een aantal in ternationale deskundigen een we tenschappelijke onderbouwing le vert voor het alternatieve ontpol- deringsplan van het kabinet. Onderzoeksinstituut Deltares werkt het kabinetsplan op punten nader uit. Of zoals Bleker het eer der zei: „Deltares kijkt naar de as pecten waar de Europese Commis sie aandacht voor heeft gevraagd." Kamerlid Elbert Dijkgraaf (SGP) vroeg zich boos af waar de Europe se Commissie zich mee bemoeit. „Het zint me niet." Esmé Wiegman (Christenunie) riep Bleker op 'te stoppen met het gedraai'. „Het duurt weer langer en het kost weer meer geld. Dat is in deze tijd onverantwoord. Wees net zo eerlijk als Gerda Verburg, de vorige staatssecretaris en zeg dat er geen alternatief is voor het onder water zetten van de Hedwi- gepolder." SAS van gent - Een 39-jarige inwo ner van de gemeente Terneuzen wacht een hele lange celstraf, als hij niet alsnog 64.125 euro aan jus titie betaalt. De man is maandag door de politie aangehouden in Sas van Gent. De Terneuzenaar is justitie zoveel geld verschuldigd voor meerdere strafbare feiten. Hij was betrokken bij de exploitatie van een hennep kwekerij. Het geld dat hij daarmee zou hebben verdiend, moet hij aan de overheid overmaken. Vol- door Cornelleke Blok Het is koud en regen achtig: een prima ochtend om nog eens lekker lang uit te slapen. En dat heb ben veel middelbare scholieren woensdagochtend gedaan ook. Bijna negenhonderd Zeeuwse leer lingen vroegen met een briefje van hun ouders verlof aan om te gaan staken tegen zogeheten ophok- uren, maar op het station in Goes staan even voor tien uur slechts ze ven jongeren te wachten op de bus naar de scholierendemonstra tie in Amsterdam. De scholieren gniffelen. „Onze klasgenoten? Die liggen nog in bed", zegt Kyra de Knegt, die in 4 VWO op SSG Nehalennia in Mid delburg zit. „De meesten hebben gewoon zelf een briefje geschre ven", roept Roos Lourier die even verderop staat. „Ik hoorde van mensen dat ze gingen werken. An deren gingen met de trein naar Lei den om bij het Glazen Huis van 3FM Serious Request te kijken." De zeven actievoerders maken zich wél druk om het wetsvoorstel van minister Marja van Bijster- veldt. Zij wil de onderwijstijd in de eerste twee klassen verhogen van 1000 naar 1040 uren per schooljaar. Omdat er te weinig do centen zijn, vrezen de scholieren dat ze geen les krijgen, maar opge- hokt worden. „Ik ben tegen ophokuren", zegt Ky ra. „We hebben ze nu niet op school, maar ik wil ook niet dat ze ingevoerd worden. ]e leert niks in die extra uren. Dan kan je net zo goed thuis huiswerk maken." Haar vriendin Michelle Haas haalt er nog andere zaken bij. „Van de zo- De zeven Zeeuwse scholieren die gisteren afreisden naar Amsterdam om te oen haag - De Goese ex-Dutchbat- ter Davey Maat heeft woensdag van de Raad van State gelijk gekre gen in zijn rechtszaak die hij voert tegen Defensie-minister Hillen, die een zogeheten operatiebevel niet openbaar wil maken. De Raad van State besliste in ho ger beroep dat Defensie opnieuw moet afwegen of het operatiebe vel, dat de Nederlandse legerlei ding heeft gegeven aan de militai ren van Dutchbat III in Srebrenica, alsnog openbaar moet worden. In het cruciale VN-bevel staat de taakstelling van de Dutchbatters ten tijde van de Servische aanval op de moslimenclave in 1995. Vol gens Maat is het operatiebevel ach teraf veranderd. „Ik werd volgens mij naar Bosnië gestuurd om men sen te beschermen." Later zou het operatiebevel veranderd zijn van 'beschermen' naar uitsluitend 'waarnemen'. Maat zegt dat zijn eenheid in de publieke opinie in Nederland gecriminaliseerd wordt omdat de Dutchbatters niets heb ben gedaan tegen het afvoeren van 7000 moslims door de Serviërs. Vanwege dit verwijt wil de Goese- naar weten wat precies de bewoor dingen zijn geweest in het opera tiebevel en of dit bevel is gewij zigd. Of hij iets opschiet met zijn over winning is de vraag. In november op de rechtszitting zeiden woord voerders van Defensie dat het ope ratiebevel zoek is. Defensie wil be velen niet openbaar maken omdat ze onder VN-gezag vallen. vlissingen - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) heeft de loodsgeldtarieven voor volgend jaar met 1,55 procent verlaagd. De loodsen hadden een verlaging met 0,39 procent voorgesteld. De NMa vindt dat in 2010 'ten onrechte' een korting op de overheadkosten in de tarieven is verwerkt. Het NMa-besluit scheelt de loodsen landelijk 1,62 miljoen euro in 2012. De loodsen tekenen waarschijnlijk beroep aan, zeker omdat het aan bod van schepen terugloopt door de crisis. Sinds september, oktober is dat al merkbaar. gens justitie gaat het om 61.000 eu ro. Betaalt hij niet, dan volgt 540 dagen hechtenis. De man heeft daarnaast voor 3.125 euro aan ver keersboetes openstaan, waarvoor hij bij niet betalen 93 dagen gegij zeld kan worden. Dat is niet alles. Hij is ook nog eens twee keer veroordeeld tot 72 dagen gevangenissstraf voor het rij den onder invloed. Maakt de man de uitstaande bedragen over, dan hoeft hij aldus de politie 'maar' 72 dagen te zitten. per kopende klant os westsirate in onze showroom DONATIE JJ O BEZOEK SNEL DE WEBSITE... WWW.WESTSTRATE.NL OF BEL 0118 63 00 00! middelburg - Statenlid lohan Ro besin van de Partij voor Zeeland staat morgenavond centraal in de eindejaarsserie van het televisie programma EenVandaag. Daarin blikken personen uit binnen- en buitenland onder de titel 'Wind mee, Wind tegen' terug op de on derwerpen waarmee ze in 2011 op vallend in het nieuws kwamen. Robesin - tot zijn eigen verrassing ingedeeld in de categorie Wind mee - is door de programmama kers gevraagd vanwege zijn niet af latende strijd tegen het ontpolde- ren van de Hedwigepolder. Die bracht hem in april zelfs in het To rentje van premier Mark Rutte. De uitzending is op Nederland 1 en begint om 18.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56