NB A-seizoen start met kerstkraker Van der Garde in eindfas 301 sport Oranje opent kwalificatie voor WK met thuiswedstrijd tegen Turkije De Nederlandse coureur Giedo van der Garde hoopt nog steeds op een stoeltje in de Formule 1. Veel plaatsen zijn er echter niet meer vrij. donderdag 22 december 2011 NEW YORK - Bijna twee maanden later dan de bedoeling was, gaat de strijd om de meest begeerde ring ter wereld dan eindelijk beginnen. De Noord-Amerikaanse basketbal competitie NBA begint op eerste kerstdag direct met een kraker. Dallas Mavericks- tegen Miami Heat, een herhaling van de NBA-fi- nale van afgelopen seizoen. „Ik denk niet dat we meteen het beste team zijn, we zullen ons weer stap voor stap moeten verbeteren", ver wacht Dirk Nowitzki, de Duitse ster van de Mavericks die in 2011 de kampioensring veroverde waar hij al jaren naar op zoek was. Maandenlang verkeerden de bas ketballers in onzekerheid over hun toekomst. Op 1 juli ging een zogenoemde loc- kout in nadat onderhandelingen over een nieuwe cao tussen clubs en de spelersvakbond op niets wa ren uitgelopen. De spelers kregen geen salaris, de clubs mochten geen transfers doen. Vedettes als Deron Williams en Tony Parker gingen kortstondig een avontuur tje aan in Europa. Door de impas se liepen clubs en spelers honder den miljoenen mis. Een nachtclub eigenaar vatte het plan op om stripteasedanseressen tegen elkaar te laten spelen om de basketbal- fans alsnog aan hun trekken te la ten komen. Zover kwam het niet, want na 149 dagen met vele marathonvergade ringen bereikten de partijen eind november alsnog een akkoord. De competitie had op dat moment volgens het oorspronkelijke sche ma al bijna een maand aan de gang moeten zijn. De competitie leiders stampten in hoog tempo een kort en vol speelschema in el kaar, waarin de dertig clubs ieder 66 wedstrijden spelen (zestien minder dan normaal) tussen 25 de cember en 26 april 2012. De play-ofFs beginnen twee dagen later. De handtekeningen onder het ak koord waren nog niet droog of de eerste transfers werden al beklon ken. Lamar Odom, vorig seizoen uitgeroepen tot 'zesde man van het jaar', verruilde Los Angeles La- kers voor Dallas Mavericks. Dit tot ongenoegen van Kobe Bryant, de ster van de Lakers die het moeten doen zonder de gestopte succestrai ner Phil Jackson. „Een groot verlies, ik snap niet waarom Lamar moest vertrekken", bromde Bryant. De Lakers zouden aanvankelijk zelf de beschikking krijgen over Chris Paul, maar die ging uiteindelijk naar Los Angeles Clippers. Vanwege de lange pauze en de kor te voorbereiding is het onduidelijk hoe de titelkandidaten er precies voor staan. Ongetwijfeld zullen de Lakers, Boston Celtics, Chicago Bulls (met 'MVP' Derrick Rose), Miami Heat en de Mavericks weer meestrijden om de titel. „Hopelijk hebben we in april, mei en juni de zelfde vorm als vorig seizoen", al dus Nowitzki. AUTORACEN door Hans Leber OEN HAAG - Twee, wellicht drie stoeltjes zijn nog vacant in de For mule 1. En dus is het management van de Nederlandse coureur Giedo van der Garde („Ik ben heel posi tief over mijn kansen") uit op een plek bij Williams, Hispania Racing Team óf Caterham, het voormalige Lotus waar de positie van Jamo Trulli onder druk staat. Van der Garde zelf doet er het zwijgen toe, maar is niet de enige kandidaat... integendeel. Er zijn nogal wat afvallers bij de teams dit jaar. Alleen bij de vier grote renstallen in de Formule 1 en bij Sauber komen volgend sei zoen dezelfde coureurs op het as falt. Daaronder is het een drukte van belang. Scuderia Toro Rosso zette vorige week de Spanjaard Jaime Al- guersuari en de Zwitser Sébastien Buemi op straat. Zij werden ver vangen door de Fransman Jean-Éric Vergne en de Australiër Daniel Ricciardo. „We zijn nu een maal een opleidingsteam dat met rookies werkt. En na tweeënhalf, drie jaar Formule 1 ben je geen rookie meer. Onze coureurs weten dat", liet de teamleiding weten. Rookie-af betekent niet alleen baan kwijt, maar ook omgangsvor men die weinig 'pedagogisch' meer zijn. De Zwitserse krant 24 Heures vroeg Buemi hoe hij het nieuws vernam: „Het kwam als een don derslag bij heldere hemel. Een paar dagen eerder had ik met het team nog enkele zaken voor vol gend jaar doorgenomen. Ik zat in de simulator van Red Bull in Mil ton Keynes toen ik het nieuws te horen kreeg." Bij Lotus Renault moeten Bruno Senna en Vitaly Petrov op zoek Autoracebelofte Giedo van der Garde heeft een plek in de Formule 1 nog niet uil naar wat anders, Adrian Sutil werd bedankt bij Force India, de Belg Jeröme D'Ambrosio hoefde niet terug te komen bij Virgin, Vi- tantonio Liuzzi vertrok bij Hispa nic Racing Team waar eerder al Na- rain Karthikeyan vertrok. Zoals ook Nick Heidfeld (Lotus Renault) en Kharim Chandhok (Lotus) al eerder in het seizoen definitief naar de kant moesten. En dus weet Van der Garde zich vergezeld van (in ieder geval) al die afvallers voor die overgebleven plekken. „Ik ben heel positief over mijn kansen, dat wel. Ik hoop ui terlijk rond de jaarwisseling goed nieuws te hebben. Het zou erg on verstandig zijn om nu al iets te zeg gen, we moeten deze fase heel voorzichtig zijn met wat we naar buiten brengen", aldus de 26-jarige coureur uit Rhenen. Meest aannemelijk is dat Van der Gardes management nog in de slag is met Williams, hoewel ze daar met Pastor Maldonado wei nig Fi-ervaring in huis hebben. En Shawn Marion (midden) van Dallas Mavericks torent hoog boven iedereen uit in het duel met Miami Heat. foto Larry Smith/EPA AMSTERDAM - Het Nederlands elf tal opent de kwalificatiereeks voor het WK van 2014 in Brazilië met een thuiswedstrijd tegen Turkije. Dat is gisteren door loting in Am sterdam bepaald. Oranje ontvangt de Turken op vrijdag 7 september 2012 en gaat vier dagen later op be zoek bij Hongarije. De ploeg van bondscoach Bert van Marwijk be sluit de reeks in groep D met een uitwedstrijd tegen Turkije. „Hoe wel de start van de reeks pittig is met wedstrijden tegen Turkije, Hongarije en Roemenië binnen an derhalve maand, kan ik goed met de uitkomst van de loting leven", aldus Van Marwijk. „We weten na vier duels al redelijk hoe we er voor staan." De andere tegenstanders in de groep zijn An dorra en Estland. De landen uit groep D zaten op 24 oktober in Amsterdam met elkaar om de tafel om zelf een speelsche ma op te stellen. Die bijeenkomst leverde geen resultaat op, vooral omdat Roemenië niet in maart 2013 tegen Oranje wilde spelen. Omdat de bonden elkaar ook de daaropvolgende weken niet kon den vinden in een schema, moest een loting uitkomst brengen. Oranje voetbalt nu alsnog in maart 2013, voor eigen publiek, te gen Roemenië. De uitwedstrijd te gen de Roemenen staat voor 16 ok tober 2012 op het programma. Oranje speelt vier dagen eerder thuis tegen Andorra. De winnaars van de negen Europese kwalifica- tiegroepen plaatsen zich automa tisch voor het WK, de acht beste nummers twee strijden in de play-offs om vier tickets. Het WK van 2014 begint op 12 juni in Sao Paulo, de finale wordt op 13 juli in Rio de Janeiro gespeeld. Speelschema vrijdag 7 september 2012: Neder- land-Turkije dinsdag 11 september: Honga- rije-Nederland vrijdag 12 oktober: Nederland-An- dorra dinsdag 16 oktober: Roemenië-Ne- derland vrijdag 22 maart: Nederland-Est- land dinsdag 26 maart: Nederland-Roe- menië vrijdag 6 september: Estland-Ne- derland dinsdag 10 september: Andorra -Nederland vrijdag 11 oktober: Nederland -Hongarije dinsdag 15 oktober: Turkije - Ne derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30