Coeliakie: vechten tegen onbegrip Z ió| gezondheid Hoge bloeddruk, stille killer donderdag 22 december 2011 Jaren kun je ermee rondlopen zonder dat je er iets van merkt. Hoge bloeddruk richt stiekem veel schade aan allerlei organen aan en kan uiteindelijk dodelijk toeslaan. Boven- en onderdruk De bloeddruk wordt uitgedrukt in twee getallen, bijvoorbeeld: 120/80 (bovendruk en onderdruk). De hoogte van de bloeddruk is afhankelijk van de weerstand die het bloed ondervindt als het in het lichaam wordt rondgepompt. BOVENDRUK Als het hart samentrekt, wordt meer bloed in slagaders geperst (druk op vaatwanden wordt hoger). Vervolgens ontspant het hart zich (druk op de vaatwanden neemt af). ONDERDRUK 210/120 (of hoger) Zeer ernstig verhoogde bloeddruk. 180-209/110-119 Ernstig verhoogde bloeddruk. 160-179/100-109 Matig verhoogde bloeddruk. 130-139/85-89 Hoognormale bloeddruk. Lager dan 130 (boven) of 85 (onder) Normale bloeddruk. 90/60 Lage bloeddruk. Gezondheidsrisico's, zoals duizeligheid en soms flauwvallen. Gezonde stijging (tijdelijk) door lichaamsbeweging, praten, emoties. Daling door uitdroging, bloedverlies, hartaandoening. Leefstijl Bij één op de vijf mensen met verhoogde bloed druk is overgewicht de boosdoener. Met name in de VS is het DASH-dieet populair. De formule: bloeddrukverlaging door gezond te eten. Het voedingspatroon is rijk aan groente en fruit, vis, noten, volkoren brood, zilvervliesrijst, magere zuivel en gevogelte. Gecombineerd met matig zoutverbruik daalt bij patiënten de bloed druk gemiddeld met 12/6. Drop en zoethoutthee kunnen de bloeddruk omhoog jagen. Artsen raden aan niet meer dan twee tot vijf dropjes per dag te eten en hooguit een half kopje zoethoutthee te drinken. Belangrijkste complicaties van chronische hoge bloeddruk Hersenen Hersenoedeem (door hypertensieve encefalopathie) -Ernstige hoofdpijn -Misselijkheid, braken -Tijdelijke verlamming Bloed Stijging suikergehalte (glucose) Afwijkingen, waardoor het gezichtsvermogen kan worden aangetast Netvlies van het oog Nieren Chronisch nierfalen Coeliakie of glutenintolerantie geeft allerlei vage klachten. Daardoor lopen mensen er soms jaren mee rond. „Mijn leven is nu zó veel beter." door Martine Boelsma illustratie Helen van Vliet 'Het was één groot proces van ontsteking. Alles wat ik at, kwam er grotendeels onverteerd uit' e had altijd last van buikpijn en diarree. Ze was vaak moe, snel ziek en iedereen vond haar te mager. Marlies Wackers (63) uit Sittard vertelt over lang geleden. Nog geen 30 jaar oud was ze en ze dacht dat het allemaal kwam omdat ze te druk was. Toen de klachten na de geboorte van haar eerste zoon ver ergerden, leek dat logisch: ze was nu immers nóg drukker. „Ik stopte met het werk op school en begon een rijdende supermarkt met mijn man. Dat was hard werken. En dan zo'n kleintje erbij, dat viel niet mee." Als het té erg werd met de buik pijn, stapte ze naar de huisarts. Maar die wist er ook geen raad mee. Ze kreeg een tweede kind. De klachten hielden aan. Darmon- derzoeken in het ziekenhuis brach ten evenmin uitkomst. „Een poging een biopt te nemen, mislukte. Dat vond ik heel erg, want het is een heel vervelend on derzoek." En toen, in 1984, kwam er opeens bericht uit het ziekenhuis: bij de broer van Wackers, die soortgelijke klachten had en met uitdrogingsverschijnse len was opgenomen, was een erfelijke darmaandoe ning vastgesteld. De arts wil de nu ook Marlies nogmaals onderzoeken. „Ik had daar helemaal geen zin meer in. Ik dacht: het zal wel tussen mijn oren zitten." Maar ze kreeg meteen na het on derzoek de uitslag: coeliakie (uit spraak: seuliakie). Voor 100 pro cent zeker. Net als haar broer. „De arts heeft me uitgelegd dat de ei witten in granen mijn darmvlok- ken beschadigen en dat die darm- vlokken juist heel belangrijk zijn voor de vertering. Bij mij waren ze al helemaal afgevlakt. Het was één Koorts geeft afweer een flinke oppepper Bloedtest kan Parkinson mogelijk vroeg opsporen Vaccinatie geen aanjager van risicovolle seks Opmerkelijk - Kinderen die snel groeien, hebben een verhoogde kans op hoge bloeddruk. Volgens botmetingen hebben tieners met een verhoogde bloeddruk een leef tijd van gemiddeld 16 jaar, terwijl ze in werkelijkheid 14,1 jaar zijn. - Verkeerslawaai heeft een bloeddruk- verhogend effect. Bij een geluidsniveau van 60 decibel gaat de bloeddruk om hoog, althans bij jonge mensen en bij mensen op middelbare leeftijd. Bij ou deren (60-80 jaar) speelt dit niet. 1.250.000 minder beroertes zouden zich wereldwijd voordoen als iedereen vijf gram zout per dag zou minderen. 42 a 51 van de Nederlanders tussen 35-70 jaar heeft verhoogde bloeddruk. 32% van de sterfte aan beroerte is te wijten aan verhoogde bloeddruk. 29% van de laag opgeleide Nederlan ders heeft hoge bloeddruk, tegen 12% van de mensen met een hoge opleiding. infographic ANP, CN, CRW bronnen o.a. Rivm, CBS, British Medical Journal Neem in het geval van griep niet te snel medicijnen tegen koorts in. Bij een verhoogde lichaams temperatuur (tot ongeveer 40 gra den) werkt de afweer tegen virus sen namelijk beter. Het lichaam maakt dan meer zogeheten CD8-afweercellen aan, blijkt uit onderzoek. Deze cellen ruimen lichaamscellen op die besmet zijn met (griep)virussen. http://bit.ly/tjlaxq De ziekte van Parkinson is in de toekomst mogelijk al op te sporen voordat er ernstige fysieke klach ten ontstaan. De aanwezigheid van een eiwit (gefosforyleerd alfa- synucleine) in het bloed lijkt ken merkend voor de ziekte. Vroeg op sporen van Parkinson wordt voor al interessant zodra er behandelin gen komen die de ziekte tot stil stand kunnen brengen. http://bit.ly/tlbsCz groot ontstekingsproces. Alles wat ik at, kwam er grotendeels onver teerd weer uit." Dat verklaarde de moeheid, buik pijn, verminderde weerstand en haar lage lichaamsgewicht. Toch verzette Wackers zich aanvankelijk tegen het volgen van een dieet zón der die gluten, zoals de groep ei witten in granen wordt genoemd. „Ik geloofde het gewoon niet. Ik duwde het weg. Het idee dat ik voortaan etiketjes zou moeten le zen, stond me heel erg tegen. En nooit meer vlaai! Terwijl ik daar zo gek op ben." De arts gaf niet op en liet haar een paar keer terug komen. „Bij één van die controles liet hij me een heel nare foto zien van darmtumo ren. Want dat kun je ook krijgen als je die ontstekingen maar laat door blijven gaan. Toen ging bij mij een knop om." Ze begon aan het door haar zo ver foeide glutenvrije dieet. „Tot mijn verbazing nam de buikpijn heel snel af Ook de diarree hield op. Mijn energie nam enorm toe, mijn gewicht ook. Met dat laatste had ik best een beetje moeite. Als je altijd mager bent geweest, is het wen nen. Van 50 kilo ging ik naar 55 en naar 60 kilo. Ik moest ineens op mijn gewicht letten. Dat was nooit eerder nodig. Natuurlijk zag ik er wel stukken beter uit dan vroeger. Bij controle bleek dat mijn dar men zich hadden hersteld." Haar werk in het onderwijs heeft: ze weer opgepakt: ze is nu direc teur van een basisschool. „Mijn le ven is totaal veranderd." Begin jaren tachtig was het nog las tig aan glutenvrije producten te ko men. „Zeg maar gerust een ramp. Brood konden we alleen kopen in het ziekenhuis. Nu is er veel meer op de markt. De meeste koks in restaurants weten wat coeliakie is. Bij mij in de buurt is zelfs een glu tenvrije supermarkt. Mijn kast is vol met lekkers. Ook voor de kerst. Als er een feest is, neem ik soms wat mee. Meestal is dat niet nodig. De vrees (van ouders) dat de vacci natie tegen baarmoederhalskan ker hun dochter (extra) zou aan zetten tot onveilige seks, is onge grond. Uit een Amerikaans onder zoek onder 1.200 meiden en jonge vrouwen blijkt zelfs het tegen deel. Gevaccineerde vrouwen ga ven vaker aan altijd een condoom te gebruiken bij het vrijen dan niet-gevaccineerde vrouwen. O http://bit.ly/uXGGQT Hoge bloeddruk 2004-2007 Percentage van de bevolking per GGD-regio 8,8 - 9,6 ■1 9,6-10,3 10,3- 11,3 -12,8 •13.6 I I "3 - gemiddelde -11,9 6 '2,9 Ongezonde stijging (continu) door erfelijkheid, stress, overgewicht, ongezonde leefstijl, medische aandoening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16