Overslag havens Zeeland groeit economie 15 Diepgaand onderzoek redding Dexia Lening van ECB trekt veel belangstelling weekendcompany' JAARCIJFERS Gevolgen economische crisis drukken resultaat laatste kwartaal Beursgoeroe Rienk Kamer (68) overleden Huizenprijzen in Zeeland gelijk Damen levert vier schepen aan Noren Vrijwillig onder de douche V c ■Q.011 3 dagen Wellnesshotel in de Moezelstreek www.weekendcompany.n donderdag 22 december 2011 BRUSSEL - De Europese Commissie gaat een diepgaand onderzoek uit voeren naar de redding van de bank Dexia. Dat maakte het dage lijks bestuur van de Europese Unie gisteren bekend. Voorlopig keurt de EU de reddings actie van de bank door de Bel gische, Franse en Luxemburgse re geringen goed. Maar de commissie wil zekerheid dat de nieuwe garan tieregelingen door de landen aan Dexia geen verstoring van de inter ne markt oplevert, omdat de bij drage bovenop al eerder ontvan gen steun komt. Dexia kreeg in 2008-2009 al om vangrijke financiële hulp van de drie landen. De bank was in pro blemen geraakt omdat andere fi nanciële instellingen er geen geld meer aan wilden lenen vanwege problemen bij dochterbedrijf FSA. Voor de steun van de diverse lan den moest de bank een herstructu reringsplan indienen en uitvoeren. In dat proces zit de bank nog. Dit plan werd door de Europese Com missie goedgekeurd. Dankzij dit plan kon Dexia onrendabele onder delen afstoten en zijn schuld af bouwen. De herstructurering heeft echter vertraging opgelopen en sinds afge lopen zomer is de bank opnieuw, door het verslechteren van de eco nomie, in financieel slecht weer ge komen. Vandaar dat een nieuwe redding door België, Frankrijk en Luxemburg nodig was. Maar de nieuwe steun verandert het lopende plan. De commissie wil dan ook dat Dexia een nieuw plan indient DEN HAAG - De beleggingsgoeroe Rienk H. Kamer is op vrijdag 9 de cember na een kort ziekbed onver wacht overleden. Dat heeft zijn ad viesbureau gisteren bekendge maakt. De crematie heeft in beslo ten kring plaatsgevonden. Kamer werd 68 jaar. Hij was een van de bekendste beleggingsex perts en financiële auteurs van Ne derland. Zijn populariteit bij beleg gers is vooral te danken aan zijn ve le publicaties en het jaarlijkse sym posium over beleggingsstrategieën. Die vijf uur durende financiële one-man-shows trokken vaak 1.500 tot 2.000 deelnemers. Kamer begon als journalist maar vestigde ruim 30 jaar geleden zijn naam als ontdekker van beleggings trends. Hij kwam begin jaren '80 uitvoerig in de publiciteit rond de affaire van de zogeheten 'superaf trek'. Dit beleggingsprogramma met onroerend goed in de VS maakte een spectaculaire belastin gaftrek mogelijk. Het American Land Program (ALP) kwam ook onder de aandacht van de politiek. Na verhitte discussies zag de rege ring zich ten slotte gedwongen op cruciale punten wijzigingen aan te brengen in de fiscale wetgeving. door René Schrier VUSSINGEN - De havens van Zee land Seaports hebben het bijna af gelopen jaar afgesloten met een groei van 6 procent. De havens groeiden naar een recordoverslag van 35 miljoen ton. Dat was niet te danken aan het laatste kwartaal van dit jaar. Daar in waren de gevolgen van de huidi ge economische crisis duidelijk merkbaar. Maar omdat de eerste negen maanden van het jaar goed waren is toch een behoorlijke groei te noteren. MIDDELBURG Alleen in Zeeland zijn de prijzen van huizen gelijk gebleven. Landelijk daalde de prijs van be staande koopwoningen in novem ber met gemiddeld 3,3 procent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. De daling was beduidend groter dan die in oktober, toen de prijzen 2,8 procent lager waren, zo bleek gisteren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Ka daster. GORINCHEM Het Noorse offshorebedrijf World Wide Supply heeft bij Damen Shi pyards vier platformbevoorradings schepen besteld. De order voor de scheepsbouwer uit Gorinchem heeft een waarde van 95 miljoen euro. De schepen worden ge bouwd bij Damen Shipyards Galati in Roemenië. Volgens de scheeps bouwer wordt het laatste schip eind 2013 opgeleverd. De schepen zijn speciaal ontworpen om olie- en gasplatforms onder slechte weersomstandigheden te kunnen bevoorraden. FRANKFURT - De Europese Centra le Bank (ECB) leent in totaal 489,2 miljard euro aan 523 Europese ban ken in de eerste driejarige lening die de ECB ooit uitgaf. Dat maakte de centrale bank gisteren bekend. Op 29 februari volgend jaar volgt een tweede driejarige lening. De belangstelling is veel groter dan verwacht. Analisten rekenden op een omvang van 310 miljard euro. De banken betalen een rente die het gemiddelde zal zijn van het be langrijkste rentetarief van de ECB gedurende de looptijd van de le ning. Daarmee kunnen de kosten tot 3 procentpunt lager zijn dan bij leningen op de kapitaalmarkt. Op 8 december verlaagde de ECB de rente met 0,25 procentpunt tot 1 procent. Met het beschikbaar stellen van het goedkope geld wil de centrale bank een nieuwe kredietcrisis in De groei van de overslag ging ge paard met een groei van het aantal schepen. In 2011 werden 6263 sche pen afgehandeld tegen vorig jaar 6114. Sterkste relatieve stijger was de goederensoort stukgoed, met producten als hout, cellulose en fruit. Absoluut was droge bulk de grootste stijger met producten als steenkool en mineralen. Directeur Hans van der Hart maak te van de presentatie van de jaarcij fers gebruik om te pleiten voor ver betering van de maritieme toe gang van de Vlissingse haven. Hij denkt daarbij aan een diepgang van 17,5 meter. In dat kader gaf hij de bankensector vermijden. Ook t hoopt de ECB dat het geld wordt gebruikt om Italiaanse en Spaanse staatsobligaties op te kopen. Hoewel een kredietcrisis waar schijnlijk is vermeden, bestaat er nog veel twijfel over de vraag of banken het nieuwe kapitaal zullen gebruiken om Italiaanse en Spaan se obligaties te kopen. Dat is iets wat onder meer de Franse presi dent Nicolas Sarkozy graag zou zien. De banken staan echter on der druk om hun risico's te beper ken en juist meer te doen aan het verstevigen van de kapitaalbuffers en meer geld uit te lenen aan het bedrijfsleven. De meeste kenners zouden liever zien dat de ECB zelf actiever obli gaties van zwakke eurolanden op koopt en daarmee helpt de schul dencrisis in te dammen. De centra le bank ziet daar echter niets in. aan dat de Kaloothaven ook is be doeld om grotere schepen te ont vangen. Gelet op de huidige sombere eco nomische situatie waagde de ha vendirecteur zich niet aan een voorspelling van de cijfers voor vol gend jaar. In een toelichting op de cijfers van 2011 stond Van der Hart stil bij het faillissement van Zalco. Het kwam volgens hem als een donderslag bij heldere hemel. Qua overslag was Zalco overigens geen grote klant van Zeeland Seaports. Hij gaf verder aan dat dit jaar in to taal 22 hectare aan grond in het ha vengebied uitgegeven is. En er zit ten nog enkele uitbreidingen in het vat. Hij noemde de verlenging van de olieontvangst installatie voor Oiltanking in Terneuzen, mo gelijk een stap vooruit in het dos sier van de Westerschelde Contai ner Terminal, groei van de opslag capaciteit van Verbrugge en van Vesta en Oiltanking en uitbreiding van Euro Mit Staal. Van der Hart maakte in zijn nieuw jaarstoespraak bekend dat Zeeland Seaports besloten heeft de Zeeuw se voedselbanken 10.000 euro te geven als bijdrage in de aanschaf van een bestelwagen. KOUDEKERKE - Timo van Hans Lens geniet van de hon dendouche. Bij Intratuin in Koudekerke werd gisteren de 'misschien wel eerste openbare hondendouche van Walcheren' in gebruik genomen. „Een schot in de roos", verwacht Sjacco Joziasse, Intratuin-directeur. Het werkt net als een autowasstraat. Je gooit een euro in het appa raat en je krijgt twee minuten warm water. Heeft de hond een vieze vacht omdat hij gerold heeft in een do de vis, gooi je er nog een euro bij en druk je nog eens op de shampoo- en conditionerknop. foto Ruben Oreel HS89S8BHHBHH tHamummmaaumKmamm t» a.- decm&er-r .00 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet 4-sterren hotel in Bad Bertrich Gratis gebruik sauna 1 kind t/m 12 jaar gratis Geldig t/m 29 februari 2012 Van £36^ Korting 41% Reserveren via: 0900 700 7004 Let op! Alleen op 22 december tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15