13 Een lesje over de gevaren van vuurwerkbommen 'Zeer persoonlijke brieven die juist rondom kerst worden verstuurd, bereiken nooit hun eindbestemming' donderdag 22 december 2011 Hanne Kluck van PostNL over de gevolgen van opgeblazen brievenbussen De jongens van groep 8 van de Utrechtse school De Panda heb- ben deze ochtend hoge verwachtingen. Sanne Huigen van Bureau Halt komt een les over vuurwerk geven. En beter nog, ze neemt vuurwerk mee. Vele malen interessanter dan de zoveelste taal les. Het blijkt echter een louterend uur over verantwoordelijkheden en gevaren te worden. Huigen laat een film zien waarin vijftienjarige jongens in eerste instantie opgeto gen vertellen over hun vuurwerk- bommen. De heren in de klas knikken waarderend. De meisjes gapen. De hele klas schiet recht overeind als opeens de verminkte hand van één van de jongens in beeld komt. De andere vuurwerk hobbyist blijkt zijn rechteroog te missen. „Het ging fout", vertellen de pechvogels. De grootste slopers De top drie van de zwaarste, illega le knallers: 1. Lawinevuurpijl Wordt door schipbreukelingen gebruikt om de aandacht te trekken van schepen en niet om lawines op te wekken in bergachtig gebied zoals vaak wordt gedacht. Om het geluid van de knal ver te laten dragen heeft de pijl een zeer zware kruitlading: het is gevuld met 20 gram flitspoe- der, dat veel krachtiger is dan zwart buskruit. De Nederlandse wet staat in vuurpijlen maximaal 0,13 gram knallading toe. Je kunt met een lawinepijl zeer eenvoudig een scooter opblazen. Niet meer uit België 2. Cobra 6 Ziet er ondanks de vro lijke en kleurige verpakking uit als een staaf dynamiet. Dit uit de klui ten gewassen rotje wordt geroemd om de keiharde knal die net zo hard zou zijn als van een handgra naat. Op YouTube is te zien dat de Cobra 6 met de toevoeging van brandstof wordt getransformeerd tot een grote brandbom. 3. Nitraat In tegenstelling tot de enorme knal en kracht die vrijkomt bij de explosie van een nitraat, oogt dit rotje klein en onschuldig. Verkeersborden, prullenbakken en brievenbussen worden compleet vernield door een enkele nitraat. Tot een paar jaar geleden deden liefhebbers van het zware profes sionele vuurwerk hun inkopen in België. Maar doordat nu alleen ge certificeerde experts dat soort vuurwerk kunnen kopen is de Bel gische toestroom goed ingedamd. De nitraten, lawinevuurpijlen en Co bra's 6 komen nu voornamelijk uit Oost-Europese landen als Polen en Litouwen via webshops en smokkel. „Kenmerkend is dat geen expert dit soort knalvuurwerk voor zijn show wil hebben, daar is een voorkeur voor siervuurwerk", zegt Cees Meijer van de vuurwerk-Task- force. „Ze worden enkel en alleen geproduceerd voor de Nederland se consumentenmarkt." In 2005 werd tussen de een tot twee miljoen kilo illegaal vuur werk afgestoken; tussen de 10 en 20 procent van de totale hoeveel heid vuurwerk. Nu de handel verplaatst is naar het omvangrijke Oost-Europa en ook via internet loopt, ontbreekt een duidelijk beeld. Groep 8 kreunt collectief als het drama wordt nagespeeld. Een meisje verbergt haar ogen achter haar hoofddoek terwijl de aanvan kelijk enthousiaste jongens onge makkelijk om zich heen kijken. Om kinderen én ouders bewust te maken van de overlast en verwon dingen die vuurwerk kan veroorza ken gaan medewerkers van Halt, een organisatie die jeugdcriminali teit probeert te voorkomen, aan het eind van het jaar zoveel moge lijk klassen uit groep 8 af om te wijzen op de strenge straffen voor vuurwerkvandalisme. De gemeente Utrecht stuurt zelfs een brief naar alle ouders van kin deren in groep 8. „Vaak weten ouders niet eens wat hun kinde ren doen", zegt Huigen van Bu reau Halt. „Op deze manier hopen we dat te veranderen en vandalis me tijdens oud en nieuw te voor komen." Spoedeisende hulp-behande lingen als gevolg van onge vallen met vuurwerk, naar getroffen lichaamsdeel 54% Hoofd 29%: oog 15%: aangezicht 5% Overig letsel 30% Schouder, arm, hand 14%: hand 12%: vingers 4%: arm 11% Heup, been, voet Soorten verwondingen als gevolg van vuurwerk Brandwonden Overig en I Opper- onbekend Open vlakkig letsel wond letsel Slachtoffers van vuurwerk Eigenaar I Omstander vuurwerk Onbekend Bron van de verwondingen Legaal I Zelf- vuurwerk Illegaal gemaakt vuurwerk projectiel infographic CRW bron Consument en Veilgheid 2010/2011 zie onze website.binnenland Video's van jongeren die experimenteren met vuurwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13