binnenland 17 'Uitgaan van arm land, niet van jezelf Hoofdredacteur weg na rel om zangeres Rihanna €37, weekendcompany® PIANO'S i PROEFSCHRIFT Ontwikkelingshulp Raad van State Welinessactie Kasteel en de Zwaluwhoeve If B 50 205 beschikbaar! OP=OP ACUSTICA Prima service én een voordelige vaste prijs? Profiteer ook van Zeeuwse zekerheid. woensdag 21 december 2011 WÊmmHmmmÊmKmmmmmmmmmmmmmm Rutger van den Noort pro moveert morgen op zijn proefschrift Towards the end of global poverty (naar het einde van wereldwijde ar moede). „Ik ben ervan over tuigd dat het werkt." door Joost Bosman Wat is het geheim tot goede ontwik kelingssamenwerking? „Dat hulporganisaties, overheden en bedrijven uitgaan van het land dat ze helpen en niet van wat ze zelf goed kunnen. Laat hen kijken naar hoeveel armen een land heeft, hoe hoog de werkloosheid is, maar ook naar wat de kracht van een land is. Op die manier kun je maatwerk leveren, terwijl er nu vaak hulp wordt geleverd die niet nodig is. Om te meten wat een land nodig heeft, heb ik een wiskundig model ontwikkeld, dat het percentage armen van een land in een grafiek afzet tegen het bruto nationaal product per hoofd van de bevolking. Daarin zie je twee dingen: dat de ontwikkeling van landen een bepaald patroon volgt van armoede naar rijkdom en dat er vijf clusters van landen zijn waar de problematiek onge veer hetzelfde is. Je hebt zo een re ferentiepunt en kunt voorspellin gen doen over de armoedeontwik- keling van een land. Dat stelt hulp organisaties en overheden in staat gericht aan het werk te gaan. Nu is nog altijd te onduidelijk wat het uiteindelijke doel moet zijn en wat de werkelijke resultaten zijn." Wat kun je concreet met uw model „Als je weet wat waar nodig is, kun je samenwerking tot stand brengen tussen hulporganisaties en overheden. Die opereren nu nog veel te versnipperd. Iedere club heeft zijn eigen meningen en doelstellingen en ze trekken niet samen op, spreken niet dezelfde taal. Allemaal krijgen ze een zak geld en doen datgene waar ze den ken goed in te zijn. Maar er moet over de partijen heen worden nge- keken en een visie worden neerge legd over wat een land nodig heeft. En op basis daarvan moet je het hulpgeld besteden." Dat klinkt heel logisch, waarom ge beurt dat dan niet nu al? „Het is een heel complexe materie en de hulpsector heeft zelf geen overzicht van wat er in een land aan hulp nodig is. Veel organisa ties geven hulp die ze zelf willen geven, niet hulp die nodig is. Op basis van mijn model kun je de on rust in Noord-Afrika verklaren: er is altijd veel aan armoedebestrij ding gedaan en veel hulpgeld naar onderwijs gegaan. Maar nu zijn er geen banen voor hoogopgeleiden. Niettemin zijn er nog steeds hulp clubs die inzetten op onderwijs. Beter kun je dat soort landen eco nomisch helpen en bedrijven stu ren, zodat hoogopgeleiden werk kunnen vinden. Het was niet ver rassend dat de man die de aanzet gaf tot de Arabische Lente een hoogopgeleide Tunesiër was die fruit moest verkopen en zich uit wanhoop daarover in brand stak." U zegt dat alle partijen op basis van uw model zouden moeten samenwer ken. Dat klinkt mooi, maar is nou juist niet het probleem dat ze dat niet willen? „Tijdens mijn onderzoek merkte ik dat non-gouvernementele orga nisaties, bedrijven en politici alle maal hetzelfde willen: armoede op lossen. Ik geloof dat als ze alle drie hun eigen belang van samenwer ken inzien, die samenwerking er ook komt. Als in Nigeria bijvoor beeld Shell, milieuorganisaties en de staat hun belangen in mijn mo del zouden samenbrengen, kun nen ze elkaar daaraan houden en ook sturing geven. Op die manier kunnen problemen van een land integraal worden aangepakt, in plaats van maar één of twee aparte problemen. Nu houdt het na ar moedebestrijding vaak op. Dat komt doordat de partijen geen overzicht hebben. Mijn model biedt hun een instrument om wel goed samen te werken." Uw boek verschijnt op een moment dat ontwikkelingssamenwerking niet bepaald populair is. Is dat toeval? Dat het verschijnt in een klimaat dat nogal guur is ten aanzien van hulp aan arme landen, is toeval. Het boek was af." Rechtse partijen als de WD en PW willen respectievelijk voor een deel of geheel af van structurele hulp aan ar me landen. „Mogelijk zullen zij kritischer zijn. Er ligt ook een zweem van geldver spilling over de sector. Maar dan kun je twee dingen doen: hulp af schaffen of radicaal veranderen. Ik kies voor het laatste. Wat de PW voorstelt, afschaffen, heeft niet zo gek veel zin. Je bezuinigt vier mil jard euro, maar als je dat bedrag in vesteert in economieën van arme landen - ook markten voor Neder landse bedrijven- is dat niet zo heel veel en kun je veel bereiken. Als de grote clubs meedoen, ook de Wereldbank en het IMF, dan gaat het vanzelf lopen en doet ie dereen mee. Volgend jaar gaan stu denten van de Technische Univer siteit Delft (waaraan Van den Noort promoveert - JB) in hon derd landen dit model uittesten. Daarnaast wil ik via Facebook mensen overal ter wereld cijfers over armoede in hun land laten aanleveren. Bij de officiële instan ties lopen die data vaak drie jaar achter. De accurate gegevens zijn voor bedrijven en overheden ook interessant, zodat ik denk dat ze zullen participeren. Het werkt." DEN HAAG - Eva Hoeke stapt per di rect op als hoofdredacteur van het tijdschrift Jackie. De afgelopen da gen ontstond commotie over de term 'niggabitch' waarmee het blad in haar laatste nummer ver wijst naar types als zangeres Ri hanna. Na overleg met uitgever Yves Gij- rath heeft Hoeke besloten 'in het belang van Jackie en alle betrokke nen' haar functie bij de glossy neer te leggen. Dat meldden uitgeverij GMG en Hoeke gisteren in een gezamenlij ke verklaring. In eerste instantie werd vanuit Nederland verbolgen gereageerd op de woordkeuze, vooral via sociale media. Hoeke verklaarde op Twitter dat de term bedoeld was als grap. De hoofdre dacteur werd daarop naar eigen zeggen op allerlei manieren be schimpt en bedreigd. Ze bood in een volgende twitterreactie aan een rectificatie te plaatsen in het komende nummer van Jackie. Uit eindelijk breidde de rel zich uit over de grenzen en gisterochtend DEN HAAG - De Nationale Ombuds man wil opheldering van minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justi tie) over de manier waarop de nieuwe vicepresident van de Raad van State is benoemd. Ombuds man Alex Brenninkmeijer heeft klachten ontvangen van mensen die naar de functie hebben gesolli citeerd, maar van mening zijn dat ze geen schijn van kans hebben ge had omdat de benoeming van Piet Hein Donner al in kannen en krui ken zou zijn geweest. Brenninkme ijer wil weten of er tijdens de kabi netsformatie afspraken zijn ge maakt over de vacature bij de Raad van State. uitte zelfs Rihanna kritiek op het Nederlandse blad. De populaire zangeres schreef in tweets aan Hoe- Rihanna foto EPA ke: 'Ik hoop dat je Engels kunt le zen want je blad is een slechte ver tegenwoordiger voor de evolutie van mensenrechten. Ik vind je res pectloos en nogal wanhopig. Na mens mijn ras heb ik twee woor den voor jou 'Fuck you!!' „De term 'niggabitch' is overgewaaid uit Amerika en we hebben er slechts een kledingstijl mee probe ren te duiden", aldus Hoeke. „Door de enorme druk via de so ciale media heb ik me laten verlei den om beterschap te beloven wat betreft taalgebruik in toekomstige nummers van Jackie. Hierdoor is mijn geloofwaardigheid in het ge ding gekomen en dat past noch bij de rol van een hoofdredacteur, noch bij Jackie Magazine." Hoeke werkte acht jaar voor Jackie. De uitgever zal Rihanna uitnodi gen in de komende uitgave van het blad haar gevoelens en gedach ten kenbaar te maken over het arti kel. Het modeblad Jackie ver schijnt acht keer per jaar in een op lage van ongeveer 55.000 stuks. aj/m ,7.' M: i'''r' 1 overnachting 1 x ontbijtbuffet Gratis entree de Zwaluwhoeve Verblijf in aangelegen kamer Geldig t/m 29 februari 2012 Van €-70^" p.p.1 met Silent-System Pianospelen wanneer u wilt Korte Huifakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23 www.acustica.nl "E*cl. reserveringskosten 9,75 per boeking Let op! Alleen op 21 december tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. Bel 0800-5150 en stap in voor 6 januari 2012. www.DELTA.nl/energie DELTA, mijn keuze!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7