Rozen voor heilige Havel k 81 buitenland ADIEU Tsjechen nemen afscheid van overleden I I m V oud-president DE BANK ANNO NU I* ABN AMRO dinsdag 20 december 2011 Hij had een ziel", zegt een studente over Va clav Havel. Ze heeft net een lichtje aangestoken voor de zondag op 75-jarige leef tijd overleden oud-president van Tsjechië. Met haar smartphone maakt ze een foto van haar kaars je, dat opgaat in het meer van rode lichtjes dat het Wenceslasmonu- ment in het centrum van Praag omringt. „Hij bracht humaniteit in de poli tiek", zegt de vrouw. Op de sokkel van het monument zijn foto's van Havel geplakt. Veel mensen leggen rozen neer. Hier, op het Wenceslas- plein sprak Havel in 1989 de me nigte toe tijdens de revolutie. Hier was ook het hart van de opstand van 1968. En hier staat dus het standbeeld van Tsjechiës nationale held, de heilige Wenceslas, de man die het volk hielp toen het in hoge nood verkeerde. Nu is zijn plaats ingenomen door een nieu we heilige, Vadav Havel. „Hij heeft ons onze vrijheid gegeven", zegt een 18-jarig meisje. Ze kent Havel, die in 1990 in de Nieuwe Kerk in Middelburg de Four Freedoms Award kreeg uitgereikt, weliswaar alleen van school en uit tv-docu- mentaires, maar het aura van 's lands bekendste dissident straalt zelfs op haar af Er zijn sowieso opvallend veel jon geren. Ze vinden Havel sympa thiek, geestig en slim, een beetje te 'arty' en idealistisch misschien. In elk geval een man met grote men selijke kwaliteiten. Kom daar bij andere politici maar eens om. En zo is het gedenken van Havel ook een signaal van ongenoegen richting de zittende politieke klas se. Maar ook een teken van het ver langen naar voorbeeldfiguren. Toch zijn er ook mensen die kri tiek hebben. „Wat heeft Havel voor Tsjechië gedaan toen hij presi dent was?", vraagt een man. „Hij was alleen maar met Europa bezig en met de Verenigde Naties." Een paar straten verderop in de St Annakerk, nu een cultureel cen trum, ligt Havel opgebaard in een gesloten kist. Een honderden me ters lange rij loopt door drie stra ten. Ook hier hebben mensen ro zen meegebracht, voor de kist heeft zich een berg gevormd. Een vrouw staat in de rij om afscheid te kunnen nemen van de overleden oud-president Vaclav Havel. Zijn lichaam lag gisteren opgebaard in een vroegere kerk. foto Filip Singer/EPA ;v'I Apple kiest jaarlijks de meest interessante en best verkopende Apps en rangschikt ze in de officiële App Store Rewind 2011 lijst. Mobiel Bankieren van ABN AMRO staat dit jaar op de eerste plek bij de financiële Apps. En dat is best wel een klein app-lausje waard. Niet alleen voor ons, maar vooral voor onze klanten. Want u heeft onze App massaal gedownload en gewaardeerd met maar liefst 4,5 sterren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8