Nieuwe dreun hogescholen binnenland7 'Ontzetting uit kiesrecht zeldzaam' 'Automobilist overdrijft duur van reis met ov' Marseille FRAUDE Massa diploma's onterecht verleend Advocaat: proces tegen Ron P. stoppen Poedersuiker tot in oren van dader dinsdag 20 december 2011 Het imago van hogescholen komt nog verder onder druk na vermeende diplo mafraude bij de Hogeschool van Amsterdam. Zijlstra wil geen slappe aanpak meer. door Jan ter Harmsel Staatssecretaris Halbe Zijl stra wil hogescholen laten weten dat het menens is als fraude wordt gepleegd. Hogescholen moeten snel laten zien dat ze hun zaakjes weer op or de hebben. Een commissie onder zocht verbeteringen bij Inholland na diplomafraude bij vier opleidin gen. Deze bleken voldoende, maar Zijlstra laat in een Kamerbrief we ten dat hij een negatief advies 'zeer waarschijnlijk' had overgeno men. Dat zou betekenen dat de op leidingen worden opgeheven. Afgelopen weekend liep het imago van hogescholen een nieuwe deuk op. Ruim vijftig docenten van de Hogeschool van Amsterdam (HvA) luidden de noodklok over een vijftal opleidingen. Het HvA-bestuur ontkent het gerucht dat er sprake is van diplomafraude waarbij 15.000 studenten onte recht hun diploma ontvingen. Om zekerheid te krijgen laat de ho geschool een onafhankelijke com missie onderzoek doen. Een woordvoerder: „Wij hebben echter nog geen signalen ontvan gen dat daadwerkelijk sprake is van diplomafraude." De HBO-raad betreurt dat op nieuw twijfel is ontstaan over kwa liteit van verstrekte diploma's. „Dat betekent iedere keer weer een deukje in het imago van hoge scholen. Het is belangrijk dat hoge scholen zelf met de staatssecretaris afspraken gaan maken over kwali teit en prestaties van de onderwijs instelling." Een hogeschool is niet gauw van zijn negatieve imago af verwacht Majorie Dijkstra, die voor de Erasmus Universiteit on derzoek doet naar reputatie en imago. „Dat kan nog wel een tijdje duren." HBO's moeten volgens Dijkstra niet alleen eerlijk melden dat frau de gepleegd is, ze moeten ook ac tie ondernemen. „Ik pleit voor ze- ro-tolerancebeleid. Als een docent of medewerker betrokken is ge weest bij fraude, dan moet hij ont slagen worden. Dan toont een hogeschool pas echt daadkracht en laat daarmee zien dat alles wordt gedaan om fraude te voorkomen." utrecht - De in de Puttense moordzaak tot achttien jaar cel ver oordeelde Ron P. kan volgens zijn advocaat niet vervolgd worden voor de moord op de Rijswijkse Anneke van der Stap. Advocaat Ruud van Boom wil dat het OM niet-ontvankelijk wordt verklaard, omdat de politie kle ding van het slachtoffer waste om die aan het publiek te tonen. Daar door is nader onderzoek op de kle ding onmogelijk geworden. Het lichaam van de 22-jarige Van der Stap werd op 22 juli 2005 gevon den in de bosjes van het Jaagpad in Rijswijk. Elf dagen daarvoor was zij verdwenen. P. werd vorig jaar in zijn cel aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de dood van Van der Stap. De recht bank in Den Haag houdt morgen een regiezitting in de zaak. Van Boom zegt dat hij meer punten heeft waarop hij het OM niet-ont- vankelijk wil laten verklaren. amsterdam - Veel automobilisten denken zelden aan het openbaar vervoer als alternatief voor hun reis. Een belangrijke reden hiervoor is dat zij de reistijd met het ov flink overschatten. Dat is een van de re sultaten van een onderzoek naar keuzegedrag van reizigers van pro movendus Job van Exel van de Vrije Universiteit Amsterdam (VU). Gemiddeld overschatten automobi listen de reistijd met de helft. Dat betekent dat ze voor een autorit van bijvoorbeeld één uur het dub bele berekenen. Het ene half uur extra is correct, want reizen met het ov duurt langer, maar de ande re dertig minuten is overschatting, aldus Van Exel. Automobilisten die wel een goed beeld hebben van de ov-reistijd, zullen treinen, bussen en trams aanzienlijk vaker als alternatief overwegen, zo bleek eveneens. etten-leur - Een jongen uit Et- ten-Leur bleek na de mishandeling van een oliebollenbakker eenvou dig op te pakken te zijn. De poeder suiker zat tot in zijn oren. Volgens de eigenaar van de kraam werd hij al langer lastig gevallen door de jongen en zijn maten. Zondag zou den de jongeren aan de vitrine van de kraam hebben getrokken. Daar bij ontstond een opstootje en kreeg de eigenaar een klap. Een me dewerkster gooide drie lepels poe dersuiker in het gezicht van de jon gen. „Ik dacht: dan kunnen we hem straks nog herkennen" zei ze. ARNHEM/DEN HAAG - Martin van Meurs, het Arnhemse raadslid dat gisteravond in de gemeenteraad te rugkeerde na een gevangenisstraf wegens het bezit van kinderpor no, is met gejouw vanaf de publie ke tribune ontvangen. Scheldwoorden als 'pedo' enle venslang rijp voor een instelling' vlogen hem om de oren. Burgemeester Pauline Krikke liet na een kwartier de publieke tribu ne ontruimen. Van Meurs, die wegens zijn veroor deling uit zijn oude partij Pro Arn hem werd gezet, kondigde aan ver der te gaan als Nieuw Leefbaar Arnhem. Van Meurs is zich bewust van de weerstand tegen hem, zei hij vori ge week, maar hij kan de inkom sten als raadslid niet missen. Na zijn toespraak verliet Van Meurs onder politiebegeleiding de zaal. Krikke zei dat de man het recht heeft om zijn zetel weer in te ne men. „We worstelen er allen mee, maar hij moet de gelegenheid krij gen om terug te keren." Veel mensen vinden dat hij geen volksvertegenwoordiger meer kan zijn, maar dat kan niet zomaar. Dat schrijven ook minister Opstel ten van Justitie en oud-minister Donner van Binnenlandse Zaken aan Kamerleden van de PvdA, die er vragen over stelden. Niemand kan Van Meurs verbie den om zijn zetel weer in te ne men. Ontzetting uit het kiesrecht kan alleen door de rechter worden uitgesproken als bijkomende straf .bij een delict waarop meer dan een jaar gevangenisstraf staat. Van Meurs, ooit een gevierd politicus in Arnhem, kreeg weliswaar 1,5 jaar cel, maar geen bijkomende straf. Tussen 1995 en 2008 is het 130 maal voorgekomen dat de rechter ontzetting uit het kiesrecht opleg de als bijkomende straf, zo blijkt uit de meest recente cijfers. Het komt dus maar zelden voor. Voor zover bekend is de bijkomen de straf nog nooit opgelegd aan een volksvertegenwoordiger. De rechter neemt iemand het kies recht af als een ernstig misdrijf is gepleegd tegen de veiligheid van de Staat, tegen de koninklijke waar digheid of tegen hoofden van be vriende staten. Ook kan het een bijkomende straf zijn bij misdrij ven tegen de uitoefening van staatsrechten en -plichten of na verkiezingsfraude. Om een situatie als met Van Meurs te vermijden, kan een partij op voorhand haar kandidaten voor de verkiezingen screenen op integriteit of een ver klaring van goed gedrag eisen. Iemand die door de mand valt, kan niet op de kieslijst worden ge zet. Maar wie eenmaal is gekozen, mag blijven zitten voor de lopende pe riode. Retourprijs inclusief alle fort aan boord. En inch. van uw bagage en uw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7