veiligheid vergroten Terneuzen bovenaan lijstje NVZ Oproep bekende Nederlanders: laat kinderen in Nederland blijven binnenland j 5 Bierspel uit handel gehaald misbruik zal blijven bestaan 'Ik zou er mijn keuze voor een ziekenhuis nooit door laten bepalen' HurkltlSIIS! dinsdag 20 december 2011 i Cor Kalkman, hoogleraar aan het UMC Utrecht Volgens de NFU moeten ziekenhuizen een hoge HSMR beschouwen als een 'waarschuwingslampje'. foto Lex van Lieshout/ANP den haag - In het ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen sterven opvallend meer patiënten dan er op grond van de patiëntenpopula tie zou mogen worden verwacht. Het Martini Ziekenhuis in Gronin gen heeft juist een zeer lage sterf te. Dat blijkt uit de gestandaardiseer de sterftecijfers van ziekenhuizen over 2010, die de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ) en de Nederlandse Federatie van Universitair Medische Centra (NFU) vandaag presenteren. De cij fers, de HSMR, zeggen iets over de vermijdbare sterfte in een zieken huis. Ze zijn namelijk gecorrigeerd voor de patiëntenpopulatie. De ernst van de ziekte, nabijheid van een hospice (sterfhuis), leeftijd en sociaaleconomische status van de patiënt hebben allemaal invloed op de sterftekans. Die zaken wor den allemaal meegewogen. Wie hoger scoort dan een gemiddelde HSMR (van 100), heeft een hogere sterfte dan op grond van de patiën tenmix mag worden verwacht. Een cijfer voor de totale sterfte in een ziekenhuis zegt op zichzelf niet zoveel, stelt professor Cor Kalkman, hoogleraar aan het UMC Utrecht, namens de NFU. „Als ik slokdarmkanker heb, is voor mij veel interessanter hoe het ziekenhuis op dat terrein pres teert." Volgens Zorgsaam overlij den er in Terneuzen niet meer mensen dan in andere ziekenhui zen. Het hoge cijfer zou te wijten zijn aan een niet consequente re gistratie van ziektes en aandoenin gen die niet de doodsoorzaak zijn. Het ziekenhuis heeft niet alle aan doeningen van patiënten geno teerd, waardoor ze als 'gezonder' in de boeken zijn gegeaan. „Dat heeft gevolgen voor de meting en voor het cijfer", zegt woordvoer der René Maas. Het ziekenhuis wil de registratie snel verbeteren. door Marjolijn de Cocq Limburgser dan vlaai. Noord-Hollandser dan kaas. Frieser dan de Elfste dentocht. En Zeeuwser dan het meisje. Dat zijn, zo schrijft een bonte groep Bekende Nederlanders, de ongeveer duizend tot tweedui zend asielkinderen die al zolang hier zijn dat ze zijn geworteld. Met een campagne proberen de BN'ers te voorkomen dat de kinde ren worden uitgezet en een onze kere toekomst tegemoet gaan in Tanden waar ze de taal niet spre ken, waar ze niemand kennen, waar ze vreemden zijn'. Ze kwa men gisteren met een petitie naar buiten (www.kinderpardon.nl) en riepen de Facebookcommunity Kinderpardon Nu! in het leven. Schrijfster en presentatrice Hanne- ke Groenteman maakt zich kwaad. „Ik kreeg een mail van Groen- Links-Kamerlid Tofik Dibi. Des tijds was ik al voorstander van een algemeen pardon, maar zo'n kin derpardon vind ik nog veel aangrij pender. Ik heb zonder aarzeling ondertekend." Groenteman meent dat een minister die over vreemde lingenzaken gaat, bij voorbaat al de zwartepiet in handen heeft. „Maar voor Leers is het helemaal ingewikkeld omdat hij binnen de gedoogcoalitie in een moeilijke po sitie zit. Hij kan wel zijn discretio- naire bevoegdheid gebruiken om kinderen niet uit te zetten, wat hij misschien af en toe buiten de pu bliciteit wel zal doen. Maar ik zou zeggen: geef al die kinderen hier een kans. Ik denk dat dit heel goe de burgers zijn. Dit zijn doorzet ters." Leers heeft al laten weten een kinderpardon onwenselijk te vinden. Groenteman: „Hier moet gewoon een groot draagvlak voor komen. Ieder weldenkend mens kan toch begrijpen dat je een kind dat al zolang hier woont, niet zo maar naar Irak of Somalië kunt sturen? Ik zal je vertellen, als Anne Frank nu kind was geweest, had ze ook teruggemoeten naar Duits land. Haar ouders waren ook asiel zoekers. Ik vind het zo ongeloof lijk aanstootgevend hoe er met die kinderen wordt omgegaan. T\vee- duizend kinderen meer? Dat zijn vierduizend handen meer om te werken. Mooi toch?" den bosch - Bisschop Antoon Hurkmans van Den Bosch is 'nuchter genoeg' om te zeggen dat seksueel misbruik in de Rooms-Ka- tholieke Kerk voor zal blijven ko men. Misbruik van minderjarigen is vol gens hem in geen enkele sector uit te bannen, al neemt dat niet weg dat de kerk er alles aan moet doen om het te beperken. „Maar we moeten realistisch zijn. De com- missie-Deetman heeft de kerk niet gespaard, toch is hij respectvol met alle gegevens omgegaan. Hij heeft het sociaal omkaderd, mis bruik van kinderen komt niet al leen in de kerk voor." Dat relati veert volgens de bisschop overi gens niet het misbruik in de Rooms-Katholieke Kerk. Advocaat Jan Boone heeft gisteren aangifte gedaan tegen het bisdom Rotterdam. Hij wil dat justitie het bisdom vervolgt op verdenking van het vormen van een criminele organisatie die het plegen van sek sueel misbruik als oogmerk had. Bisschop Frans Wiertz van Roer mond toonde zich gisteren 'ver baasd' dat zijn voorganger ]o Gij- sen het hele archief van het bis dom Roermond uit de periode 1972 tot 1993 heeft laten vernieti gen. Dat wist hij tot voor kort niet, zei hij. De commissie-Deetman ontdekte tijdens onderzoek dat het archief was vernietigd. den haag - Het in opspraak geraak te biertrechterspel verdwijnt bin nenkort uit de handel. Importeur Miko heeft besloten het spel, be staande uit een trechter, een slang en een stapeltje 'bierkaarten', niet meer te verkopen. Het bedrijf wil op 'geen enkele manier' worden geassocieerd met drankmisbruik en zal daarom ook al hun bestaan de drankspellen nader onder de loep nemen. „Dat kan leiden tot aanpassingen in het gehele spellen- assortiment. Met het biertrechter spel stoppen wij", aldus Miko-di- recteur Wil van Gelder. Afgelopen weken ontstond er Ka merbrede verontwaardiging over de verkoop van drankspellen in de cadeauwinkel Expo. Minister Schippers van Volksgezondheid, die toegaf zelf één keer een drank- spel te hebben gespeeld, kwalifi ceerde de spellen als 'walgelijk' en ging de zaak onderzoeken. „Gezel lig een biertje op zijn tijd moet kunnen, maar dit zet aan tot drankmisbruik en dat moeten we niet willen." Tweede-Kamerlid Lea Bouwmeester (PvdA) zal vandaag tijdens het vragenuurtje Schippers over drankspellen bevragen. De Expo, Miko's grootste afnemer van de drankspellen, is vooralsnog niet van plan de verkoop van welk drankspel dan ook te staken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5