41 binnenland Sterftecijfer kan de weekendcompany® Ziekenhuis weigert cliënten van Achmea T©©S Bleker wil onderzoek naar nieuw virus dat koeien en schapen treft Veel vraag naar goedkope ID-kaart Qoufyaj&i&ao JleceM&M-aon Minicruise en citytrip Newcastle In sommige ziekenhuizen sterven opvallend veel patiën ten, blijkt uit onderzoek. Maar ook de onderzoekers plaat sen veel kanttekeningen bij gewogen sterftecijfers. dinsdag 20 december 2011 DEN BOSCH - Het TweeSteden Zie kenhuis, dat vestigingen heeft in Tilburg en Waalwijk, weigert de rest van het jaar Achmeaklanten. Alleen voor spoedeisende hulp kunnen deze patiënten nog te recht bij het ziekenhuis. Het aantal behandelingen dat het TweeSteden Ziekenhuis voor 2011 met zorgverzekeraar Achmea over een kwam, is begin deze maand overschreden. Het ziekenhuis is niet bereid op te draaien voor de kosten die gepaard gaan met extra behandelingen. Achmea wil niet met extra geld over de brug ko men. De zorgverzekeraars willen de kostenstijgingen een halt toe roepen. Het TweeSteden zet Achmeapatiënten sinds begin deze maand op de wachtlijst voor vol gend jaar of verwijst ze via hun verzekeraar door naar een ander DEN HAAG - De vraag naar ID-kaar- ten voor kinderen is bijna zeven keer zo hoog sinds bekend is dat de identiteitskaart duurder wordt. Gemeenten mogen voor kinderen tot 14 jaar, voor wie nog geen iden tificatieplicht geldt, nu nog 9,22 eu ro in rekening brengen voor een ID-kaart. Dat wordt vanaf 1 janua ri 30 euro. Dat heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren ememsisssmimsi 2 nachten op luxe cruiseferry 2-persoons binnenhut Shoppen tijdens uitverkoop Vele faciliteiten aan boord Geldig t/m 14 februari 2012 Korting 50% Let op! Alleen op 20 december te boeken ZIEKENHUIZEN ziekenhuis. Hoeveel patiënten pre cies getroffen worden, kan het zie kenhuis niet zeggen. Volgens de woordvoerster gaat het om een re latief klein aantal. „De meeste mensen hier zijn verzekerd bij CZ en Uvit." Achmea, waar onder meer Zilveren Kruis, FBTO en Agis onder vallen, heeft in Bra bant een marktaandeel van onge veer 9 procent. Het is de eerste keer dat het TweeSteden Zieken huis patiënten van een bepaalde verzekeraar weigert. De Nederland se Vereniging voor Ziekenhuizen (NVZ) kent landelijk geen verge lijkbare gevallen. Achmea laat we ten dat het 'absoluut niet de bedoe ling' kan zijn dat patiënten in het TweeSteden Ziekenhuis niet meer behandeld worden. „Wij willen zo snel mogelijk in overleg over een oplossing voor onze patiënten." De gewogen sterftecijfers van ziekenhuizen zijn einde lijk openbaar. Dat komt de veiligheid in ziekenhuizen ten goede, blijkt uit ervaring in binnen- en buitenland. door Frouke Tamsma De Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) en de Neder landse Federatie van Universitair Medische Centra (NFU) komen vandaag met de zie- kenhuislijst die alle eerdere zieken huislijstjes overbodig maakt: de HSMR (Hospital Standardised Mortality Ratios). De gewogen sterftecijfers zijn niet onomstre den. Tot het moment van publice ren was er nog kritiek op open baarmaking, vooral vanuit de zie kenhuizen zelf De cijfers zouden er niet afgewo gen genoeg voor zijn: de patiënten populatie verschilt zo sterk per zie kenhuis dat het onmogelijk is die met elkaar te vergelijken, zeggen criticasters waaronder ook de SP. In het ene ziekenhuis liggen veel ouderen, het andere behandelt juist veei kankerpatiënten. Een streekziekenhuis doet veel regulie re operaties, in universitaire medi sche centra wordt hoogcomplexe zorg geleverd. En ook wordt de sterfte verschillend bijgehouden. Ziekenhuizen zouden daardoor on terecht als slecht kunnen worden aangemerkt. Ziekenhuizen in Nederland kon den hun eigen gewogen sterftecij fer zelf al jaren inzien. Ze weten dus al een tijd of ze boven- of on dergemiddeld scoren. Achter de schermen hebben ze al ruim de tijd gehad om hun vermijdbare sterfte omlaag te brengen. Maar voor het grote publiek was dat niet zichtbaar, op de paar ziekenhuizen na die hun sterftecijfer op eigen initiatief openbaarden. De bezwaren van publicatie we gen niet op tegen de voordelen. Ziekenhuizen waarvan de sterfte- score openbaar is, blijken harder te lopen bij hun pogingen de ver mijdbare sterfte te verlagen. Het Scarborough hospital in Toron to had van de dertig ziekenhuizen in deze Canadese stad de hoogste vermijdbare sterfte toen de HSMR in 2007 voor het eerst werd gepu bliceerd. Het ziekenhuis voerde vervolgens verbeteringen door op het gebied van valpreventie, betere hygiëne, antibioticumgebruik en spoedinterventie. In vier jaar tijd is het ziekenhuis opgeklommen van het slechtste tot het beste van de dertig op de HSMR-lijst. Het ge standaardiseerde sterftecijfer daal de er van 122 naar 75. In Groot-Brittannië zijn de sterfte cijfers in ziekenhuizen alweer tien jaar openbaar. Het beruchtste voorbeeld daar is het Walsall hospitaal, dat in 2000 een HSMR van 130 had: 30 pro cent meer sterfte dan het Britse ge middelde. Het leverde het zieken huis de bijnaam 'Hospitaal des Doods' op. Hogere sterfte 1 ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen (129) 2 Chr. Ziekenhuis Nij Smellinghe in Drachten (123) 3 IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel (120) 4 Zaans Medisch Centrum in Zaandam (118) 5 Leveste, Scheper Ziekenhuis in Emmen (115) 6 Gemini Ziekenhuis in Den Hel der (114) 6 Refaja Ziekenhuis in Stadska naal (114) 8 Vlietland Ziekenhuis in Schie dam (113) 9 UMC in Utrecht (111) 10 Meander Medisch Centrum in Amersfoort (110) Het ziekenhuis zat niet bij de pak ken neer en vormde zeven klini sche projectgroepen die analyseer den hoe het beter kon. Medici wer den getraind in het sneller herken nen van hartproblemen en de poli klinische afdeling werd verbeterd. De maatregelen wierpen hun vruchten af: de vermijdbare sterfte in het Walsall ligt nu al jaren sta biel rond het gemiddelde. Maar ook in Nederland wordt suc ces geboekt. Het Albert Schweitzer- ziekenhuis in Dordrecht sleepte dit jaar de Nationale Patiëntveilig- heid-award in de wacht wegens het omlaag brengen van de sterfte. Directe aanleiding om eraan te gaan werken was het eigen - hoge - HSMR-cijfer. Volgens de NFU moeten zieken huizen een hoge HSMR beschou wen als een 'waarschuwingslamp je'. De NVZ en de NFU willen voor de toekomst de vermijdbare sterfte per specialisme gaan bereke nen. Van een derde van de zieken huizen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek geen HSMR kun nen berekenen, bijvoorbeeld om dat de patiëntenpopulatie te klein Lagere sterfte 1 Martini Ziekenhuis in Gronin gen (59) 2 Van Weel Bethesda Ziekenhuis in Dirksland (73) 2 Ziekenhuis De Sionsberg in Dokkum (73) 4 Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp (75) 5 Orbis locatie Maaslandzieken huis in Sittard (77) 6 Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk (80) 7 Diaconessenhuis in Leiden (81) 8 St Laurentius Ziekenhuis in Roermond (83) 9 Ziekenhuis Amstelland in Am stelveen (85) 10 Reinier de Graaf Groep in Delft (86) tussen haakjes HSMR) PAUL KUSTERS ZWOLLE - Onderzoek, heel veel on derzoek is volgens staatssecretaris Henk Bleker (Landbouw) nu no dig naar het Schmallenbergvirus, dat heerst onder koeien en scha pen. Tot nu toe zijn op 20 schapen- bedrijven misvormde lammetjes geboren. Of het hierbij blijft, of de trend zich doorzet en er tijdens de lam- merperiode nog veel meer niet-le- vensvatbare dieren met stijve ge wrichten, scheve nek of water hoofd worden geboren, is nu niet aan te geven. Bleker hoopt dat on derzoek naar het nieuwe virus zo snel mogelijk duidelijkheid kan scheppen, maar hij verwacht dat de onzekerheid voor de betrokken veehouders nog wel enige weken aanhoudt. Maandag bezocht de bewindsman een schapenbedrijf in Zwolle. Hij zag de onzekerheid bij de eigenaar die tussen de gezonde lammeren ook kleintjes geboren ziet worden die ogenschijnlijk gezond lijken maar toch niet actief zelf bij de moeder gaan drinken. „Knap waar deloos", noemt Bleker de situatie. „Het lijkt erop dat een deel van de dieren die eerder diarree hadden, nu misvormde jongen voort brengt. Hoe het de koeien vergaat die deze zomer diarree hadden, is nog niet te zeggen want die heb ben een langere dracht." De Ge zondheidsdienst voor Dieren kreeg deze zomer ruim 80 meldin gen van rundveebedrijven waar koeien diarree en koorts hadden en minder melk gaven. Op Duitse bedrijven werden dezelfde ver schijnselen waargenomen en in de bloedmonsters die daar werden af genomen, werd een nieuw virus ontdekt: het Schmallenbergvirus. Hetzelfde virus is ook aangetrof fen in monsters die zijn genomen op de Nederlandse bedrijven, op één bedrijf zijn twee misvormde kalveren geboren, maar het is nog onduidelijk of het virus daar een rol speelt. JUSTITIE PUBLICEERDE PER 0N6ELUK ADRES VAN PEDO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4