jongere op internet 9 Nérgens voordeliger... stipreizen.nl zeeland j 23 0 r bieden al informatie Recreatiesector moet vernieuwen Havenbedrijf steunt cultuur in Gent dinsdag 20 december 2011 'Via het net kom je heel snel te weten wat er speelt onder jongeren. Je ziet trends, je ziet met wie ze omgaan' 'Door informatie van sites en bronnen te combineren is het toch vaak mogelijk een goed profiel van iemand te maken waar de recherche mee aan de slag kan' Perry Jobse Hans van de Kreke m - op het net en daar ook van alles te gen kunnen komen. Van Moolenbroek en Jobse vertel len dat zij hard moeten hollen om bij te blijven. „Elke dag zijn er nieuwe ontwikkelingen, elke dag nieuwe termen." De teamchef van de jeugdpolitie ziet dat de normen die voor de virtuele wereld gelden heel anders zijn dan die voor de al ledaagse. Zorgelijk vindt hij vooral de normvervaging. „Elkaar beledi gen gebeurt op het web veel mak kelijker." Ook zorgelijk vindt hij middelburg - In Zeeland moeten meer hoogwaardige toeristische producten komen. Dat antwoor den Gedeputeerde Staten op vra gen van het CDA over teruglopen de vakanties in Zeeland. De sector moet het zoeken in inno vatie en kwaliteitsverbetering, al dus GS. Ze zijn het niet met het CDA eens dat er een nieuw plan van aanpak moet komen, omdat er al voldoende cijfers en onder zoeken zijn. GENT - Havenbedrijf Gent en vijf Gentse cultuurhuizen slaan de handen ineen. De haven sponsort de komende ja ren muziekcentrum De Bijloke, Ca- pitole Gent, Internationaal Filmfes tival van Gent, Gent Festival van Vlaanderen en Track 2012. Door koppeling van economie en cul tuur, streeft de haven meer naams bekendheid na. dat jongeren zich op het internet heel erg bloot geven. „Alles delen ze, er lijkt geen privacy te zijn." Waarschuwend zegt hij dat ze daardoor ook heel kwetsbaar zijn. Verder vindt hij het schokkend om soms te lezen hoe kinderen op sites afgeven op hun ouders. Jobse signaleert echter dat er ook kinderen zijn die dan corrigerend optreden. „Die melden dan dat ze geen vriendin willen zijn van ie mand die zo schrijft over haar ouders." Hij is het echter wel eens met Van Moolenbroek dat de nor menloosheid wel heel groot lijkt. Dankzij de sociale netwerken is het voor de politie vaak makkelij ker om bijvoorbeeld weggelopen kinderen op te sporen. Zulke kin deren blijven, aldus Jobse, vaak on line contact houden met hun vrienden. Teamchef Van Moolenbroek stelt dan ook dat het voor ouders heel belangrijk is om te weten onder welke naam hun kinderen opere ren op internet. Direct na de schietpartij in Vlissingen op 18 sep tember, waarbij een 26-jarige Vlissinger do delijk gewond raakte, zochten agenten van de Regionale Informa tie Organisatie (RIO) internet en databanken af op zoek naar infor matie. Vooral op Twitter versche nen al snel bruikbare berichtjes over die schietpartij en zagen de agenten de eerste foto's online ver schijnen. Daaruit konden ze ver volgens bepalen wie getuige was en wie mogelijk informatie kon ge ven over de schietpartij. Hans van de Kreke en Kees den Hollander werken allebei al gerui me tijd bij de RIO en zijn blij dat er zo veel informatie is te vinden op internet. Vooral de sociale me dia zijn volgens hen een dankbare bron van informatie. Beiden vin den het nog wel steeds verwonder lijk dat mensen zo veel gegevens over zichzelf prijsgeven. Van de Kreke vertelt hoe hij men sen kent die op Hyves zowat al hun gegevens afschermen maar op Facebook en een site van de voet balvereniging weer alles prijsge ven. „Door informatie van sites en bronnen te combineren is het toch vaak mogelijk een goed profiel van iemand te maken waar de recher che mee aan de slag kan." Uit de simpelste gegevens kunnen de agenten al informatie halen. Den Hollander: „Een internetnaam als Jantje64 bevat voor ons al bruikba re informatie." De medewerkers van de RIO ver garen informatie op verzoek van andere afdelingen van de politie. Dat kan zijn over wat er gebeurd is maar ook over iets wat nu speelt of wat gaat komen. Zo zijn die me dewerkers van die dienst tijdens Concert at Sea online om te peilen hoe de sfeer is en of er opstootjes zijn te verwachten. En ze grazen nu al internet af om te weten te ko men of er tijdens oud en nieuw nog iets is te verwachten. Ze geven ook aan dat ze wel voor zichtig moeten zijn met wat ze vin den. Als voorbeeld verwijzen ze naar de dood van een lid van de motorclub Satudarah in een wo ning aan de Vlasmarkt in Middel burg, december 2010. Binnen de kortste keren verschenen na de melding van dat incident op Twit ter en andere internetfora tal van tegenstrijdige berichten. Volgens de twee is het dan ook de kunst te selecteren. Ze geven aan dat ze met te weinig mensen zijn om al les te volgen. Daarom hopen ze dat ze getipt worden als mensen iets zien op internet dat voor de politie de moeite waard is. De RIO struint ook lukraak rond op internet. Maar ze verzekeren dat ze mensen daar niet zomaar stelselmatig volgen. „Dat mag niet zonder machtiging van de officier van justitie." Van de Kreke: „Al leen als we tijdens dat struinen toe vallig op iets bijzonders stuiten, dan wordt er om toestemming ge vraagd en volgen we om te zien of er iets strafbaars wordt uitge haald." Prijzen p p. 0-b.v. i pen. per kamer/hut eaL Cabmfterienfonds/reseneringskosten. De tortmjeo zijn reeds verwerkt m de prijs. Drukfouten en *9 ~4o%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49