'Kinderen zijn weer de dupe' Luscinia blijft heel dicht 181 zeeland 'Mijlpaaltje' bereikt in plan starterswoningen Liever geen hoepelrok of sabel Gemeente geeft boek alcohol en pubers weg MISDAAD Politie vindt dode vrouw in Goes KERSTCONCERT Vocaal Ensemble Luscinia onderscheidt zich in de veelheid aan kerstconcerten op Schouwen-Duiveland met de uitvoe ring van de 'Messiah' van componist George Frideric Handel. Uitvoering dinsdag 20 december 2011 door Frank van Cooten GOES - „En weer zijn kinderen de dupe", verzuchtte een bewoner van de M.D. de Grootstraat in Goes gisteren. In de woning met nummer 91 is zondagavond door de politie een dode vrouw aange troffen. De politie noemt de omstandighe den waaronder de 31-jarige vrouw is aangetroffen 'verdacht'. In het huis is de 34-jarige vriend van het slachtoffer aangehouden. Om meer informatie over het overlij den te weten te komen, wordt van daag sectie verricht. In de straat wordt verschillend ge dacht over de 31-jarige vrouw. Een man die een paar huizen verderop woont, karakteriseerde het slacht offer als vriendelijk. „Ze groette al tijd als ze voorbij kwam. Het is een trieste zaak. Want opnieuw zijn kinderen de dupe." De vrouw laat vier kinderen na. In de door onkruid overwoekerde voortuin staat nog een fiets met kinderzitje naast een versleten bank. De kinderen waren zondaga vond niet in de woning aanwezig. Ze waren bij andere familieleden. door Joeri Wisse BURGH-HAAMSTEDE - Met het tot standkomen van een voorontwerp bestemmingsplan is er een 'mijl paaltje' bereikt in de plannen om tien starterswoningen te bouwen aan de Lijnzaad in Burgh-Haamste de. „We hadden liever gezien dat rond deze tijd het ontwerpbestem- mingsplan ter inzage zou liggen, maar helaas hebben we de tijd die nodig is om het plan uit te voeren onderschat", zegt Bert Toorman. Samen met zijn broer Herman wil de Schiedamse architect een deel van de voormalige achtertuin van het huis van hun ouders aan de Zandweg benutten om de Lijn- Voor de buurvrouw komt het over lijden van de vrouw niet als een verrassing. Zij zei gisteren veel overlast te hebben gehad van haar buren. „Ik woon hier nu dertig jaar. De vrouw is drie jaar geleden met haar kinderen naast me ko men wonen. Ze heeft al die tijd voor veel overlast gezorgd. Als ik er wat van zei, kreeg ik een grote mond. Ze had ook veel ruzie met haar partner. Met enige regelmaat werden ruiten kapotgeslagen en er was altijd veel herrie. Ik heb er soms wel eens aan gedacht om te verhuizen." De buurvrouw zei gisteren bij wo ningcorporatie RWS melding te hebben gedaan van overlast. Vol gens een woordvoerder van RWS is er echter geen dossier aange maakt. „Dat wil niet zeggen dat er geen telefonische meldingen zijn gedaan." De politie werkt met twaalf men sen aan het onderzoek. Een van de rechercheurs was ook nauw be trokken bij het onderzoek naar de moord op bodybuilder Walter van Elderen in dezelfde straat op 7 juni 2009. Drie mensen zijn hiervoor veroordeeld. De politie zoekt nog steeds naar de vierde verdachte. door Ali Pankow Met de uitvoering van de Messiah door 21 koorleden blijft Vo caal Ensemble Lusci nia heel dicht bij de eerste opzet van deze compositie die George Frideric Handel schreef in de zo mer van 1741. Het concert wordt donderdagavond gegeven in de Adriaanskerk in Dreischor. Handel of Handel? Wel of geen puntjes? Het mag alletwee. De componist is Duitser van huis uit, maar werd in 1727 Engels staatsbur ger en toen verdwenen die puntjes uit zijn naam. Handel componeerde de Messiah op een libretto van de destijds ver maarde Engelsman Charles Jen- nens. Deze had een selectie bijbel teksten samengesteld, zowel uit het Oude als uit het Nieuwe Testa ment. Aan de hand van die tek sten beschreef Jennens de Verkon diging, Geboorte, Kruisiging, Op standing, Hemelvaart en de Verlos sing van Jezus. Handel maakte er een op zichzelf staand concert- werk van. „De moeilijkheid van de Messiah zit vooral in de grote hoeveelheid koordelen. Het werk duurt 2,5 uur, dat vergt best veel van het koor", zegt dirigent Wim Boer van Lusci nia. Hij ruimt tijdens de repetities ook-graag tijd in voor het overdra gen van wat muziekgeschiedenis. „Ik vind het heel belangrijk dat de korenleden de betekenis van de woorden begrijpen en de energie van de tekst aanvoelen. Zonder dat besef valt de inhoud niet over te brengen. Verder besteed ik ook veel aandacht aan de taal en de uit spraak van de tekst." De Messiah wordt in het Engels ge zongen. Volgens de dirigent moet daar zeker niet te gemakkelijk over worden gedacht. „Bij Handel ligt het zo opén. Je hoort alles, er valt bij deze compo- Vocaal Ensemble Luscinia geeft donderdag 22 december uitvoe ring van de Messiah in de Adriaans kerk in Dreischor. Het concert begint om 19.30 uur. Luscinia wordt begeleid door het Randstedelijk Begeleidings Orkest Sinfonia. Het orgel wordt bespeeld door Marcel van Westen. Solisten zijn: Hieke Meppeling (sopraan), Dave ten Kate (altus), Falco van Loon (tenor), Martijn Sanders (bas). Kaarten a 25,- te reserveren via: info@lusciniaconsort of via tel.nr. 0111-650595. nist niks te verdoezelen." Voor Handel betekende de Mes siah een nieuwe periode in zijn loopbaan. Hij boekte als operacom ponist aanvankelijk grote succes sen in Engeland, maar het ver maak van de Italiaanse opera raak te daar na verloop van tijd uit de gratie. Handel ging noodgedwon gen over op het schrijven van Bij belse oratoria. „Anno 1741 waren koorpartijen in de muziek impopulair in Enge land, zodat de componist zijn best deed dit oratorium te schrijven met een evenredige afwisseling in solodelen en koordelen", licht Boer toe. Volgens hem zit Luscinia dus dicht bij die eerste opzet, waar door het werk licht en transparant zal klinken. Een uitvoering als deze met bege leiding van een professioneel or kest en vijf solisten, schat Boer op een kostenplaatje van 15.000 a 20.000 euro. Een toegangsprijs van 25 euro is volgens hem dan ook al leen maar dankzij sponsoring mo gelijk. „Zonder die bijdrage zou het dubbele bedrag er bovenop ko men", aldus de dirigent. De uitvoering van de Messiah geldt voor Luscinia als afsluiting van een intensieve repetitietijd. Di rect na de kerstvakantie onthaalt Boer de leden van het vocaal en semble op een nieuwe uitdaging. De Messiah van George Frideric Handel beleef de op 13 april 1742 in Dublin zijn première. De uitvoering werd door 700 belangstellen den bezocht, terwijl de New Music Hall maar plaats bood aan 600 mensen. De toeloop bleek zo groot dat de vrouwelijke gasten verzocht werden geen hoepel rokken te dragen en de heren mochten geen sabels omdoen. Zo konden meer bezoekers in de concert zaal worden toegelaten." Dirigent Wim Boer weet boeiend te vertellen over de achtergrond van de composities die hij met het koor Luscinia ten uitvoer brengt. Hij deelt zijn kennis graag met koorleden en publiek en schreef dan ook een uitgebreide toelichting in het programmaboekje. Hij schrijft daarin ook dat na die massaal bezochte première latere uitvoeringen van de Messiah, onder meer in Covent Garden in Londen, op kritiek stuit ten. Velen vroegen zich af of dit mystieke werk wel thuishoorde in een kerk. Met een concert op 1 mei 1750 in de kapel van the Founding Hospital in London ten bate van 'kwetsba re en achter gelaten jonge kinderen' verstomde die oude kritiek voor altijd. De Messiah werd in Engeland zeer populair en door de componist zelf 36 keer uitgevoerd, vooral ook in het theater. Het muziekstuk vormde jarenlang het af sluitende werk van Handels succesvolle series orato ria in Londen. De vele uitvoeringen leidden uiteinde lijk tot vijf verschillende versies vanwege wisselingen in de cast van solisten en het orkest. zaad - een doodlopende straat - een stukje door te trekken. Aan weerszijden van de weg moe ten twee blokken van vijf huizen komen. Momenteel buigen de 'vooroverlegpartners' zoals het wa terschap, Delta en de dorpsraad zich over het plan. Afhankelijk van hun reacties, besluit het gemeente bestuur om het ontwerpbestem- mingsplan ter inzage te leggen. Die periode kan benut worden door andere belanghebbenden, zo als omwonenden, om hun mening over het bouwplan te geven. Bert Toorman gaat er vanuit dat, mocht alles gunstig verlopen, de bouw van de woningen in het tweede kwartaal van 2012 kan be ginnen. door Joeri Wisse MEEST CELEZEN 1Maatregel Pontes belachelijk 2. Verzet tegen Biz Renesse 3. Schaatsbaan geopend (foto) DE STELLING Zierikzee kan best zonder koopzonda gen. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto zierikzee - De gemeente Schou wen-Duiveland geeft boeken weg in de strijd tegen alcoholmisbruik onder jongeren. Alle ouders van kinderen in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar jaar krijgen deze week een waardebon waarmee ze Onze kinderen en alcohol kunnen ophalen bij het Centrum voor Jeugd en Gezin. Op deze manier wil de gemeente dat ouders 'in hun eigen tijd, op een door hen zelf gekozen plek, meer te weten komen over alcohol gebruik door kinderen. Het ge meentebestuur maakt zich ook op andere fronten sterk om (overma tig) alcoholgebruik tegen te gaan. Onder de noemer 'Laat ze niet (ver)zuipen' reed er een alcohol bus door Zierikzee, stond er een infostand bij het Winterfeest in Bruinisse en werden ouders van jongeren uitgenodigd om een kijk je te komen nemen bij horecagele genheden in Renesse. Onze kinderen en alcohol is geschre ven door kinderarts Nico van de Lely en kinderpsycholoog Mireille de Visser. Het ruim 250 pagina's tellende boek kost twintig euro in de boekhandel. Wethouder Gilles Houtekamer reikt morgen het eer ste exemplaar uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24