Alle ogen gericht op 'Grote Opvolger' Terwijl de rest van het land vaak verhongerde, liet Kim Jong-il zich dinsdag20december2011 verwennen met kreeft, haaienvinnensoep, sushi en ezelsvlees 11 yp opa hangen. Mocht er een overstro ming zijn, dan geldt de instructie dat de portretten als eerste gered moeten worden. Maar zullen de Noord-Koreanen dergelijke absurde instructies blind blijven opvolgen? Kim Il-sung was hun held, zijn zoon kon ermee door, maar wie denkt Kim ]ong-un wel niet dat hij is? Hij genoot een opleiding in Zwit serland en als kind leefde hij in een Noord-Korea dat zijn glans ver loren was. Zeker als zijn bejaarde mentoren overlijden, is het goed denkbaar dat Kim Jong-un het pad van Chi na volgt: een absolute regie van zijn Communistische partij, die een kapitalistische praktijk in gang brengt. Met hamburgerketens, (ille gale) markten voor elektronische snufjes en Zuid-Koreaanse cd's en dvd's is dit proces al in gang gezet. Om de regie te verzekeren zal hij waarschijnlijk dezelfde ijzeren hand als die van zijn vader en opa inzetten. Misschien juist omdat zijn afstand met de oude idealen groot is, zou zijn politiek nog wel eens koelbloediger kunnen wor den. Naar verluidt zette het regi me gisteren extra politietroepen in die geen straathoek onbewaakt hielden. De hoop op een revolutie ligt eer der binnen de partijelite, die de oude garde ziet sterven en nieuwe machthebbers zonder idealen mis schien liever kwijt dan rijk is. Kim Jong-il en Kim Jong-un bij een militaire parade in oktober 2010. De foto won de derde prijs bij World Press Photo, foto Vincent Yu/AP en keihard Kim Jong-un erft een verhongerd land dat altijd geld genoeg had voor kernwapens en luxe voor de leiders. Zijn plannen zijn nog onbekend. door onze correspondent Bas Verbeek De nu 27- of 28-jarige Kim Jong-un moet met zeer bescheiden erva ring een land gaan lei den dat meer en meer in de steek gelaten wordt door traditionele bondgenoten als China en Rus land. Het blijft gissen wat hij van plan is, en of hij volledig wordt inge wijd door de vertrouwelingen van zijn vader. Kim Yong-nam, voor malig premier en nu partijvoorzit ter is de meest invloedrijke man binnen de partij. Ondanks zijn 83 jaar zal hij samen met andere ver trouwelingen van dezelfde genera tie ongetwijfeld invloed uitoefe nen op de nieuwe leider, die door de staatstelevisie gisteren de 'Grote Opvolger' werd genoemd. Naar verluidt wordt de productie van zijn portretten versneld: ieder huishouden moet het portret ver plicht naast die van zijn vader en NOORD-KOREA Pyongyang •Seoul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11