io kim jong-il De zaterdag overleden Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il hield de we reld in onwetendheid over wie hij precies was. Die nevelen waren zijn sterkste wapen. dinsdag 20 december 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door onze correspondent Remko Tanis Over Kim Jong-il (69) doen de gekste verhalen de ronde. De berichten over hem die zeker waar zijn, grenzen aan het ab surde en sommige gaan daar zelfs ruim overheen. Zoals de officiële Noord-Koreaanse lezing over de ge boorte van de Geliefde Leider. Kim, zo leert el ke Noord-Koreaan, zou zijn geboren in 1942 op de top van de Paektu, de hoogste berg van het Koreaans schiereiland. Kim zou er ter wereld zijn gekomen in de blokhut van zijn vader Kim Il-sung, de stichter van het huidige Noord-Ko- rea. De berg verwelkomde zijn geboorte met luid gegrom, aldus het volksverhaal. De meer aardse lezing is dat hij in 1941 werd ge boren in Siberië, waar zijn vader toen in bal lingschap zat omdat Korea door Japan was be zet. Maar gewone, aardse gebeurtenissen pas sen niet in de werkelijkheid die de Kims in Noord-Korea hebben geschapen. De luxe waar in de leiders zich wentelen en de volstrekte ar moede waarin het volk in het meest gesloten land ter wereld moet leven, zijn beide van on aardse proporties. Kim Jong-il kreeg in t99i zijn eerste machtspo sitie: bevelhebber van het leger, dat met ruim een miljoen mannen en vrouwen tot de groot ste krijgsmachten ter wereld behoort. Vanuit die positie kon hij de militaire top zo inrichten Excentriek dat het leger hem onvoorwaardelijk steunde toen zijn vader in 1994 overleed en hij leider werd. President is hij overigens nooit gewor den: die titel is 'tot in eeuwigheid' voor vader Kim Il-sung. Kim Jong-il leidde Noord-Korea en de 23 mil joen inwoners als zijn persoonlijk eigendom. Net als zijn vader vond hij dat het land in alles zelfvoorzienend moest zijn. Internationale han del, buitenlanders binnenlaten: het zou alle maal niet nodig moeten zijn. In werkelijkheid is het land nooit in staat ge weest de bevolking te voeden. Alleen al sinds het midden van de jaren negentig zijn naar schatting twee miljoen Noord-Koreanen omge komen door hongersnood en natuurrampen. Hulp van buiten zag Kim als 'imperialistisch ge- plunder'. Voor elk product dat buitenlanders je geven, komen ze je land in en nemen ze er tien of honderd van je af, zo beweerde hij. Het was makkelijk praten, want Kim zelf had geen hulp nodig. Terwijl de rest van het land vaak verhon gerde, liet hij zich verwennen met kreeft, haaienvinnensoep, sushi en ezelsvlees. Zilve ren eetstokjes waren zijn bestek. Volgens zijn gevluchte chef-kok zou Kim ook een exorbitan te verzameling Franse wijnen hebben gehad. Kim was een liefhebber van snelle auto's, luxe jachten en mooie vrouwen, door wie hij zich geregeld liet omringen. Hij was ook bezeten van films. Diverse bronnen beweerden dat hij een collectie van zo'n twintigduizend Holly wood films bezat (terwijl hij de Amerikanen verfoeide als waren ze de duivel zelf) en dat hij een groot fan was van James Bond en Rambo. Diplomaten en gevluchte dissidenten die met Kim Jong-il te maken hebben gehad, noemden hem een ijdele, paranoïde man. Kim was slechts 1,57 meter lang, stak zich steevast in een eenvoudig militair pak en droeg in het open baar altijd een zonnebril. Om groter te lijken, droeg hij dikke zolen en kamde hij zijn haar omhoog. Zijn excentrieke houding moest niet worden gezien als teken van waanzin of onkunde, zeg gen buitenlanders die hem hebben gesproken. De voormalige Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Madeleine Albright noemde Kim Jong-il 'goed geïnformeerd en zeker niet verward'. Hij stond wel in de 'wereldtop' van politieke leiders die maling hebben aan men senrechten. Duizenden politieke tegenstanders liet hij verdwijnen naar kampen en complete families, inclusief kinderen, werden achter de tralies gezet als één van hen in de ogen van de Leider een misdaad had begaan. Kim liet zich vereren als god. In werkelijkheid was hij min der geliefd dan zijn vader. Hij stond bekend als afstandelijker dan de oprichter van het land, liet zelden merken dat hij het volk begreep en sprak bijna nooit in het openbaar. Toen hij op 9 september 2008 voor het eerst ontbrak bij de traditionele militaire parade ter gelegenheid van de verjaardag van de staat, be gonnen de speculaties over zijn slechte gezond heidstoestand en vooral over wat er na zijn dood zou komen. De leider bleek een zware be roerte te hebben gehad waardoor de linkerzij de van zijn lichaam verlamd raakte en spreken hem zwaar viel. Een jaar later bleek Kims zoon, Kim Jong-un de uitverkorene. Volgens kenners een even beeld van zijn vader. Of Kim Jong-un al klaar is om de taken van zijn vader over te nemen moet worden afgewacht. Voor de wereldge meenschap wordt het afwachten welke koers Noord-Korea gaat varen. Het land bezit kernwa pens en een enorm leger. Britse en Duitse regeringen hopen dat Noord- Korea een nieuwe koers gaat varen en zien de dood van Kim als een kans op verandering. De Verenigde Staten en Nederland zijn terughou dender. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken Uri Rosenthal omschreef Kim Jong-il als een 'dictator van de ergste soort'. Zuid-Korea bracht zijn leger in opperste staat van paraatheid. Dat de bevolking de dood van Kim Jong-il zal aangrijpen om in opstand te komen, lijkt uitge sloten. De mensen zijn te zwak, uitgehongerd en gebrainwasht. En de leiding in Pyongyang zal ervoor waken dat de buitenlandse 'vijand' de gelegenheid niet te baat neemt om de com munistische dictatuur omver te werpen. zie onze website:buitenland Huilende nieuwslezeres maakt het overlijden van Kim Jong-il bekend op de staatszender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10