Regen waar het nodig is Honderden vermisten na scheepsongeluk bij Java €10,- 1 50% C? buitenland 9 Leger Egypte grijpt hard in Booreiland met 67 opvarenden gekapseisd Resten Simon Bolivar in nieuw grafmonument €10,- IN PLAATS VAN €20,- JE BESPAARfïïry- KORTING maandag 19 december 2011 ■■MHaHHaMaHMHHBHMHHMnMHBHBBHMHi CHINA Centrum gaat het weer regelen De Chinezen hebben graag alles onder controle, ook het weer. Een speciaal cen trum krijgt de bevoegdheid te bepalen waar het regent en waar niet. door onze correspondent Remko Tanis Als het aan de Chinese overheid ligt, zitten de weersverwachtingen er binnen drie jaar nooit meer naast. Nog voor 2015 wil Pe king exact kunnen bepalen waar en wanneer hoeveel regen naar be neden komt. Dat blijkt uit het vijf jarenplan voor 'meteorologische ontwikkeling'. Een Weer Interven tiecentrum krijgt de bevoegdheid het te laten regenen en sneeuwen op plaatsen waar dit nodig is. Volgens het Chinese KNMI, de CMA, zweeft er jaarlijks voor drie duizend miljard liter water boven het land in de vorm van wolken. Slechts 20 procent daarvan valt naar beneden. De rest waait over de landsgrenzen heen en is waar deloos voor de Chinezen. Dat kan niet langer, vinden de autoriteiten. „We gaan met raketten en vliegtui gen chemicaliën op de wolken strooien zodat ze meer neerslag loslaten", aldus Zheng Jiangping van het CMA-rampencentrum. China wil meer regen om er zeker van te zijn dat het land zelf genoeg voedsel kan blijven produceren voor de ruim 1,3 miljard monden. Rond Peking experimenteert Chi na al langer met de technieken. In woners waren woedend toen de autoriteiten trots toegaven dat de vele sneeuw die in 2009 ongebrui kelijk vroeg viel en veel schade ver oorzaakte, aan hen te danken was. En om zeker te weten dat de ope nings- en sluitingsceremonies van de Olympische Spelen in 2008 niet zouden verregenen, werden wolken buiten de stad lek gescho ten. Dat China nu een nog grotere weergod wil worden, ligt slecht in buurlanden. Onder andere Thai land wil dat er genoeg wolken overblijven om zelf lek te schieten. Koning Bhumibol heeft vijfjaar ge leden zelfs een Europees patent ge kregen op een methode voor kunstmatige regen. moskou - Voor de oostkust van Rusland is een booreiland gekap seisd. Daarbij zijn volgens het Rus sische ministerie van Noodgeval len vier doden gevallen. Nog 49 mensen worden vermist. Het booreiland Kolskaja met 67 mensen aan boord werd door een ijsbreker naar het eiland Sachalin gesleept toen het in een storm be landde en omsloeg. Het platform kwam volledig onder water te lig gen. Dat gebeurde zo'n 200 kilome ter voor de kust van Sachalin. Veer tien mensen werden met een heli kopter van boord gehaald. De red caracas - De stoffelijke resten van Simón Bolivar zijn zaterdag opnieuw begraven in de Venezo laanse hoofdstad Caracas. De i9e-eeuwse held van de Zuid-Ame rikaanse onafhankelijkheid rust voortaan in een nieuw, met goud en parels versierd grafmonument, dat de kunstenaar Paül del Rio heeft ontworpen. President Hugo Chavez van Vene zuela liet de resten vorig jaar juli opgraven om ze te laten onderzoe ken door tientallen forensische ex perts. Zij zouden niet alleen moe ten vaststellen dat de resten werke lijk van Bolivar waren, maar ook de precieze doodsoorzaak moeten cairo - Voor de derde achtereen volgende dag is het Egyptische le ger in de hoofdstad Cairo gisteren slaags geraakt met demonstranten. Zaterdag bestormden honderden militairen het Tahrir-plein en sloe gen voor het oog van de camera's in op betogers. Enkele van.de ze ker tien doden die daarbij vielen, zijn volgens activisten door het hoofd geschoten. Volgens het Egyptische ministerie van Volksge zondheid zijn er 441 gewonden. Het ongebreidelde geweld van de afgelopen dagen lijkt erop te wij zen dat de legertop, die na de afzet ting van president Hosni Mubarak in februari de macht greep, zich ge steund voelt door de bevolking. Het leger rekent erop dat de in vloedrijke islamistische partijen, die eerder samen optrokken met li berale betogers, zich afzijdig hou den nu zij op winst staan in de aanloop naar de parlementsverkie zingen. De democratische activis ten komen zo alleen te staan. Door de beelden van militairen die vrouwelijke demonstranten mishandelen, dreigt de steun voor de generaals wel af te brokkelen. De betogers grepen die beelden gis teren aan als bewijs voor de bruut heid van de ordetroepen. Ze droe gen foto's mee van een gehoofd- doekte demonstrante die door sol daten de kleren van het lijf werd getrokken toen ze haar van het plein wilden wegslepen. „Dit is het leger dat ons beschermt!", scan deerden de demonstranten.Boeg- beeld van de hervormingsgezin- den Mohammed el-Baradei veroor deelde het geweld in een tweet. 'Schamen jullie je niet?', vroeg de Nobelprijswinnaar de militaire in terim-regering zaterdag. De Egypti sche premier Kamal el-Ganzouri verdedigde het optreden van het leger. De betogers zijn contrarevo lutionairen, aldus de premier. De ongeregeldheden in de hoofd stad braken donderdagavond uit toen de militaire politie een kam pement van betogers voor het kabi netsgebouw bestormde. EU-buitenlandchef Catherine Ashton toonde zich gisteren in een verklaring uiterst bezorgd over de situatie in Egypte. Jakarta - Een houten schip met honderden migranten uit het Mid den-Oosten is voor de zuidkust van het Indonesische eiland )ava vergaan. Dat meldden Indonesi sche autoriteiten en media. De In donesische autoriteiten berichtten dat er tot nu toe 33 mensen zijn ge red, maar volgens Sahrul Arifm, hoofd rampenbestrijding in Oost-lava, zijn het er 76. De mel dingen over het aantal opvarenden variëren van 250 tot 380. Het schip zonk zaterdagochtend tij dens een storm. De hulpdiensten kammen het gebied uit waar het schip is gezonken, maar de kans dat ze nog mensen kunnen red den wordt met het uur kleiner. Het slechte zicht bemoeilijkt de reddingsacties. Het schip met migranten uit on der meer Saudi-Arabië, Iran en Turkije was naar verluidt op weg naar Australië. Het schip zou in de problemen zijn gekomen door ho ge golven en doordat het te zwaar beladen was. De traditionele vis sersboot zou een capaciteit heb ben gehad van ongeveer 100 opva renden. Elk jaar proberen honderden mi granten Australië binnen te ko men. Het land zet Indonesië, van waar de meeste boten met asielzoe kers vertrekken, onder druk om krachtiger tegen de illegale migra tie op te treden. Indonesië nam dit jaar een wet aan, waarin een mini mumstraf van 5 jaar cel op men sensmokkel wordt gesteld. Migran ten betalen volgens de Australi sche advocaat lack Smit, die zaken van migranten behandelt, tussen 3000 en 8000 dollar om op een boot naar Australië te komen. De schepen zijn vaak slecht toegerust voor de moeilijke vaartocht. dingswerkzaamheden werden be moeilijkt door onstuimig weer. Een reddingsboot zou gisteren ter plaatse zijn. Een transportschip moet vanochtend arriveren. Voor het milieu zou het ongeluk nauwe lijks een gevaar opleveren omdat het booreiland een minimale brandstofvoorraad had. Die voor raad is opgeslagen in hermetisch afgesloten tanks, waardoor de kans op een lek minimaal zou zijn. Het booreiland is van het bedrijf Arktikmomeftegazrazvedka, dat onder contract van de Russische energiegigant Gazprom werkt. SWEETDEAL VAN DE DAG Een leuk én origineel kerstcadeau voor jezelf of een ander: Laat een hoesje voor je iPhone 4 of 4s bedrukken door Foto-Kadoshop met je eigen foto en/of tekst. onderzoeken. Chavez verwerpt de in historische kringen gangbare theorie dat Bolivar (1783-1830) aan tuberculose is overleden. Hij denkt dat de held mogelijk op last van een Colombiaanse generaal is vergiftigd. Uit het onderzoek is gebleken dat de resten inderdaad van Bolivar zijn, maar de experts konden over de doodsoorzaak geen uitsluitsel geven. „Wij weten nu zonder twijfel en voor altijd dat jij hier bent, vader, jij bent hier bij ons, jij bent het", zei Chavez bij de herbegrafenis. De linkse president heeft een gro te bewondering voor Bolivar. Fobo-kadoshop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9