vertrek nooit eisen 49,50 pp binnenland 15 Jongeren starten later met seks dan gedacht weekendcompany0 Liander sluit vaker gas en stroom af 'Ingreep bij publieke omroep' Deetman krijgt veel vragen van slachtoffers 'Er is zowel bij slachtoffers als hun partners een enorme behoefte om hun verhaal kwijt te kunnen' 3 dagen aan het strand in Zeeland -■ij*»». www.weekendcompany.n^ maandag 19 december 2011 slachtoffers van seksueel misbruik bezochten een besloten bijeenkomst van de commissie-Deetman 300 Woordvoerder van slachtofferorganisatie Klokk Slachtoffers van seksueel misbruik binnen de Rooms-Katholieke Kerk komen aan voor een besloten bijeenkomst die door de commissie-Deetman werd georganisserd in de Jaarbeurs in Utrecht. foto Koen van Weel/ANP Rome rapporteert. De positie van Eijk werd onlangs door vooraan staande katholieken ter discussie gesteld vanwege vermeende mal versaties en autoritair gedrag, maar de hoop dat Rome zou ingrij pen, bleek ijdel. Het Vaticaan vindt dat er op het gebied van de aanpak van seksueel misbruik door priesters, enorme stappen zijn gezet. Paus Benedic- tus XVI werd door alle schandalen bijna zelf vermorzeld en is nu, ze ker voor Vaticaanse begrippen, ui terst actief Hij ontvangt slachtof fers, betuigt spijt en kapittelt colle ga's, zoals die van de Ierse kerk, die schandalen hebben toegedekt. De afgelopen twee jaar zijn wereld wijd veertig bisschoppen om deze reden uit hun ambt gezet. Benedictus kijkt liever voor- dan achteruit. Hij heeft aan alle kerk provincies een handleiding ge stuurd over hoe om te gaan met het thema. Voor het volgend voor jaar moet die overal 'wet' zijn. Er is in die handleiding veel meer aandacht voor het slachtoffer dan vroeger en expliciet worden kerke lijke leiders gemaand meteen sa men te werken met de justitie van het betreffende land. Als de zaken verjaard zijn, rest niet veel meer dan spijt betuigen, mee te voelen met slachtoffers en zich inzetten voor compensatie. Grote gestes van kerkleiders worden niet verwacht, ook niet in Nederland. UTRECHT - Wim Deetman heeft za terdagmiddag in de Jaarbeurs in Utrecht veel vragen en opmerkin gen gekregen van slachtoffers van seksueel misbruik in de Rooms-Ka- tholieke Kerk (RKK). Naar de besloten bijeenkomst kwa men 300 tot 350 mensen, aldus een woordvoerder van de commis sie-Deetman. Dat waren niet alle maal slachtoffers. Sommigen had den een familielid of vertrouwens persoon meegenomen. De commissie presenteerde een dag eerder een rapport waarin staat dat tussen de 10.000 en 20.000 kinderen misbruikt wer den in katholieke instellingen. Vol gens de 'commissie werden mis- bruikzaken toegedekt om een schandaal te voorkomen. Deetman gaf zaterdag eerst tekst en uitleg over het rapport. Daarna konden mensen vragen stellen. „Die vragen gingen over de in houd van het rapport en waren soms ook kritisch, bijvoorbeeld over de afbakening van het onder zoek", aldus de woordvoerder. De slachtoffergroepen die zich heb ben verenigd in de Koepel Lande lijk Overleg Kerkelijk Kindermis bruik, noemden het een belangrij ke middag. „Er werden heel veel emoties zichtbaar", aldus een ver tegenwoordiger. „We moeten nog veel bijeenkomsten organiseren. Er is zowel bij slachtoffers als hun partners een enorme behoefte om hun verhaal kwijt te kunnen." O zie onze website:uitgelicht Alles over het onderzoek naar seksueel misbruik in RK-Kerk AMSTERDAM - longeren gaan op la tere leeftijd voor het eerst met el kaar naar bed dan beleidsmakers bij de overheid én de jongeren zelf denken. longeren die seksueel ac tief zijn, hebben gemiddeld met 16,5 jaar voor het eerst geslachtsge meenschap. Maar dat geldt voor ongeveer de helft van de Nederlandse jeugd. Vooral hoger opgeleide jongeren hebben beduidend later geslachts- gemeenschap. Beleidsmakers maken dus voorlich- tingscampagnes op basis van ver keerde aannamen. Daarbij vragen jongeren die later seks hebben dan de 'norm' zich ten onrechte af of er met hen iets mis is. Dat blijkt uit onderzoek door het Neder lands Dagblad. Kenniscentrum Rutgers WPF er- 3 kent dat het gemiddelde, dat het zelf noemt in zijn onderzoek Seks onder je 25ste, niet deugt. Op 17 ja nuari komt een nieuw onderzoeks rapport uit over jongeren en sek sualiteit. Later komt het onder werp ter sprake in de 1\veede Ka mer, in het kader van preventiebe leid in de zorg. Minister Edith Schippers (Volksge zondheid) baseert de mediacam pagne 'Hun eerste keer' dus op een fout gemiddelde. Afgelopen maand noemde ze het nog in ant woord op Kamervragen. Onbe doeld versterkt de minister zo de dynamiek die dit soort cijfers on der jongeren heeft. Jongeren gaan denken: 'ik ben zestien, dus het wordt tijd' of 'ik ben zeventien, ben ik soms een loser...?' Dat ge middelde is voor veel jongeren 'echt een norm geworden waarop men elkaar, en zichzelf, afrekent', zegt psycholoog en hulpverlener Ron van Outsem. Pil? 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet Strandhotel Westduin Onderaan de duinen Geldig t/m 16 februari 2012 Van €-89^ QSSËEaEl 0% 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100% i i i i i i i i wmm Reserveren via: 0900 700 7004 0,30 c.p.m.) Let op! Alleen op 19 december te boeken ARNHEM - Netbeheerder Liander heeft dit jaar al tienduizend huis houdens afgesloten van gas en/of stroom. Dat zijn vierduizend huis houdens meer dan in voorgaande jaren. Liander zegt sterke aanwijzingen te hebben dat veel mensen moeite hebben met het betalen van de energierekening. Dat zei een woordvoerder van het bedrijf zater dag. Liander is de grootste netbe heerder in Nederland. Het bedrijf is onder meer actief in Gelderland, Friesland, Zuid- en Noord-Hol land. Volgens een woordvoerder van Energie Nederland, de brancheor ganisatie van energieleveranciers, 'is het natuurlijk zo dat mensen door de economische situatie in de problemen komen'. Het klopt volgens hem dat leveran ciers te maken hebben met een stij ging van het aantal mensen dat niet in staat is om de energiereke ning te voldoen, maar er zijn ook leveranciers die geen stijging zien. „In het algemeen geldt dat leveran ciers in samenspraak met gemeen ten zoveel mogelijk proberen om afsluiting te voorkomen door een schuldsaneringstraject in gang te zetten", aldus de woordvoerder. Gemeenten en energieleveranciers zijn wettelijk verplicht elkaar te in formeren over huishoudens die in moeilijkheden zijn geraakt. DEN HAAC - De WD denkt dat nóg eens 200 miljoen euro op de publieke omroep kan worden be zuinigd als er door de eerste in greep, zoals Hilversum stelt, niets verandert aan de kwaliteit op de publieke tv-zenders. 1\veede Ka merlid Anouchka van Miltenburg van de WD gaf dat aan bij tv-pro- gramma Eva Jinek op Zondag. De WD-politica wees er op dat zij eerder al stelde dat als de huidi ge ingreep van 200 miljoen euro ten koste gaat van de kwaliteit, het aantal publieke tv-zenders terug moet naar twee. Het derde net zou dan beschikbaar gesteld kun nen worden aan regionale omroe pen. Volgens Van Miltenburg moeten de publieke omroepen meer ge dwongen worden om keuzes te maken en terug te gaan naar de kerntaken door het brengen van nieuws, achtergronden, kunst en cultuur. Kamerlid Maarten Haver kamp van regeringspartner CDA zei in een reactie ervan uit te gaan dat de WD nog steeds het beleid van minister Marja van Bijster- veldt (Media) steunt. Haverkamp zei dat afgelopen week nog 'een intensief debat' is ge weest, waarbij ook de WD duide lijk het beleid van de CDA-be- windsvrouw heeft gesteund.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5