Mark Rutte gekozen tot politicus van het jaar Vissers moeten meer vis vangen in minder zeedagen Paus zal Eijks T©<0S 41 binnenland Nederlanders hebben vaak spijt van aankopen Binnen de RK Kerk zal een bestuurder niet, zoals elders, af hoeven treden vanwege morele verantwoordelijkheid. Straaljager uit museum gestolen Gehandicapte man vergeten in taxibusje maandag 19 december 2011 HILVERSUM - Premier Mark Rutte (WD) is dit jaar, net als in 2010, door de parlementaire pers verko zen tot politicus van het jaar. De li beraal wordt beschouwd als 'een evenwichtskunstenaar' die kundig laveert om voor het beleid van zijn minderheidskabinet van WD en CDA meerderheden in de Tweede en Eerste Kamer te verwerven. Rutte kwam gisteren ook als beste uit de bus in een beoordeling van de prestaties van zijn ministers ploeg in 2011 door kiezers in een peiling van Maurice de Hond. De minister-president scoort in dit on derzoek gemiddeld een 6,4. Alleen SP-kiezers geven hem een echte onvoldoende. Rutte is ook de eni ge van de ministersploeg die van PW'ers een voldoende krijgt. Van de fractievoorzitters krijgt Emile Roemer van de SP de mees te waardering in de peiling van De Hond. Roemer scoort gemiddeld Carola Schouten foto ANP een 6,5. Alleen van PW-kiezers krijgt de SP'er een matige 5. In het onderzoek onder de parlementaire pers voor politicus van het jaar ein digde Roemer als tweede. Hij wordt omschreven als 'het levende bewijs dat links niet zuur hoeft te zijn' en de 'enige echte oppositie leider'. Vandaag maakt nog het tv-programma EenVandaag de poli ticus van het jaar volgens het pu bliek bekend. TVveede Kamerlid Ca rola Schouten van de Christen- Unie is door de parlementaire pers verkozen tot politiek talent van dit jaar. Schouten 'manifesteert zich moeiteloos als nieuwkomer in de Kamer' op de ingewikkelde finan ciële portefeuille met onderwer pen als de eurocrisis en proble men bij pensioenfondsen. Als tweede is GroenLinks-Kamer- lid Rik Grashoff verkozen en als derde beste talent wordt WD-po- litica Jeanine Hennis-Plasschaert genoemd. Grashoff heeft indruk gemaakt als ondervrager bij de commissie-De Wit, die de aanpak van de kredietcrisis van de afgelo pen jarenonderzoekt. Hennis-Plas schaert wordt getypeerd als 'een authentiek WD-politica die ook tegendraads geluid durft te laten horen'. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Meer vis vangen in minder zeedagen. Voor die opgave staan Nederlandse kottervissers volgend jaar. De Europese bewindslieden van visserij besloten vrijdag na de ge bruikelijke marathonzitting in de cember de maximale vangsthoe- veelheden voor schol en tong in 2012 te verhogen met vijftien pro cent. Tong en schol zijn de belang rijkste vissoorten voor Zeeuwse vissers. Het aantal dagen dat boom- korvissers op zee mogen zijn, is te gelijkertijd gekort met tien pro cent. De verhoging van de quota geeft aan dat de schol- en tongbe standen er goed voor staan. De Vissersbond noemt in een reac tie de korting van het aantal zeeda gen 'een zware teleurstelling'. De Tweede Kamer sprak zich vorige week in een motie van CDA'er Ad Koppejan nog uit tegen deze maat regel. Dat heeft niet mogen baten. De Tweede Kamer pleitte ook voor een evenredige verhoging van de quota voor vissen die met schol en tong worden meegevan- gen, zoals tarbot, griet, schar en bot. Daarin is staatssecretaris Henk Bleker ook niet geslaagd. De quota voor 'meegeviste' soorten blijven in 2012 gelijk aan die van dit jaar. Het al zeer magere kabel jauwquotum is Verlaagd met één procent. Het haringquotum - waar op vooral met grote vriestrawlers uit Scheveningen en Katwijk wordt gevist - is verdubbeld. Bleker boekte wel enkele succes sen. De Europese Commissie is be reid te praten over verhoging van het aantal vergunningen voor elek trische vistuigen (pulskorvisserij) Of zelfs permanente toelating van deze milieuvriendelijkere, minder brandstofintensieve visserij. On derzoek loopt. Brussel velt voor de zomer een oordeel. De Europese Commissie heeft daarnaast Bleker toegestaan een vergoeding te geven aan palingvis sers die moeten stoppen door het in april dit jaar ingestelde visver bod vanwege dioxinevervuiling. Dit geldt onder meer voor het Vol- kerak-Zoommeer. SEKSUEEL MISBRUIK Een kerkelijk leider is niet democratisch gekozen. Het Vaticaan zal aartsbisschop Wim Eijk dus nooit vragen om vanwege morele verant woordelijkheid af te treden. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - 'Dat is een zaak van Ro me', zei aartsbisschop Wim Eijk telkens weer als reactie op de vraag of hij niet moet aftreden als gevolg van het rapport over sek sueel misbruik in de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Maar ook Eijk weet dat het Vaticaan 'morele verant woordelijkheid' geen argument vindt voor iemand die zelf niet wordt beschuldigd. Het klinkt logisch voor een inwo ner van een geseculariseerd land. Bestuurders worden geacht af te treden wanneer er grote schanda len plaatsvinden op het terrein van hun verantwoordelijkheid. Ook als het gaat over het verleden en de betrokkene zelf geen direct rol kan worden verweten. Het gaat om een signaal, erkenning dat een daad moet worden gesteld, een breuk nodig is. Het Vaticaan heeft niet officieel ge reageerd op het rapport van de commissie-Deetman. De krant van het Italiaanse episcopaat, L'Awenire, bracht het nieuws wel uitgebreid en onderstreepte dat de risico's voor kinderen bij instellin gen gerund door andere religies of de staat, net zo groot waren. Niemand vindt dat de baas van het Nederlandse episcopaat, Wim Eijk, moet aftreden. De paus heeft de aartsbisschop benoemd en pau- ARNHEM - Het straaljagermodel van Museum Vliegbasis Deelen in Arnhem, een F104 Starfighter (zon der motor), is zaterdagnacht gesto len. Het museumpje dat de geschie denis van het voormalige vliegveld belicht, denkt aan een oudejaars- stunt. De dieven lieten een briefje achter met de tekst: 'Vlieg er eens uit. Tot volgend jaar'. DEN HAAG - Nederlanders hebben regelmatig spijt van hun aankopen en miljoenen hebben niet eens geld voor de producten die zij ko pen. Consumenten zeggen hun koopgedrag graag in de hand te houden, maar doen dat veel te wei nig. Als het economisch tegenzit, accepteren Nederlanders strenge maatregelen om de hand op de knip te houden of schulden af te bouwen. Dat blijkt uit onderzoek dat het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) van daag publiceert. Bijna 6,5 miljoen Nederlanders hebben vaak spijt van een aan koop en 3,5 miljoen consumenten kopen spullen terwijl zij er geen geld voor hebben. Een kwart zegt vaak producten te kopen die zij niet nodig heeft. Consumenten zwichten voor aanbiedingen en ko pen te veel boodschappen. Inter selijke beslissingen worden alleen teruggedraaid als er hele sterke (ju ridische) aanwijzingen zijn voor fa len. Formeel is daar geen enkele re den voor. De personen die volgens het rapport wel iets te verwijten valt, kardinaal Ad Simonis en bis schop Philippe Bar, zijn bovendien niet meer actief Er bestaat overi gens geen ontslagprocedure voor een (aarts)bisschop. Als er proble men zijn in een land, kan de Con gregatie van de Bisschoppen een onderzoek instellen waarbij wordt samengewerkt met de pauselijke ambassadeur, de nuntius, die in net maakt overbodig aankopen erg gemakkelijk. Eén op de drie deel nemers aan het onderzoek zegt aantrekkelijke internetwinkels ei genlijk beter te kunnen mijden. Onnodige aankopen kunnen voor komen worden door boodschap penlijstjes te maken en te sparen. Een spaardoel voorkomt dat men sen meer geld uitgeven dan zij zou den willen, aldus Nibud. Van de Nederlanders spaart 85 procent. Bijna zes op de tien maken potjes voor bepaalde aankopen. Hoewel Nederlanders toegeven dat ze gemakkelijk een zinloze aan koop doen, staan zij open voor me thoden om minder uit te geven. Ruim vier op de tien zou verplicht de hypotheek willen aflossen. Een derde krijgt graag een waarschu wing per sms als het weekbudget is overschreden, 63 procent wil bij pinbetalingen het banksaldo zien. SLIEDRECHT - Een politiehelikopter, speurhonden en sms-alert werden vanaf afgelopen vrijdag ingezet om naar een vermiste gehandicapte man van 36 jaar uit Sliedrecht te zoeken. Zaterdag bleek het slachtoffer in het taxibusje te zitten waarmee hij van zijn dagbesteding was opge haald; de chauffeur was hem verge ten. De politie gaat op korte ter mijn in gesprek met de taxichauf feur. Vrijdagavond werd de man, die verstandelijke en lichamelijke beperkingen heeft, als vermist op gegeven toen hij niet terugkeerde naar de zorginstelling waar hij woont. De 57-jarige taxichauffeur meende dat de man mogelijk was uitgestapt, meldde de politie. De chauffeur trof de man zaterdag middag in zijn taxi aan. Het slacht offer was onderkoeld, maar aan spreekbaar. PAULKUSTERS NEDERLANDERS HEE&EN VAAK SPIJT VAN AANKOPEN ACH» EEN LEUK PAP1ERT EROM EN DE NAAM VAN E LID VAN DE SCHOONFAMIL EROP EN HET IS NO© SE2ELLI6ER DE 2.Se TOOS EN HENK NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4