261 sport Ajax klungelt, maar wint wel van ADO Den Haag Swingend PSV Dominant AZ laat NAC de zege nog stelen EREDIVISIE PSV speelt in Friesland als een ware titel kandidaat. De Eindhovense ploeg heeft geen medelijden met Heerenveen: 1-5. maandag 19 december 2011 door Dick Sintenie AMSTERDAM - Er is op de eredivisie een hoop aan te merken, maar niet dat het de competitie aan spanning ontbreekt. Halverwege het seizoen maken nog minimaal vijf clubs kans op het kampioen schap. Ook Ajax is na de 4-0-over- winning op ADO Den Haag terug in de race. Dat had PSV-trainer Fred Rutten overigens al voorspeld. Ajax stond na dertien speelronden liefst der tien punten achter op koploper AZ, maar Rutten zei: „Ik schrijf Ajax nog niet af" We zijn amper een maand verder of de Amster dammers zijn acht punten op de lijstaanvoerder ingelopen. AZ leidt de dans nog altijd, met 38 punten. PSV volgt met 37 en dan komen FC Twente en Ajax met 33 punten. Dat ook Feyenoord (31) zich heeft gemengd in de titelrace mag een verrassing heten, al valt op dë vijfde positie op de ranglijst niets af te dingen. Het elftal van Ronald Koeman liet de opwaartse lijn van de laatste weken gepaard gaan met overtuigende zeges op PSV (2-0) en FC Twente (3-2). Ajax profiteerde daarvan, niet in de laatste plaats doordat de compe titieleider van de KNVB een niet al te lastig eindejaarsprogramma voor de huidige kampioen in pet to had. De overwinningen tegen NEC (3-0), Excelsior (4-1), RKC (1-0) en ADO zijn slechts een voet nootje in de geschiedenis van de club, maar met de recente cijferma tige inhaalslag op de concurrentie heeft Ajax na de feestdagen méér om naar uit te kijken dan alleen de dash met Manchester United. Trainer Frank de Boer gaf gisteren grif toe dat zijn ploeg een wissel vallige eerste seizoenshelft achter de rug heeft, waarin de betere voet ballers niet altijd hun beste spel lie ten zien, de wedstrijden in de Champions League een zware wis sel trokken op de fysieke en menta le veerkracht en er verscheidene jonge talenten voor de leeuwen moesten worden gegooid vanwege het zich opstapelende aantal bles suregevallen. Ricardo van Rhijn (20) maakte gisteren zijn debuut. Hij werd niet echt getest, vanwege een vroege rode kaart voor Ramon Leeuwin. De grote vraag was wat de verdediger van ADO bezielde om in de elfde minuut ter hoogte van de middenlijn met twee ge strekte benen een tackle in te zet ten op Christian Eriksen. Een ant woord bleef uit. „Dat doet hij anders nooit," zei ADO-trainer Maurice Steijn, die al le voorbereidingen op het duel met Ajax en de bijbehorende tacti sche opdrachten in de prullenbak kon gooien nog voordat de demon strerende Ajax-fans - ze bleven tot de veertiende minuut buiten het stadion om fohan Cruijff steun te betuigen - op hun stoeltje zaten. Steijn vond het 'jammer', die waanzinnige tackle van zijn verde diger. Boos was hij niet. Wat had dat voor zin? In de rust zag Steijn namelijk dat Leeuwin er trooste loos bij zat, in het volle besef dat hij het hele team gedupeerd had. De Boer hoorde collega Steijn aan en dacht er het zijne van. Hij was meer bezig met zijn eigen team, dat goede zaken deed maar zich in de tweede helft 'Ajax-onwaardig' had gepresenteerd. De thuisploeg verdubbelde weliswaar in de slotfa se de 2-o-voorsprong (goals van Christian Eriksen en Theo lans- sen), maar de treffers van invaller Dmitry Bulykin en Miralem Sulej- mani waren allesbehalve vruchten van uitgekiend of verheffend spel. Kortom, Ajax heeft zin in de win terstop. Net als AZ overigens. Maar de twee teams ontmoeten el kaar eerst woensdag nog in de Are na, in de achtste finales van de KNVB-beker. Op 22 januari wordt de grillige en daardoor spannende competitie hervat. Met AZ-Ajax, in Alkmaar. door Rik Elfrink Christian Eriksen, Aras Özbiliz en Nicolas Lodeiro (rechts) feliciteren Theo Janssen nadat hij de 2-0 heeft binnengeschoten. foto Jasper Ruhe/ANP EINDHOVEN - PSV heeft laten zien dat het als topfavoriet voor de titel mag worden beschouwd. De ploeg rekende in Heerenveen af met het opborrelende cynisme en het pre dikaat dat moeilijke uitwedstrij den nooit gewonnen worden. Na een wervelende show kon PSV al leen het verwijt worden gemaakt dat het doelsaldo niet verder werd opgevijzeld. Met de 1-5-eindstand werd Heerenveen gespaard, vooral omdat de ploeg in de afronding buitengewoon slordig was. De overwinning was nodig ook, de druk stond erop bij de Eindho- venaren. „Deze kalkoen leeft nog", grapte Rutten na de wedstrijd. De symboliek achter de opmerking was niettemin duidelijk. De techni sche staf van PSV kreeg de afgelo pen weken nogal wat kritiek over zich heen en bij verlies in Heeren veen was de druk enorm gewor den..Rutten bagatelliseerde de on vrede eerder al. „We zijn een team in ontwikkeling, daar hoort soms een bepaalde wisselvalligheid bij", liet hij voor het duel optekenen. De coach wacht al een tijdje op het standpunt van de directie van PSV over zijn toekomst Afgelopen week zette Rutten zelf de zaken in een nieuw perspectief door te stel len dat hij zijn standpunt al heeft bepaald. Wat dat betekent, wil hij niet zeggen, maar de kans dat hij met de huidige directie tot een her nieuwde samenwerking zal ko men, lijkt gering. De coach kreeg de afgelopen perio de een bak cynisme van buitenaf te verwerken. Kritiek die na duels zoals gisteren linea recta naar de prullenbak kan worden verwezen. Duidelijk is dat de begin dit sei zoen zo heftig bekritiseerde Marce- lo en Manolev inmiddels prima functioneren. Daarnaast heeft PSV van alle eredivisieploegen de mees te goals gemaakt. De ploeg is op al le fronten nog in de race. Rutten heeft weinig krediet, voor al door uit vorig seizoen meegeno men oud zeer. PSV greep toen pijnlijk naast de landstitel, dit jaar staat er een totaal ander team. Een formatie die bij vlagen oogstrelend voetbal laat zien, maar op momen ten nog door de ondergrens kan zakken. Door duur puntenverlies in Venlo en Arnhem is PSV daar door geen winterkampioen, maar moet het AZ nog voor zich dul den. PSV was in de topduels uit bij FC Twente en thuis tegen Ajax beter, maar trok de wedstrijden niet over de streep. Het straalt op Rutten af, de man die te weinig topduels wint. Dat is wat hem zeker te verwijten valt. Staat PSV er in die wedstrijden zo als gisteren, dan is de ploeg door geen enkele tegenstander in de ere divisie te kloppen. Bij Rutten was de ontspanning tij dens de persconferentie duidelijk zichtbaar. „Ik ga hier enorm van genieten", aldus de coach. „Ik heb geen grijze haren gekregen van de kritieken, nee. Dat is in onze fami lie genetisch bepaald. Bij een top club hoort kritiek en ik kan daar prima mee omgaan." Van het uitblijven van een hogere score van PSV wilde hij gisteren geen punt maken. Labyad, Matavz en Mertens hadden er met gemak 8-1 of 9-1 van kunnen maken. „Nee, dat zou onterecht zijn. We hebben hier echt onze beste wed strijd van het seizoen gespeeld." Vooral op het middenveld werd het verschil gemaakt. Bij (pogin gen tot) aanvallen van Heerenveen zetten Strootman en Toivonen fel druk. Leidde dat tot balverlies, dan schakelde PSV als een raket om. Daarnaast was de samenwerking binnen het team uitstekend. Backs en buitenspelers hielpen elkaar door Arnold Aarts BREDA - Uitgerekend Milano Koen- ders, over wie AZ-trainer Gertjan Verbeek deze zomer vertelde dat hij niet in zijn plannen voor kwam, bezorgde de Alkmaarders gisteren in de laatste minuut een 2-1-nederlaag. De verdediger kreeg van AZ te horen dat er geen toe komst meer voor hem was wegge legd in het Afas Stadion. Bij NAC, dat hem net als vorig seizoen huurt van AZ, waren ze gistermid dag dolgelukkig met Koenders. De vreugde in Breda was begrijpe lijk, want aan zo'n geweldig sei zoen zijn de Brabanders niet be zig. Ook tegen AZ dreigde lange tijd een nederlaag. De thuisploeg werd namelijk het grootste deel van de wedstrijd zoek gespeeld. Maar door een gebrek aan rende ment van de gasten kreeg NAC de overwinning in de schoot gewor pen. „Een gestolen zege", vond zelfs trainer John Karelse. AZ ging in Breda door waar het de eerste competitiewedstrijd (thuis tegen PSV, 3-i-winst) mee begon. Energiek, overrompelend en met veel vertrouwen voetballen, waar door de tegenstander in een onder danige positie wordt gemanoeu vreerd. Het is dit seizoen vaak een genoegen om de ploeg van Ver beek aan het werk te zien. Bij NAC hadden ze het idee om in het eigen Rat Verlegh Stadion de Alkmaarders vast te zetten, maar daarvan kwam niets terecht. AZ was ook dit keer veel beter, maar had - net als afgelopen donderdag tegen Metalist Kharkiv - de groot ste moeite om doelpunten te ma ken. Zo had centrumspits Jozy Alti- dore weer zo'n dag waarop niets lukte. Hij mocht in de rust in de kleedkamer blijven zitten. Charlison Benschop - begonnen als rechtsbuiten als vervanger van de zieke Roy Beerens - werd in de tweede helft naar de punt van de aanval gedirigeerd. De achttienjari ge Fernando Lewis mocht daar door zijn competitiedebuut ma ken. Lewis zette Brett Holman vrij voor de keeper, maar de Australiër liet de kans onbenut. Even eerder had Holman ook al een kans voor open doel gemist. NAC kwam na een half uur op voorsprong door Anthony Lurling, die mazzelde toen verdediger Etienne Reijnen een voorzet van Florian Jozefeoon precies voor zijn voeten kopte. De wijze waarop Lurling profiteerde was fraai. Op slag van rust viel een hoekschop voor de voeten van Holman, die knap afrondde (1-1). Ook de win nende treffer kwam uit een cor ner. Koenders dacht niet na en schoot direct toen de afgeslagen bal in zijn buurt kwam. Milano Koenders is uitzinnig van vreugde nadat hij NAC de zege heeft be zorgd in het duel met koploper AZ. foto Marco de Swart/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44