Nieuwsgierigheid is i6l zeeland Godshuis in Gapinge Bluesklassiekers in het Zeeuws zeeland in de vorige eeuw DE BEWAERSCHOLE Kunstenaarsgesprek in architectonische installatie maandag 19 december 2011 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redattie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. door Ali Pankow Wie niet nieuwsgierig is, kan beter thuis blijven. Dat was een van de conclu sies tijdens het kunstenaarsge sprek zaterdagmiddag in De Be- waerschole in Burgh-Haamstede. De bijeenkomst aan de lunchtafel gold als afsluiting van het project Occupied Space. Daarin gaven kun stenaars met veelal verrassend werk de fysieke .ervaring van de ruimte of de omgeving weer. Laat ste exposant in deze reeks was Os car Lourens. Letterlijk in zijn archi tectonische installatie zaten de be zoekers aan de dis. Lourens fileerde het gebouw van De Bewaerschole en bracht het na studie van structuur, stijl en tech niek terug tot een hanteerbare schaal. Met modellen, maquettes en een stelling met daarop de voor kant en een van de korte zijde van het gebouw creëerde hij een syste matische documentatie. „Wij staan voor een bepaald seg ment in de kunst. Je moet er als be zoeker wel wat moeite voor doen", stelde Stijn Kriele, een van de curatoren bij De Bewaerschole. Kriele geeft samen met de andere twee curatoren Bianca Runge en Desiree Baar uitvoering aan het ex- positiebeleid in dit centrum voor hedendaagse kunst. „Hoe moeten we bij het grote pu bliek een gevoelige snaar raken?", vroeg Jan Derijcke, een van de oudere vrijwilligers zich af. Hij vond het wat te gemakkelijk alleen maar te stellen dat de bezoekers nieuwsgierig moeten zijn. Volgens Kriele zoekt de organisa tie nadrukkelijk ook momenten om een breder publiek dan de spe cifiek geïnteresseerden binnen te halen. Dat gebeurt met lezingen en met workshops voor leerlingen van basisscholen en voortgezet on derwijs. In die laatste groep moet overigens wel veel energie geïnves teerd worden om enig interesse op te wekken. Soms blijkt dat zelfs te vergeefs, aldus de ervaring van Ma ria Coolen, voorzitter van De Be waerschole. Kriele is op zijn beurt wel positief gestemd over de grote publieke be langstelling bij de opening van el ke nieuwe tentoonstelling. „Omdat hier goed werk te zien is en omdat het ook alleen maar hier op deze plek te zien is", geeft voor malig curator Rinus van Dijke daarvoor als verklaring. De ervaring heeft geleerd hoe be langrijk de wijze van ontvangst door de vrijwillige suppoost is tij dens de verdere duur van de expo sities. Bezoekers die bij de entree bijvoorbeeld geconfronteerd wor den met een opmerkelijk opstakel of een installatie die hen volko men vreemd is, kunnen met een vriendelijk welkom letterlijk over de drempel warden geholpen. Ver volgens krijgen ze de kans kennis op te doen over hoe en waarom. De raadkaart van afgelo pen week toont ons de middeleeuwse toren- kerk van Gapinge, met op de achtergrond de Schotse- hoek. „Gapinge roept veel herinne ringen op", schrijft Elly Boone-de Wild uit Kats. „Mijn opa en opoe Luteyn woonden er en ik logeerde er regelmatig (tot mijn tiende; opa overleed toen, in 1955). Opa was schoenmaker en zat in z'n kleine werkplaatsje schoenen te herstel len, met zo'n grote leren schort voor bij een potkacheltje (dat nu nog in mijn kamer staat) en een gietijzeren bak om 'sap' van zijn pruimtabak in te spugen, 's Zon dags ging hij naar de kerk in een blauwe jas waarvan ik de knopen bijzonder mooi vond." De Schotse- hoek was vroeger een doodlopen de weg. Er stonden bomen. „De schooljeugd speelde hier boompje verwisselen", herinnert T. Gideon- se-Moens-uit Oost-Souburg zich. „Met veel plezier denk ik hieraan terug. Ik heb er jarenlang vlakbij gewoond." Vlissinger I. de Roos meldt dat Gapinge al in 1216 een kerkdorp was. „De kerk was een dochterkerk van de Noordmonster in Middelburg." Op de achter grond staat het verenigingsge bouw, daar was volgens Marian van Dijk uit Middelburg een keer per jaar een toneelopvoering 'waar het halve dorp op afkwam, dat was het hoogtepunt van het jaar!' Marian van Dijk: „Ik vond het ook altijd mooi dat 's avonds de kerk verlicht werd. Als ik vanaf Middel burg naar huis fietste zag je die ver lichte kerk al." Peter de Rooij uit Kloetinge weet dat het een laat-go- tisch eenbeukig godshuis is, met driezijdig gesloten koor. „De toren verrees in de eerste helft van de vijftiende eeuw. Midden vijftiende eeuw volgde het koor, waarna de bouw van het huidige schip rond 1500 werd voltooid." De kerk is tussen 1920 en 1924 gerestaureerd. Winnaars waardebon: Marian van Dijk, Middelburg: M. Zweedijk, Goes; T. de ■Nooijer-Kesteloo, Vrouwenpolder. door Rolf Bosboom Bijna volle bak zaterdag avond in De Burcht in Kwa- dendamme, voor de dertien de editie van het Indoorbluesfesti- val. Naast de sterke opener Lefthand Freddy en The Juke Joints als vertrouwde afsluiter trad Katinka Polderman op. De Zeeuw se cabaretière maakt, samen met haar band The Mercymen, ook steeds meer furore als blueszange res. Zij vertaalt klassiekers uit het genre in het Zeeuws en dat slaat zozeer aan, dat er ook een cd op komst is. Het indoorevenement was tevens de opmaat naar het grote Bluesfes tival, dat op vrijdag 11 en zaterdag 12 mei in Kwadendamme zijn twintigste editie beleeft. De voor verkoop van het steevast uitver kochte festival begint traditiege trouw op 1 januari, maar de bezoe kers hadden zaterdag al de kans Katinka Polderman tijdens het Indoorbluesfestival. om tickets te bemachtigen. Vol gens organisator Peter Kempe wer den er zo'n honderd zogeheten combikaarten verkocht. foto Willem Mieras Het festival wil vanweg het jubi leum extra uitpakken. Zo komt er een feestelijke receptie op donder dag 10 mei. De lunchtafel in De Bewaerschole stond letterlijk in de architectonische

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34