141 zeeland Verzet tegen Biz Harde tijden voor schattige Katten vangen met een vangkooi Op campings, vakantieparken en in de natuur zwerven katten. Soms weggelopen, soms achtergelaten door toeristen. De meeste katten zijn meer of minder verwilderd. 'Nepagenten' zijn toch echte controleurs Kerstbomen gestolen in Brouwershaven Potspel maandag 19 december 2011 BEDRIJF Hoge kosten ZWERFKATTEN door Melita Lanting renesse - Een groep kleine onder nemers in Renesse komt in verzet tegen de invoering van een Bedrij ven Investeringszone (Biz). De ho ge kosten en het gebrek aan demo cratische besluitvorming in hun ogen liggen daaraan ten grondslag. Het is, legt pensionhouder lim Schleicher uit, als kleine onderne mer niet op te brengen. „We heb ben een brief gehad dat we als le den van de ondernemersvereni ging in beginsel hetzelfde zouden betalen. Nou, ik heb een verho ging van 700 procent." Zijn collega Ton van Eijk heeft de zelfde mening. „Het is een heel an der verhaal geworden." Hij gaat van een bijdrage van 250 euro naar 2250 euro. Schleiger: „Nu zeggen ze dat de kleine ondernemers mis schien gecompenseerd gaan wor den. Maar dat heeft geen juridi sche grondslag. Wie garandeert mij dat ze gaan betalen?" Beide on dernemers benadrukken niet te gen een Biz te zijn, maar wel tegen de manier waarop het nu gaat. „Het wordt er gewoon doorge drukt omdat de tijd dringt", zegt Schleiger. Volgens Schleiger en Van Eijk staan ze niet alleen, maar zijn veel kleine ondernemers over vallen. „Veel mensen weten niet eens wat er precies aan de hand is", zegt Eijk. Ook de manier waarop het Biz-programma tot stand komt, kan rekenen op kritiek. „De in houd van het programma is eigen lijk het programma van de onder nemersvereniging", zegt Schleiger. „Laten we eerst een Biz oprichten en dan pas de inhoud bepalen en iedereen daar heel goed bij betrek ken." Bruno van der Hoek van de ondernemersvereniging laat weten inderdaad aan een oplossing te werken voor de tariefverhogingen. Hoe die er uit komt te zien is nog niet helemaal duidelijk. De demo cratie is volgens hem gewaarborgd in de vereniging die de begroting gaat vaststellen. door Melita Lanting Voor de zwerfkatten op Schouwen-Duiveland zijn de moeilijke maanden weer aange broken. In de zomer, als de campings en bungalowpar ken vol zitten met toeristen, heb ben de poezen een redelijk leven. Er zijn altijd wel kinderen of vol wassenen die het leuk vinden de dieren te voeren. Zeker als het gaat om kleine kittens, die met hun blauwe ogen bijna iedereen verte deren. Nu de toeristen weg zijn, wordt het moeilijk öm eten te vinden. Kittens gaan dood van de honger en kou, oudere katten vermageren of worden ziek. Bovendien is on der de verwilderde katten de rivali teit enorm. Gedreven door hormo nen vechten de katers elkaar de tent uit en raken poezen keer op keer zwanger. Aan deze situatie willen de stich ting dierenhulp Schouwen-Duive land en het dierenasiel op het ei land een einde maken. Daarom zijn ze bezig met een (permanen te) actie om zoveel mogelijk zwerf katten te vangen en te steriliseren of castreren. „We hebben al diver se acties gedaan op campings", zegt Ria Engelen van stichting die renhulp. „We zijn zelfs in Kamper land gaan helpen bij een park. Daar liepen verschillende zwerfkat ten rond." In Kamperland zijn in overleg met de beheerder alle katten gevangen en gecastreerd of gesteriliseerd. De kosten (speciale kortingstarieven van 80 euro voor een poes en 40 euro voor een kater) zijn in dit ge val opgebracht door de beheerder en de vaste gasten van het park sa men. Daarna zijn de dieren weer teruggezet. Dat laatste willen dierenhulp en dierenasiel ook het liefst. Want de meeste katten zijn dermate verwil derd dat ze niet meer in een ge woon huis kunnen leven. „Een maal terug op het park of de cam ping leven de katten gewoon ver der, zij het wel een stuk rustiger. Er wordt niet meer zoveel gevoch ten. De katers hoeven zich niet lan ger te bewijzen en de vrouwtjes krijgen geen nestjes met jongen meer. „Zo'n groep sterft uiteinde lijk gewoon uit", zegt Ria Engelen. Het opvallende is dat er weinig nieüwe, vreemde katten bij zo'n groep 'geneutraliseerde' katten komt. Wellicht omdat er weinig te beleven valt, er zijn geen krolse poezen of hitsige katers. Mochten er toch vreemde katten aansluiten, dan wordt de beheerder gevraagd om dat te melden. „Dan kunnen we de kat vangen." Om te voorko men dat de dieren in de winter maanden alsnog verhongeren, voe dert dierenhulp een paar keer per week bij. Soms mogen of kunnen de katten niet terug gezet wor den. In het dierenasiel in Zie- rikzee zitten momenteel een paar voorbeelden. Onder hen een paar kittens en een dikke rode kater die Remi gedoopt is. Het dier heeft een flink aantal sporen van stevige gevechten. Wat rafelige oren, een kapot oog, maar verder niet erg schuw. Een kater die duidelijk mensen gewend is. „Misschien dat een baas zich nog komt melden", zegt Jolanda Meerman hoopvol. Tot die tijd blijft Remi in Zierikzee in afwachting van een nieuwe baas. Meerman is blij met de sa menwerking want volgens haar is het duidelijk te merken dat er nu regelmatig actie wordt gevoerd om het aantal zwerfkatten te vermin deren. „Ik heb veel minder nestjes met kittens", zegt ze. „Dat scheelt echt heel veel." Hoe omvangrijk het probleem is, is niet helemaal duidelijk. Volgens voorzitter Ed Troost van de Re- cron is het geen thema waar cam pinghouders onderling over spre ken. Hij heeft op camping Juliana- hoeve geen last, maar in vakantie park Den Osse heeft hij een groep zwerfkatten weg laten halen. Wim van Gerven is één van de vrijwilligers van stichting dierenhulp Schouwen-Duiveland. Hij draait eens per week een dag dienst en dan trekt hij er regelma tig op uit om verwilderde katten te vangen. „Het begint met een telefoontje naar de stichting dierenhulp", zegt hij. „Dan melden mensen dat ze last hebben van een kat en dan ko men wij in actie. We zetten dan een vangkooi." Dat zijn gazen kooien met een val- luikje. De kooien worden op een beschutte plek neergezet waar de katten vaak komen. „Meestal is dat een beetje in de buurt van bosjes en struiken. Daar vluchten ze in weg als er wat is." De katten worden in de kooi ge lokt met een beetje voer. „Voer dat -n- rv?< Wij verhuizen op 20 december. Ons nieuwe adres: Pearyweg 19, Goes. heel sterk ruikt, daar komen ze wel naar toe." De kooi kan er meerdere dagen staan voor een kat zich in de val laat lokken. „Zodra wij de kat ge vangen hebben, kijken we eerst of het dier gechipt is." Gechipte dieren gaan direct terug naar de eigenaar. „Maar als dat niet het geval is, dan vragen we aan de mensen wat ze willen. Of we het dier terug mogen zetten of niet." Als een dier niet terug mag en het is heel erg verwilderd dan zit er niets anders op dan het beestje in te laten slapen. Zo'n kat is nergens meer terug te plaatsen. „Ook niet als boerderij-kat", zegt Jolanda Meerman van het dierena siel Schouwen-Duiveland. „Dat werkt niet, ze blijven niet maar lo pen gewoon weg." vlissingen - De mannen die ervan werden verdacht donderdag als nepagenten een seniorenwoning in Westërzicht in Vlissingen te hebben gecontroleerd op hang- en sluitwerk, blijken toch echte con troleurs te zijn. Na onderzoek door de politie bleek zaterdag dat in opdracht van Woonburg contro les zijn uitgevoerd. De politie maakte vrijdag melding van de twee nepagenten. Naar aanleiding van de publiciteit kwamen veel meldingen binnen van andere be woners, allemaal huurders van Woonburg. De woningcorporatie heeft bevestigd dat het hang- en sluitwerk wordt gecontroleerd. Wim van Gerven met een poes in de vangkooi. brouwershaven - Van de markt in Brouwershaven zijn zater dagnacht vier kerstbomen gesto len. De bomen waren geplaatst door de ondernemersvereniging van Brouwershaven om de Smal- stad in kerstsfeer te brengen en als aankleding van het plein voor het 'moonlightshoppen', komende woensdag. Dan komt tussen 19.00 en 21.00 uur de kerstman met zijn saxofoon langs en spelen de no- tekluvers. Van de diefstal is aangif te gedaan, maar de ondernemers vereniging verwacht niet - aldus de woordvoerder - 'dat de bomen teruggevonden worden voor de naalden zijn uitgevallen'. zonnemaire - Tweede kerstdag wordt in eetcafé Bommenede het jaarlijkse potspel gehouden. Dit is een biljarttournooi waarbij gestre den wordt om de eer en prijzen als vleespakketten, rollades etc. Het café is open vanaf 12.00 uur. Toegang gratis. DECEMBER EN ■"'"•Muu, <ir V1 - Intertoys Zierikzee Mol 21 Dieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26