281 zeeland Met huidproblemen ga je naar... de kapper! Afscheid meester Herman na 41 jaar Verkeerde rechterpagina PRIMEUR Terneuzenaar Dick Buijze eerste dermaconsulent in Zeeland Unicefloop is goed voor ruim 2000 euro Drie gewonden bij ongeval in Overslag zaterdag 17 december 2011 Z Door een foutieve indeling van de krant voor de drukfabriek in Best is pagina 29 - de rechterpa gina - niet de juiste voor uw edi tie. De artikelen die U nu mist, komen op een later tijdstip in de krant terug. Onze welge meende excuses voor deze fout. De redactie mKsgsziMESiseKa^miimiiftMk breskens - Unicef is ruim tweedui zend euro rijker. De organisatie, die opkomt voor kinderen in de hele wereld, kreeg gisteren van leerlingen van de obs Breskens een cheque van 2051,71 euro over handigd. Dat geld werd afgelopen zomer bijeen gelopen tijdens een strandloop voor Unicef Het totaal in vijf jaar kwam daarmee op ruim 15.000 euro. De obs Breskens deelde gisteren niet alleen uit, maar ontving ook zelf iets: het één-predikaat van het Anti Discriminatie Bureau Zee land. Leerlingen beloofden elkaar dat er op hun school niemand wordt buitengesloten of gepest. Meester Herman Sarneel en zijn vrouw werden gisterochtend onthaald met ballonnen in de kleuren van De Werf: geel en rood. foto Mark Neelemans door Martijn de Koning Meester Herman Sarneel mag dan al meer dan veertig jaar rondlopen op basisschool De Werf in Philip pine, zijn collega's en leerlingen leerden gisteren, tijdens de 'grote Meester Herman-quiz', toch nog nieuwe dingen over hem. Dat hij ooit veel langer haar had, bijvoor beeld, konden zijn jonge leerlin gen zich nauwelijks voorstellen. En of de stelling 'de meester houdt van Frans Bauer' nou waar was of niet, daarover moesten ook zijn collega's het antwoord schul dig blijven. Het antwoord was ove rigens 'nee'. De activiteiten op De Werf waar onder feest voor de leerlingen en een receptie, stonden gisteren in het teken van het afscheid van Sar neel. Die stopt per 1 januari met lesgeven. Opvallend: zijn onder- wijscarrière voltrok zich van begin tot eind op dezelfde school. De start was overigens nogal apart. „Tien dagen voordat het nieuwe schooljaar in 1970 zou beginnen, stierf de directeur", vertelt Sarneel. „Ze hadden dus op stel en sprong een nieuwe leerkracht nodig. Ik woonde in Sas van Gent en was net klaar met mijn studie aan de pedagogische academie in Don gen. Via-via kwamen ze dat te we ten en vroegen ze me om hier te beginnen. Ik heb dus nooit in mijn leven ergens hoeven te sollici teren." Sameel had niet direct in zijn hoofd om 'voor altijd' in Philippi ne te blijven. „Het plan was eigen lijk om te verhuizen naar Brabant, waar mijn vriendin vandaan kwam. Maar er is nooit een reden geweest om weg te gaan." Tijdens zijn eerste jaren had Sar neel, zoals dat ging in die tijd, 35 kinderen in zijn klas. Nu zou dat een grote opgave zijn. „Kinderen zijn immers mondiger en drukker geworden. Je krijgt meer tegengas; vroeger was de meester veel meer een autoriteit." Dat uit zich ook in de 'schoolnaam' van de meester: die werd jarenlang 'meester Sar neel' genoemd, waarna dat lang zaam overging in 'meester Her man'. Het hoort erbij, vindt ook Sarneel, hoewel het met die 'los heid' ook weer niet te ver moet gaan. „Ik weet dat ik bekend sta als een strenge meester. Ik hou van duidelijkheid: ja is ja, nee is nee. Soms komen ze met tegenwerpin gen als: 'ja maar, van juf die-en-die mag het wel'. Daar hou ik dus helemaal niet van. En dan ben ik inderdaad even heel streng." Of hij de school straks zal missen, weet Sarneel nog niet. „Het lesge ven misschien wel. Maar alles wat er de laatste tijd omheen zit, het schrijven van jaarplannen en steeds meer vergaderen, dat niet." door Martijn de Koning Wie af en toe wat last heeft van jeuk aan het hoofd, loopt niet meteen naar een huisarts. Veel gemakkelijker vraag je je kapper om raad, merkt Dick Buijze regelmatig. De Temeu- zense kapper kan zijn klanten voortaan van een adequaat advies voorzien en een deel van hen zelfs behandelen. Buijze is sinds kort na melijk de enige dermaconsulent van Zeeland. Er zijn meer kappers die hun klant een bepaalde shampoo of gel adviseren die ergens voor of juist tegen helpt. Die kennis komt vaak uit cursussen. Heel nuttig, vindt Buijze, maar daarmee ben je nog geen deskundige. Buijze studeerde onlangs zelf af voor een driejarige hbo-opleiding. „Ik moest er heel veel zelfstudie voor doen. Eén keer in de maand waren er toetsen in Leusden of Epe." Uiteindelijk slaag den maar drie van de tien cursis ten. Strikt genomen heeft de kapper nu verstand van huidaandoenin gen op het hele lichaam, maar Buij ze beperkt zich in de praktijk tot de hoofdhuid. Mensen met problemen als psoria sis (een huidaandoening die jeuk en pijn kan veroorzaken), haaruit val, kaalheid of eczeem kunnen bij Buijze terecht. In een aparte ruim te analyseert hij de hoofdhuid en haarwortels van de klant. De kap per heeft er een speciaal apparaat voor: een soort camera, die hij over de hoofden laten gaan. Op een tv-scherm kan hij meteen het resultaat bekijken. De behandeling die eventueel volgt, gebeurt met een elektrisch apparaat. „Daarmee trillen cellen en talgklieren los. De bloedtoe- voer komt weer op gang, en daar door geneest of herstelt de huid, en daarmee vaak ook de haarwor tel en het haar, zich weer." Dat re sultaat is overigens ook via hand massage te bereiken. „Er zijn men sen bij wie we het elektrische ap paraat niet gebruiken. Iemand met een pin in z'n been bijvoorbeeld en zwangere vrouwen. Die mas seer ik dus met de hand." Daar naast heeft Buijze binnenkort de beschikking over een microscoop, waarmee hij losse haren en haar wortels nog beter kan analyseren. Daarvoor volgt hij nu nog een stu die microscopie. Ook is hij nog be zig met een studie 'medische basis kennis'. Die kennis is een voor waarde van zorgverzekeraars om de kosten van Buijzes behandelin gen te kunnen declareren. Een der- maconsult valt onder 'alternatieve geneeswijzen', net als bijvoorbeeld osteopathie. Mensen met een aan vullende verzekering krijgen de be handelingen vaak (deels) vergoed. Buijze is geen dokter, benadrukt hij. „Als ik zie dat het gaat om een aandoening waar ik iets mee kan, ga ik ermee aan de slag. Is het iets anders, dan verwijs ik door naar de huisarts." Niet iedere klant is te genezen. „Psoriasis bijvoorbeeld, dat gaat nooit over. Maar ik kan de overlast ervan wel verminderen." Het 'uitstapje' naar de derma tologie is voor Buijze eigen lijk vanzelfsprekend. „Ik heb het al tijd leuk gevonden om wat verder te kijken dan alleen naar het knip pen zelf Het is bovendien belang rijk om bij te blijven." Zijn vader had dat al in zich, vertelt Buijze. „Die was in de jaren zestig al bezig met vernieuwingen. Hij volgde zelfs cursussen in Frankrijk en Duitsland. Daarmee was hij zijn tijd ver vooruit." Zelf gaat Buijze met zijn team ook regelmatig naar beurzen in bin nen- en buitenland. Ook speciali seerde hij zich eerder al in haar- werken (pruiken en haarstukjes). Met het knippen erbij is dermato logie dus de derde pijler waar de zaak op rust. Ondanks zijn kennis van haarwerken en dermatologie, blijft Buijze ook gewoon kapper. „Natuurlijk zou ik het knippen kunnen overlaten aan mijn mede werkers. Maar ik vind knippen veel te leuk om te stoppen. Ik blijf gewoon kapper Buijze." Kapsalon Buijze houdt op maandag 9 ja nuari een informatie-avond over het werk als dermaconsulent. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Aanmel den is gewenst en kan door te mailen naar info@buijzekapsalons.nl. Meer in formatie is te vinden op de website www.buijzekapsalons.nl. overslag - Bij een ernstig ongeval in Overslag zijn gisteravond drie personen gewond geraakt. Door een nog onbekende oorzaak reed een Belgische personenauto op de Provinciale weg rond 16.50 uur te gen een boom. Het ongeluk ge beurde vlakbij de grensovergang bij de Kruisstraat en de Rode Sluis- weg. Het voertuig kwam uit de richting van de Provinciale weg. Brandweerploegen uit Axel en Westdorpe kwamen ter plaatse om hulp te verlenen. De drie ge wonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht met nog onbekend letstel. De auto is weggesleept. De weg was enige tijd gesloten voor verkeer. Dick Buijze aan het werk als dermaconsulent. In zijn hand houdt hij een camera, op een beeldscherm ziet hij de hoofdhuid en -haren van heel dichtbij. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 92