Bezuinigingen zijn niet nodig voor De Statie Erfgoedwinkel ook in 261 zeeland PZC Samen problemen van grensarbeid aanpakken Welkom CEMEENTE Meevaller Rijk streept tekort weg Nieuwe abonnementsprijzen almanak HET VLAEMSCH ERFGOED De winkel van Het Vlaemsche Erfgoed heeft een, het hele jaar door te gebruiken, lees- en hobbyruimte. Een houtkorrelbran- der zorgt in de winter ook voor een aangenaam werkklimaat. zaterdag 17 december 2011 door Raymond de Frel terneuzen - Om een kostenover- schrijding van ruim 1,1 miljoen eu ro bij de bouw van multifunctio neel centrum De Statie in Sas van Gent weg te poetsen, hoeft de ge meente Terneuzen geen bezuini gingen door te voeren in de begro ting van volgend jaar. De kosten liepen vooral hoog op door bodemsanering; een oude, vervuilde gracht gooide flink roet in het eten. De WD diende don derdag in de gemeenteraad een amendement in, omdat de opposi tiepartij niet wil dat er 650.000 eu ro uit de algemene reserve (het spaargeld van de gemeente dat bui ten de begroting is gelaten) wordt gehaald om de tegenvaller op te vangen. De liberalen wilden dat het geld werd gezocht in de begro ting voor 2012. Een pleidooi van beleidsmedewer ker Jan van der Lei van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten sterkte fractievoorzitter Michiel Groeneveld in die gedachte. Van der Lei waarschuwde krimpge- meenten onlangs tijdens een bij eenkomst in Goes. Zij moeten vol gens hem hun schulden afbouwen vanwege dalende inkomsten. Doen ze dat niet, dan dreigen ze heel veel geld kwijt te zijn aan ren te. Wethouder Co van Schaik was ook bij die bijeenkomst aanwezig. „Laten we eens objectief met de raad over deze opvatting discussië ren. En er daarna mee stoppen, an ders komt dit verhaal bij elk raads voorstel terug. Het is ook een slecht signaal naar de buitenwe reld om te stellen dat je ziek bent, terwijl dat helemaal niet zo is", al dus Van Schaik. Groeneveld was ook ontstemd over de late wijze van informeren; de graafwerkzaamheden werden in maart afgerond. Nu restte de raad niets dan instemmen, stelde hij. Wethouder Cees Liefting had daar wel een verklaring voor. „Als je thuis aan een verbouwing be gint en een tegenvaller hebt, ga je ook door. Stoppen zou vertraging betekenen." Van Schaik stelde dat er wel degelijk eerder informatie is verstrekt over de kostenoverschrij- ding. „Maar het is met bodemver ontreiniging vaak lastig om daar vooraf al een prijskaartje aan te hangen. Daarom halen we dit soort tegenvallers juist uit de alge mene reserve." Vervolgens toverde Van Schaik een konijn uit de hoge hoed om Groeneveld het zwijgen op te leg gen. „Wij hoorden gisteren dat een bijstelling van de algemene uit kering uit het gemeentefonds van het Rijk ons acht ton oplevert. Weet u waarin wij die storten? In de algemene reserve. Er gaat dus 6,5 ton uit voor De Statie en er komt 8 ton terug in. Kunt u ermee leven dat we dit bedrag als com pensatie gebruiken? Ja? Dan is uw amendement overbodig." Groeneveld ging overstag en stem de net als alle andere raadsleden voor het dekkingsvoorstel van het college. Charles ten Hengel (D66) onthield zich van stemming: „Ik weet het niet." Als gevolg van gestegen kosten is een aanpassing van de abonnementsprijzen helaas noodzakelijk. Het nieuwe tarief voor een kwartaalabonnement per automatische incasso bedraagt 77,65. Gezien de veelheid aan abonnementsvormen verwijzen wij u voor het complete tarievenoverzicht naar www.pzc.nl/abonneren. U kunt ook telefonisch contact opnemen met onze lezersservice via 088- 013 9910. De nieuwe tarieven worden ingevoerd per 1 januari 2012 en zijn van toepassing binnen het bestaande verspreidingsgebied conform onze algemene voorwaarden. Wij vertrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot automatische incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. Directie PZC Tip? redactie@pzc.nl Als de koningin ergens binnenkomt, gaat iedereen staan. Daar kijkt de majesteit allang niet meer van op. Maar voor een raadslid van de ge meente Terneuzen ligt dat toch net even iets anders. Ietwat verlaat stiefelde het raadslid donderdagavond-richting zijn zetel; de vergadering was net begonnen met een stemming. Toen hij opkeek zag hij dat alle raadsleden hun han den in de lucht staken om hun goed keuring aan een voorstel te geven. De laatkomer zag dat anders. Hij zwaaide enthousiast terug naar alle anderen, ging zitten en knikte vrien delijk. Toen vervolgens alle handen weer zakten, knikte hij nog eens goedkeurend. Door het warme wel kom voelde hij zich de koning te rijk. door René Hoonhorst De erfgoedwinkel in de Slijkstraat in Groede is sinds kort het hele jaar opti maal te gebruiken. Installatie van een houtkorrelbran- der maakt de temperatuur zo aan genaam dat mensen ook in de win ter in de winkel en hobbyruimte van Het Vlaemsche Erfgoed te recht kunnen. De tussenruimte, het vertrek tus sen winkel en brouwerij, was tot voor kort een beetje een rommel hok. Er stond wat meubilair om wat te kunnen lezen. Maar on langs is een grote antieke tafel neergezet waaraan kinderen kun nen knutselen en volwassenen bij voorbeeld poppenkastpoppen kun nen maken. „Het groepje vrijwilli gers dat poppen maakt, is uitge breid. Het is natuurlijk het leukst als die mensen samen overleggen welke poppen ze maken. Drie Jan Klaassens en vier Katrijns is een beetje veel van het goede. Er heeft zich net een mevrouw met een Chinese achtergrond bij de pop- penmaaksters gevoegd, het zou aar dig zijn als die bijvoorbeeld een Chinese draak maakt", stelt Anne- lies van Broekhoven zich voor. Van Broekhoven is, naast bestuurs lid van de Stichting Groede, de spin in het web voor de activitei ten in de Erfgoedwinkel, bena drukt kleinkunstenaar Adrie Oos terling. Zij was ook de voortrekker van de opknapbeurt van de win kel, stelt hij. Van Broekhoven zelf meldt nuchter dat de stichting op haar beurt vooral dank is verschul digd aan Dow Benelux. De chemiegigant zet de laatste ja ren in op sponsoring van projec ten die economisch en sociaal duurzaam zijn en stelde daarom geld beschikbaar voor de klimaat- neutrale, milieuvriendelijke hout- korrelbrander, die de hele erfgoed winkel nu in een verwarmende gloed zet. En zonder de inzet van een grote groep vrijwilligers was mmmssssssBSSBSSSss&sa^mK!ssssss^sss^^& mstaasmsmm door Wout Bareman terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten en andere betrokken instanties moeten het voortouw nemen bij de aanpak van de pro blemen waarmee grensarbeiders nu al decennia lang worden gecon fronteerd. Wethouder Co van Schaik van Terneuzen ontraadde daarom tijdens de raadsvergade ring een motie van CDA'er Anja Dijkhuis-Dieleman aan het werk te zetten. Dat gebeurt allemaal al, stelde Van Schaik vast. Van Schaik: „Op zich is het goed dat we conse quent aandringen op het oplossen van grensoverschrijdende knelpun- de winkel niet zo prachtig opge knapt en ingericht als nu is ge beurd. Van Broekhoven en Oosterling wa ren het er over eens dat de meta morfose van het vlaggenschip van Het Vlaemsche Erfgoed een ope ningsfeestje rechtvaardigde. Dus mocht personeelsdirecteur Stefan Vos de winkel gistermiddag offici eel openen, presenteerden twee in Kezandse dracht geklede dames borrelhapjes en proostten vrijwilli gers en genodigden met een Groe- se Zwaluw op een roemrijke toe komst van Het Vlaemsche Erf goed. Een kort optreden van Oosterling was de kroon op het feestje. De conferencier en liedjeszanger be loofde dat er ook volgend jaar ge noeg te vieren is in de Slijkstraat. „Ik hoop dat volgende zomer weer paarden beslagen kunnen worden in de oude travalje. Op iets langere termijn willen we ook nog een huisschildermuseumpje openen, de collectie hebben we al." ten. Maar daar zijn we inmiddels al volop mee bezig. Ook in samen werking met de provincies in de Euregio. We proberen de informa tievoorziening aan potentiële grensarbeiders zoveel mogelijk bij één loket onder te brengen, zowel fysiek als digitaal." Dat kan via een servicepunt van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten en reïntegra- tiebedrijf Dethon. Daarbij is ook een belangrijke taak weggelegd voor het Bureau Belgische Zaken, dat dreigde te worden wegbezui- nigd. Dijkhuis: „Ik ben blij met die gezamenlijke aanpak van de drie gemeenten." Ze trok prompt haar motie in. MEEST GELEZEN 1. Raad van State in maart over N61 2. Auto in kanaal bij Axelse Sassing 3. Lampjes gestolen uit kerstboom ZEEUWSE KELDER Ook voetballen dit weekeinde? Stuur je ervaringen naar het weblog Zeeuwse Kelder via kelder@pzc.nl TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto De brouwers van Het Vlaemsche Erfgoed zijn nog bezig met het vervolmaken van smaak, kleur en schuimkraag van de Groese Zwaluw. Het biertje smaakte de aanwezigen goed bij de (her)opening van de Erfgoedwinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90