261 zeeland Borsele laat grafstenen ongemoeid Tegeltableaus leggen Lisette koerst op drie wielen PZC VERHUIZEN MET ZORG! 0113 22 22 20 Bijzondere kerstdienst 'Rekening gehouden met wetswijziging' Een ruime stationwagon j voor een "krap" prijsjel tf* C *H Nieuwe abonnementsprijzen EXPOSITIE Historisch Museum De Bevelanden in Goes herbergt tot en met 15 april de tentoonstelling 'Bijbels woord in tegelbeeld'. De tegels komen uit de collectie van Evert van Gelder. zaterdag 17 december 2011 monDidL mouERs M.i.UEyj.iiim.i.iJ.l MIDDELBURG - In de Morgenster- kerk aan de Adriaan Lauwereys- zstraat wordt morgen een bijzon dere kerstdienst gehouden voor en met mensen met een verstandelij ke handicap of functiebeperking. De dienst begint om 14.30 uur. Voorganger is Jo Bimmel. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele haalt geen grafstenen weg zo lang het grafrecht niet is verstre ken. Wie als nabestaande een grafsteen laat plaatsen, blijft eigenaar van die grafsteen. De grafsteen wordt pas eigendom van de houder van de begraafplaats, in veel gevallen de gemeente, op het moment dat het graf geruimd mag worden. Tot die tijd is de zogenaamde 'na trekking' opgeschort. Gevolg is dat degene die de steen heeft laten plaatsen, voor het verstrijken van het grafrecht de steen mag laten weghalen en eventueel voor herge bruik mag verhandelen. Dit was al geregeld voor alle graf stenen die vanaf 1 januari 2010 zijn geplaatst. Door een wijziging van de Wet op de lijkbezorging, waar toe minister Donner van Binnen landse Zaken heeft besloten, geldt dit nu voor alle grafstenen, dus ook de voor 1 januari 2010 geplaats te stenen. De reden voor deze wetswijziging is dat het opschorten van het ei gendom in de wet ten onrechte al- ]een voor nieuwe graven was gere- geld. De Borselse gemeenteraad heeft onlangs een nieuw begrafenisbe- leid vastgesteld. In deze wijziging is onder meer geregeld dat de ge meente de grafstenen van voor 1 ja nuari 1970 ongemoeid laat als er geen grafrechten meer voor die graven worden betaald. Dat geldt ook voor die grafstenen waarvoor al veertig jaar grafrechten zijn be taald. Volgens een woordvoerder van de gemeente is met het nieuwe begra- fenisbeleid wel degelijk rekening gehouden met de wetswijziging. „Pas als het grafrecht is verstreken, wordt de gemeente eigenaar van de grafsteen. Wij maken uit politie ke overwegingen geen gebruik van ons recht om het graf te ruimen maar we worden wel eigenaar van de grafsteen. Die twee zaken moet je wel uit elkaar houden." De gemeente Borsele was dit jaar nog van plan de grafstenen weg te halen voor die graven waar geen grafrecht meer voor betaald zou worden. Dit zorgde voor veel com motie. Dit leidde op initiatief van de Borselse gemeenteraad tot een aanpassing van het nieuwe begrafe- nisbeleid. De graven van voor 1970 en waarvoor al veertig jaar graf rechten zijn betaald, blijven onge moeid. Het oorspronkelijke plan van de gemeente was volgens de woord voerder ook geheel conform de wetswijziging. jaaiMiBrujiunMiM l®*igS@8KSli8@^^!i89868i Kmirv.a. YA (®r (lag Als gevolg van gestegen kosten is een aanpassing van de abonnementsprijzen helaas noodzakelijk. Het nieuwe tarief voor een kwartaalabonnement per automatische incasso bedraagt 77,65. Gezien de veelheid aan abonnementsvormen verwijzen wij u voor het complete tarievenoverzicht naar www.pzc.nl/abonneren. U kunt ook telefonisch contact opnemen met onze lezersservice via 088- 013 9910. De nieuwe tarieven worden ingevoerd per 1 januari 2012 en zijn van toepassing binnen het bestaande verspreidingsgebied conform onze algemene voorwaarden. Wij vertrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot automatische incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. Directie PZC door Lilian Dominicus Hoe begint iemand aan het verzamelen van oude tegeltjes? En nog specifieker: die met een bijbelse afbeelding erop geschilderd? In het geval van Evert van Gelder, sa mensteller van de tentoonstelling Bijbels woord in tegelbeeld die vanaf vandaag te zien is in Histo risch Museum De Bevelanden (HMDB) in Goes, was de aanlei ding een cadeau. Zijn vrouw, van katholieke huize, dacht haar protestante echtgenoot te verrassen met een oud tegeltje. Erop een afbeelding van Christus aan het kruis. Een mooi compro mis in een huishouden met twee geloven, moet ze hebben gedacht. Van Gelder kon de geste waarde ren en vond het presentje zo leuk, dat hij besloot er nog drie te ko pen, ergens in een antiekzaak in Friesland, waar ze toen woonden. Niet dat -ie er toen veel verstand van had. „Maar het bleek dat ik een bijzonder exemplaar op de kop had getikt, met een afbeelding van de Opstanding", zegt hij. Die toevalstreffer was de basis voor de grootste verzameling van Nederlandse tegels met Bijbelse thema's. Circa 600 thema's zijn be kend en daarvan heeft Van Gelder een aanzienlijk deel in huis. „Ik moet het hebben van tips om De Judaskus mij collectie nog uit te breiden", vertelt hij. „Een aantal zitten in een muur, daar kom je niet aan. Andere zijn onderdeel van een ver zameling, ook dan kun je ze meest al niet kopen." Sinds de aanschaf van die eer ste paar tegels is hij zich gaan verdiepen in de her komst, het productieproces en de geschiedenis van tegels. Oók in Middelburg heeft een tegelfabriek gezeten, weet hij te vertellen. „In 1585, tijdens de 80-jarige oorlog, werd Antwerpen door de Spanjaar den ingenomen. Dat was Val van Antwerpen. Alleen fort Lillo en Liefkenshoek op de linkeroever van de Schelde, kwamen in han den van de opstandelingen in de Noordelijke Nederlanden. De han- De Schepping van Eva. Adam in het Paradijs. IWIMBMmHBKWSaineRIBKaSBeKMHnNKH De Opstanding. del en de scheepvaart kwamen daardoor nagenoeg stil te liggen. Als gevolg daarvan trokken vele handwerklieden - ook pottenbak kers - naar elders, zoals Engeland, Duitsland en in de Noordelijke Ne derlanden onder meer Middel burg, Rotterdam en Haarlem", zo somt hij op. Tegels waren in de regel massapro ductie, maar een enkele keer is het mogelijk de maker te achterhalen. Tegelfabriek Tichelaar in Makkum hield al vanaf de achttiende eeuw een archief bij, zodat de namen van de schilders daar alle bekend zijn. „Maar in Rotterdam is alles aan het begin van de Tweede We reldoorlog in vlammen opgegaan. Daarvan weten we nagenoeg niets", aldus Van Gelder. Rond deze tijd van het jaar is Van Gelders collectie tegels met afbeel dingen standaard uitgeleend. Zo ook dit jaar, want gelijktijdig met de expositie in het HMDB loopt een expositie in museum De Roos in Geertruidenberg. De expositie in Goes geeft een algemeen bijbels beeld en omdat ook Pasen in de tentoonstellingsperiode valt, is het hele Paasverhaal op tegels te zien. In Geertruidenberg ligt de nadruk op het kerstverhaal. Bijbels woord in tegelbeeld, een expo- sitie van tegels uit particulier bezit. Historisch Museum De Bevelanden, 17 december t/m 15 april. goes - Lisette de Heide uit Goes wil in 2016 deelnemen aan de Para lympics in Rio de Janeiro. Met een aantal fysieke beperkingen heeft ze zich gestort op het wielrennen met een tri-bike, een racefiets met drie wielen. Ze kreeg geld van de gemeente Goes om de fiets aan te schaffen. Het restant stelde de Stichting Fietsers voor Fietsers uit 's-Heer Arendskerke beschikbaar. Deze stichting ondersteunt Zeeuw se fietsers met een beperking. In overleg met Patrick Tolhoek van de stichting en KNWU-bonds- coach Eelke van der Wal is een fiets op maat gemaakt. Die kreeg Üsette gisteren. j www.pzc.nl/video -tuESi Lisette de Heide maakt een rondje op haar tri-bike. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78