281 zeeland Donkereweg wil aandacht bij gladheid Tegeltableaus leggen Jongeren persen elkaar af Restauratie van Nieuwe Kerk Zierikzee begonnen GROOTSTE RIVERDALE COLLECTIE VAN ZEELAND TrendHome Mortiere Middelburg GLADHEID Vergeten met strooien Historisch Museum De Bevelanden in Goes herbergt tot en met 15 april de tentoonstelling 'Bijbels woord in tegelbeeld'. De tegels komen uit de collectie van Evert van Gelder. zaterdag 17 december 2011 j«f mt FANTASTISCHE AANBIEDINGEN! Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)1 1 8 - 60 69 01 www.trendhomemiddelburg.nl door Ali Pankow NOORDGOUWE - Als Waterschap Scheldestromen het vertikt bij gladheid te strooien op de Donke reweg in Noordgouwe dan moet de gemeente Schouwen-Duive- land het maar doen. De gemeente is ten slotte verant woordelijk voor de veiligheid van haar burgers. Dat is de mening die Bob van Rhoon luid en duidelijk in een brief aan de gemeenteraad verkon digt. Van Rhoon woont aan die Donkereweg en komt in dit geval op voor de belangen van ruim twintig medebewoners aan deze weg. „De weg is van het waterschap dus daar ben ik vorig jaar met al die sneeuw en gladheid begonnen met aandacht te vragen. Maar het lukt me niet om bij die instantie echt door te dringen", zegt Van Rhoon. Hij kreeg te horen dat het betref fende deel van de Donkereweg tus sen de Heereweg en de Haneweg bij het waterschap niet als door gaande weg wordt beschouwd en dus wordt er ook niet gestrooid. „Onterecht en ook niet waar", vol gens Van Rhoon. In zijn optiek gaat het hier wel degelijk om een doorgaande weg, vooral als gevolg van de toegenomen bewoning in Schuddebeurs. Dagelijks bestuurslid Sophie van 't Westeinde van het waterschap denkt daar anders over. „Wij strooien op dertig procent van de wegen die in ons beheer zijn. Dat zijn inderdaad de verbindingswe gen met routes naar scholen en voor het openbaar vervoer. Wij hebben wel twee keer metingen gedaan op de Donkereweg. Eén keer naar aanleiding van de klacht over gladheid en later nog eens als reactie op een klacht dat er te hard gereden zou worden. In beide ge vallen bleek het erg mee te vallen met de verkeersintensiteit op deze weg", vertelt Van 't Westeinde. Van Rhoon klopte eerder tever geefs bij wethouder Wim Stouten aan met het verzoek het water schap op andere gedachten te bren gen. „Maar de wethouder heeft hele maal geen brief geschreven, dus nou richt ik maar tot de raad", al dus Van Rhoon. EXPOSITIE door Lilian Dominicus Hoe begint iemand aan het verzamelen van oude tegeltjes? En nog specifieker: die met een bijbelse afbeelding erop geschilderd? In het geval van Evert van Gelder, sa mensteller van de tentoonstelling Bijbels woord in tegelbeeld die vanaf vandaag te zien is in Histo risch Museum De Bevelanden (HMDB) in Goes, was de aanlei ding een cadeau. Zijn vrouw, van katholieke huize, dacht haar protestante echtgenoot te verrassen met een oud tegeltje. Erop een afbeelding van Christus aan het kruis. Een mooi compro mis in een huishouden met twee geloven, moet ze hebben gedacht. Van Gelder kon de geste waarde ren en vond het presentje zo leuk, dat hij besloot er nog drie te ko pen, ergens in een antiekzaak in Friesland, waar ze toen woonden. Niet dat -ie er toen veel verstand van had. „Maar het bleek dat ik een bijzonder exemplaar op de kop had getikt, met een afbeelding van de Opstanding", zegt hij. Die toevalstreffer was de basis voor de grootste verzameling van Nederlandse tegels met Bijbelse thema's. Circa 600 thema's zijn be kend en daarvan heeft Van Gelder een aanzienlijk deel in huis. „Ik moet het hebben van tips om De Judaskus mijn collectie nog uit te breiden", vertelt hij. „Een aantal zitten in een muur, daar kom je niet aan. Andere zijn onderdeel van een ver zameling, ook dan kun je ze meest al niet kopen." Sinds de aanschaf van die eer ste paar tegels is hij zich gaan verdiepen in de her komst, het productieproces en de geschiedenis van tegels. Oók in Middelburg heeft een tegelfabriek gezeten, weet hij te vertellen. „In 1585, tijdens de 80-jarige oorlog, werd Antwerpen door de Spanjaar den ingenomen. Dat was Val van Antwerpen. Alleen fort Lillo en Liefkenshoek op de linkeroever van de Schelde, kwamen in han den van de opstandelingen in de Noordelijke Nederlanden. De han De Schepping van Eva. Adam in het Paradijs. De Opstanding. del en de scheepvaart kwamen daardoor nagenoeg stil te liggen. Als gevolg daarvan trokken vele handwerklieden - ook pottenbak kers - naar elders, zoals Engeland, Duitsland en in de Noordelijke Ne derlanden onder meer Middel burg, Rotterdam en Haarlem", zo somt hij op. Tegels waren in de regel massapro ductie, maar een enkele keer is het mogelijk de maker te achterhalen. Tegelfabriek Tichelaar in Makkum O1 hield al vanaf de achttiende eeuw g een archief bij, zodat de namen van de schilders daar alle bekend zijn. „Maar in Rotterdam is alles I aan het begin van de Tweede We reldoorlog in vlammen opgegaan. Daarvan weten we nagenoeg niets", aldus Van Gelder. Rond deze tijd van het jaar is Van Gelders collectie tegels met afbeel dingen standaard uitgeleend. Zo ook dit jaar, want gelijktijdig met de expositie in het HMDB loopt een expositie in museum De Roos in Geertruidenberg. De expositie in Goes geeft een algemeen bijbels beeld en omdat ook Pasen in de tentoonstellingsperiode valt, is het hele Paasverhaal op tegels te zien. In Geertruidenberg ligt de nadruk op het kerstverhaal. Bijbels woord in tegelbeeld, een expo sitie van tegels uit particulier bezit. Historisch Museum De Bevelanden, 17 december t/m 15 april. door Melita Lanting zierikzee - De restauratie van de Nieuwe Kerk in Zierikzee is van start gegaan. De komende weken zal de aannemer de bouwplaats in en rond de kerk inrichten en vanaf januari wordt daadwerkelijk ge werkt in de kerk. De restauratie is hard nodig. In de dakconstructie van het monumen tale gebouw zit zwam. Daarnaast moet het stucwerk worden aange pakt. Delen van het stucwerk zijn de afgelopen jaren naar beneden gekomen. Ook de dakbedekking is niet meer goed en moet gerestaureerd wor door Emile Calon den. Dat geldt eveneens voor de koperbekleding van het dak. Tot slot zal nog het nodige schilder werk moeten gebeuren. De verwachting is dat het werk bijna een jaar zal duren. Geduren de die tijd is de kerk gesloten. De restauratie gebeurd in opdracht van de stichting Oude Zeeuwse Kerken, eigenaar van de kerk. De stichting heeft hiervoor subsi dies van verschillende overheden en instanties gekregen. De bijdra gen komen van de gemeente Schouwen-Duiveland, de provin cie Zeeland, het loket Vitaal Platte land Zeeland en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. middelburg - De politie heeft met de aanhouding van vier verdach ten een oplichtings- en afpersings zaak in dure goederen afgerond. Vier jongemannen lieten een aan tal leeftijdsgenoten dure goederen kopen waarna ze gedwongen wer den die spullen af te staan. Als gevolg daarvan kampen die jongeren nu met forse schulden van - in sommige gevallen - vele duizenden euro's. Telecombedrij- ven hebben met hen betalingsrege lingen getroffen waardoor ze nog lang financieel herinnerd worden aan die oplichting en afpersing. De aangehouden verdachten zijn een 17-jarige jongen uit Vlissingen, een 18-jarige uit Oost-Souburg en een 15-jarige en 22-jarige uit Am sterdam. De slachtoffers zijn man nen en vrouwen van 18 en 19 jaar oud en afkomstig uit Middelburg, de gemeente Goes en de gemeente Veere. De meerderjarige verdachten zit ten nog in voorarrest, de minderja rige verdachten zijn inmiddels weer vrijgelaten. De Zeeuwse poli tie kwam de zaak op het spoor na een eerste aangifte van afpersing op 26 september. Daarop werd een onderzoek gestart waaruit bleek dat de verdachten jongeren bena derden met de vraag of zij snel geld wilden verdienen en met hen mee wilden gaan naar Amster dam. Volgens de politie hadden de jongeren daar wel oren naar. Hoe ze dit geld zouden verdienen werd in eerste instantie niet verteld. De verdachten lieten hun slachtoffers kostbare spullen op afbetaling ko pen, zoals gsm's met dure abonne menten en elektronica. In een en kel geval moest er zelfs een credit card worden aangevraagd. Na aan koop moesten ze die spullen af staan. Op 9 november zijn de ver dachte Vlissinger en de Oost-Sou- burger aangehouden. De beide Amsterdammers zijn op 6 decem ber opgepakt. Een woordvoerder van de politie sluit niet uit dat meer jongeren slachtoffer zijn van deze groep. Het is nog niet bekend wanneer de verdachten voor de rechter verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68