PZC Knallend het Nieuwjaar in Illegaal vuurwerk Aluminiumfabriek Zalco failliet Ziekenhuizen moeten meer samenwerken mmm Biologische landbouw zwak Nederland weer in recessie Onverdoofd slachten Dodelijke aanslag in Luik Emmnmm 12 zaterdag 17 december 2011 door Rob Nobels Steeds meer illegaal vuurwerk wordt afgestoken in de dagen voor oudejaarsavond. Knalvuurwerk dat niet onderdoet voor de kracht van een granaat. Levensgevaarlijk volgens Carlo Rotte, vuurwerkfanaat en eigenaar van het Vuurwerkpaleis Zeeland in Melisker- ke: „Ik zie daar de lol niet van in. Die zwa re soorten zijn levensgevaarlijk voor mens en dier. Het echt zware vuurwerk moet je overlaten aan gediplomeerde spe cialisten, maar dat gebeurt helaas niet. Tot en met 8 december 2011 is er 69.545 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Volgens het Openbaar Ministerie wordt er naar schatting elk jaar één tot twee mil joen kilo illegaal vuurwerk in Nederland verkocht. Vorig jaar vielen er landelijk twee doden en 150 gewonden door illegaal vuurwerk. Vaak zijn het dronken mensen die de din gen afsteken. Doordat ze te diep in het glaasje hebben gekeken zien ze de geva ren niet van bijvoorbeeld een lawinepijl. Deze pijl schiet zeer onvoorspelbaar de lucht in en kan zo in een groep mensen belanden. Met alle gevolgen van dien." Ondanks dat er meer illegaal vuurwerk gekocht wordt, doet Nederland het qua verkoop niet slecht vergeleken met Bel gië. „In beide landen kennen we een CE-markering. Vuurwerk dat deze marke ring heeft, voldoet aan bepaalde mini mumeisen op onder meer de kruitwaar- den, met name de hoeveelheid daarvan. Veel van wat je in België kunt krijgen, kun je daardoor ook hier kopen. En voor de prijs hoefje ook niet meer naar ons buurland te reizen. Een honderddui zend-klapper kost daar ongeveer 8o euro, hier kun je die krijgen voor 40 euro. Het echt zware, illegale vuurwerk, zoals de Cobraó zul je over de grens ook niet zo maar krijgen. Daarvoor zul je naar de louche zaakjes moeten." Carlo Rotte van het Vuurwerkpaleis Zeeland. Mocht er illegaal vuurwerk zijn dat van het ene op het andere moment toch le gaal wordt, dan twijfelt Rotte geen mo ment om die ook te verkopen. „Waarom niet, als het toch legaal is?" Vuurwerkwinkels doen er verstandig aan om niet onder de toonbank illegaal vuur werk te verkopen. „We worden regelma tig gecontroleerd door de brandweer en de gemeente. Zij bezoeken de bunker, be kijken de dozen en krijgen ook inzage in foto Marcelle Davidse alle pakbonnen. We hebben nu ook een nieuw kassasysteem dat de kruitwaarden van vuurwerk meteen op de kassabon zet." Wordt een verkoper betrapt, dan kan hij rekenen op een fikse boete en wordt zijn vergunning ingetrokken. Dit betekent dat de winkel het volgende jaar, misschien zelfs jaren, niks mag verkopen. „Maar ik ken geen officiële winkel in Zee land die betrapt is op het verkopen van illegaal vuurwerk." 1 Personeel Zalco ontslagen www.pzc.nl/video Aluminiumfabriek Zalco is failliet Werknemers Zalco krijgen vrijdag ontslag Jonge vrouw slachtoffer ernstig zedendelict in Vlissingen 'Deze mensen storen zich niet aan de wet. Het zijn beroepscri minelen die het juist als uitdaging zien de wet te overtreden' Criminoloog Brice de Ruyter over een strengere wapenwet in België Overheid moet Zalco redden 45% 55% MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL Aluminiumsmelter Zalco is failliet. Het bedrijf heeft het al jaren buitenge woon zwaar. Bij Zalco werken 480 mensen in vaste dienst en 130 uitzend krachten. Maar rekening houdend met toeleverende bedrijven, kan het Zeeland meer dan duizend banen kos ten als Zalco niet op een of andere manier kan doorstarten. De twee Zeeuwse ziekenhuizen moe ten samenwerken. Op twee locaties in de provincie - Goes en Terneuzen - moeten centra blijven voor acute zorg. Dat stelt de provincie. Die wil boven dien dat ziekenhuizen samen met huis artsen gaan werken in zorgcentra, zo dat zorg dichterbij aangeboden kan worden. De biologische landbouw in Zeeland blijft met 1250 hectare ver achter bij de rest van Nederland. Al leen Limburg doet het slechter. Het Zeeuwse aandeel bedraagt slechts 1,1 procent Dat van Flevo land is bijna acht keer zo groot. Het aantal Zeeuw se bioboeren is met 40 het laagst. Bioboer Alex van Hootegem. foto Willem Mieras IN BINNEN- EN BUITENLAND Nederland is voor de tweede keer in korte tijd in recessie beland. Het Centraal Planbu reau maakte bekend dat de economie in het derde kwartaal van 2011 met 0,3 procent is gekrompen. De verwachtingen zijn voor 2012 een verdere krimp van 0,5 procent en een forse stijging van de werkloosheid. De Eerste Kamer heeft het wetsvoorstel van Marianne Thieme (Partij voor de Die ren) dat onverdoofd ritueel slachten ver biedt, afgeschoten. De senaat vond dat het belang van relatief weinig dieren niet bo ven de vrijheid van godsdienst mocht gaan. De Tweede Kamer stemde eerder wel in. De 33-jarige Nordine Amrani uit Luik heeft in zijn woonplaats dinsdag vijf mensen ge dood en ruim 120 verwond door granaten naar ze te gooien en met een geweer op ze te schieten. Na zijn daad op de Place Saint Lambert pleegde hij zelfmoord. Enkele ge wonden verkeren nog in kritieke toestand. MAANDAG 19 DECEMBER Zeeuwse muziekschool ver zorgt kerstconcert in Oost burg voor Alpe d'HuZes. DINSDAG 20 DECEMBER GGD Zeeland, Indigo en Emer- gis ondertekenen een samen werkingsovereenkomst. WOENSDAG 21 DECEMBER Moonlight shoppen in Sint- Annaland van 18.00 tot 21.30 uur. DONDERDAG 22 DECEMBER Het Groot Kerstcircus Zeeland geeft tot 1 januari dagelijks voorstellingen in Vlissingen. VRIJDAG 23 DECEMBER Benefietdiner van Middel- burg4mama voor 3 FM serious request. In verband met Kerstmis is er in Goes-Oost een lichttour om 18.30 uur. VIDEO VAN DE WEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64