In Turkije ben je al snel i5 spectrum 'Verdachten worden in de media neergesabeld. Als je uiteindelijk wordt vrijgesproken, ben je door het publiek al veroordeeld' Zaterdag 17 december 2011 'terrorist' haalde pas nog fel uit en beschuldigde criti ci van het KCK-proces ervan 'op deze ma nier zelf de terroristen te steunen'. Egemen Bagis, de minister van Europese Zaken, verklaarde al gepikeerd dat er geen journalist vastzit om wat hij heeft gezegd of geschreven. „Zowel de premier als ik worden er moe van keer op keer dezelfde vragen over dit onderwerp te moeten be antwoorden. Zaken moeten sneller wor den behandeld door justitie. Dat zal veel problemen oplossen." Maar volgens advocaat Guclu Sevimli is het probleem groter. „Van onafhankelijke rechtspraak is geen sprake. Het zit niet al leen in het lange voorarrest. De regering heeft haar greep op politie en justitie ver stevigd. Rechters en aanklagers worden midden in een proces overgeplaatst en ver vangen." Volgens hem is het een 'traditie' van Turk se politiek om eigen mensen in allerlei in stituten te plaatsen. „Niet alleen typisch voor de AKP van Erdogan. Ook in het ver leden met andere partijen zagen we dit ge beuren. We hebben nu eenmaal geen de mocratische traditie in dit land. Maar de rechteloosheid nu is groot, de antiterreur wet wordt op grote schaal misbruikt." Onderzoeker Emma Sinclair-Webb van Human Rights Watch is teleurgesteld in de internationale gemeenschap. „Het lijkt wel of de EU en de VS verblind zijn door de economische groei van Turkije en er daardoor maar het zwijgen toe doen over de schendingen van de mensenrechten." reageren? spectrum@wegener.nl Maar volgens onderzoeker Emma Sinclair- Web van Human Rights Watch is het niet alleen de werkdruk van de rechters die het voorarrest van terreurverdachten zo lang maakt. „Het lijkt meer op snelle terechtstel ling zonder dat er een rechter aan te pas komt. Politie en aanklagers lekken enorm veel informatie naar de pers. Verdachten worden in de media volledig neergesabeld. Als je na twee jaar voorarrest wordt vrijge sproken, ben je door het publiek al veroor deeld." Niet alleen studenten krijgen te maken met de antiterreurwet. Wekelijks zijn er nieuwe arrestatiegolven. Academici, advo caten, vakbondvertegenwoordigers; alle maal krijgen ze het stempel 'terrorist'. Ook journalisten moeten oppassen. De arresta ties in oktober van journalist en uitgever Ragip Zarakolu en professor Busra Ersanli, adviseur van de Koerdische partij voor Vre de en Democratie, schokten het land. Zara- kolu's arrestatie brengt het aantal journalis ten dat vastzit op 64, meer dan in Iran of China. Liefst 55 van hen worden verdacht lid te zijn van een terreurbeweging. Mediaprofessor Esra Arsan van de Bilgi Universiteit in Istanbul maakt zich grote zorgen. „Uit alle geledingen van de samen leving worden mensen gearresteerd. De oppositie wordt zo tot zwijgen gebracht. We zijn hard op weg een totalitaire staat te worden." Ze zucht: „Het ergste is dat de man in de straat niet wakker ligt van alle arrestaties. De economie doet het goed, de overheid investeert in goedkope wonin gen, nieuwe wegen. Erdogan gedraagt zich als dictator en het volk vindt het wel best." De AKP van Erdogan won in juni, voor de derde keer op een rij, de verkiezingen met bijna 50 procent van de stemmen. La chend: „En dan wordt Turkije een voor beeld genoemd voor de Arabische we reld." De meeste slachtoffers van de antiter reurwet vallen in het Koerdische zuidoos ten. Zoals Murat Buran (21) uit Mersin. Hij werd twee jaar geleden opgepakt na een demonstratie. Dat hij een halve citroen in zijn hand had, was voor de politie reden hem te arresteren. Demonstranten probe ren zichzelf met citroensap te beschermen tegen het traangas van de politie. Ook de rechter vond de halve citroen voldoende bewijs en veroordeelde Murat Buran tot negen jaar en negen maanden gevengenis- straf voor het maken van propaganda vóór en het lidmaatschap van de PKK. Dan is er nog het onderzoek naar de KCK, de Democratische Federatie van Koerdi- stan, volgens justitie de civiele arm van de PKK. Sinds 2009 zijn in het kader van dit onderzoek drieduizénd Koerden gearres teerd. Vorige week werd een van de vele KCK-processen in Diyarbakir hervat. In de zaak staan 152 verdachten terecht, onder wie 12 burgemeesters; 104 van de verdach ten zitten al 33 maanden in voorarrest. In de rechtszaal veel internationale waarne mers, onder wie ook vier advocaten van de Utrechtse firma 'Schoolplein Advoca ten'. Advocaat Hans Langenberg noemt het een 'groot circus'. „We zijn voor de vierde keer in Diyarbakir. Van een eerlijk proces is geen sprake, het heeft alles van een politieke zaak." Dat advocaten geen volledige inzage hebben in de stukken en dat belangrijke documenten als de gerech telijke toestemming voor de telefoontaps ontbreken, noemt Langenberg veelzeg gend. De Turkse regering reageert gepikeerd op de groeiende internationale kritiek op de antiterreurwet en de gevolgen voor de vrij heid van meningsuiting. Premier Erdogan ilLANïYOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63