spectrum 14 VJ Controle verliezen <r^ Zaterdag 17 december 2011 STANDPLAATS CHINA door Remko Tanis a zitten", zegt de politie agent in Sjanghai. „Luis ter. Je was zondag op het Volksplein, nietwaar?" Ruimte om antwoord te geven, laat hij niet „We weten dat je er was. Ik belde je zodat ik je nu kan zeggen dat je er voorlopig beter niet meer kunt ko men." Na een toespraak van vijf minu ten - 'het is belangrijk dat je je aan de regels houdt', 'je moet luisteren als een agent zegt dat je ergens moet ver trekken, duidelijk?' - is hij klaar. „Je mag gaan." Een paar maanden eerder, een paar duizend kilometer verderop, biedt een man die zich Maxim noemt zijn hulp aan als ik voor het eerst het hotel binnenloop. „Je kunt beter naar een ander hotel hier in de buurt. Dat is geschikter voor bui tenlanders." Beleefd bedanken helpt niet „Echt, kom maar mee. Dat is beter", zegt Maxim. „Mijn auto staat voor de deur hier." Buiten komt de aap uit de mouw: de auto van Maxim is een blauwwitte politiewagen. Maxim is een agent in burger, die op één of andere manier wist dat ik in dit afgelegen stadje op dat moment binnen zou lopen. Hij had de taak om mij, de bui tenlandse journalist, te onder scheppen, in een hotel te zetten waar hij de dingen beter in de ga ten kon houden en mij niet meer uit het oog te verliezen. Deze twee ongevraagde ontmoe tingen met de Chinese politie ontnemen je elke twijfel of de au toriteiten hier hun land wel vol ledig onder controle hebben. Na een paar jaar denk je dat er echt niets gebeurt zonder dat ze het weten. Ster ker: dat er niets gebeurt zonder dat ze het hebben zien aankomen. Of het nu de bamboeheuvels van Sichuan, de wolkenkrabbers van Sjanghai of de websites van het Chinese internet zijn: de overheid is nooit ver weg. Tot nu. In Wukan, een vissersdorp op dik 100 kilometer van Hong Kong, ge beurt iets uitzonderlijks. De 20.000 in woners hebben van Wukan de eerste plek in de 62-jarige volksrepubliek ge maakt waar de Communistische Partij het niet meer voor het zeggen heeft. Afgelopen weekeinde jaagden ze letter lijk de laatste autoriteiten het dorp uit. Hun opstand is de climax van de span ning die zich in de afgelopen drie maanden heeft opgebouwd. De aanlei ding was de illegale verkoop door de overheid van grond van de dorpelin gen aan een projectontwikkelaar. Dergelijke landjepik door de overheid gebeurt door het hele land. Het leidt tienduizenden keren per jaar tot pro testen. Maar nooit kwam het zover dat de Partij eruit werd geschopt Blokkades met boomstammen moeten de overheid uit Wukan houden. Die heeft op haar beurt het dorp sinds zon dag afgesneden van de buitenwereld. Er zou nog voor iets meer dan een week voedsel zijn. Het nieuws over de dorpsopstand wordt gecensureerd, maar genoeg Chi nezen die er via internet toch over heb ben gehoord. En op ideeën worden ge bracht Eén buitenlander laten merken dat de overheid almachtig is, is makkelijk. Maar een heel land daarvan overtui gen nadat je bent weggejaagd uit een boos vissersdorp, wordt* nog een zwa re dobber voor de controlfreaks in Pe king. Spandoek, halve citroen of telefoongesprek: er is momenteel niet veel voor nodig om in Turkije als terrorist te worden opgepakt. Studenten, journalisten, academici, Koerden; de gevangenissen zitten vol met 'terreurverdachten'. door Jessica Maas Sevimli, samensteller van het rapport. De Turkse antiterreurwet werd in 2006 aan gescherpt en geeft politie, aanklagers en rechters veel ruimte. Sinds de wetswijzi ging is het aantal veroordelingen explosief gestegen. In totaal zitten 12.897 veroordeel de terroristen vast in Turkije, dat daarmee samen met China wereldwijd de lijst aan voert. Hoeveel terreurverdachten in voorar rest zitten, is onbekend. „Die statistieken ontbreken. Maar zeker is dat het aantal met de dag groeit", zegt adyocaat Sevimli. „Het hoofd van onze afdeling in Sirnak, Veysel Vesek, is drie weken geleden samen met 47 andere advocaten ook opgepakt. Een nieuwe terreurverdachte. Dat kan allemaal in deze zogenaamde democratie." Het lange voorarrest in Turkije is al jaren een groot probleem. Het Europees Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg heeft het land al vaak op de vingers getikt. 'Gewone criminelen' mogen vijfjaar in voorarrest zitten, voor terreurverdachten kan - sinds de aanpassing van de antiter reurwet - de voorlopige hechtenis tien jaar duren. Het ministerie van Justitie, dat zich beroept op de grote hoeveelheid zaken, be looft: keer op keer beterschap. Berna Yilmaz, 22 jaar, studeerde geschiedenis aan de universiteit van Ankara. Tijdens een speech van premier Recep Tayyip Erdo- gan, op 14 maart 2010, hield ze samen met vriend Ferhat Tüzer een'span doek omhoog, met de tekst 'We willen gra tis onderwijs'. De studenten werden gear resteerd en kwamen onlangs na negentien maanden voorarrest vrij. Het onderzoek loopt nog. Volgens de aanklager zijn de twee studenten lid van een terreurorganisa tie. Er hangt hen een straf van vijftien jaar boven het hoofd. Berna en Ferhat zijn geen uitzondering. Volgens een rapport van CHD, een vereni ging van liberale advocaten in Istanbul, zit ten er ruim vijfhonderd studenten in Tur kije in voorarrest. Het merendeel wordt er van verdacht lid te zijn van een terreurorga nisatie en zit vast in de speciale zwaarbevei ligde F-type gevangenissen. „De bewijzen zijn vaak mager. Maar je bent tegenwoordig al snel een ter reurverdachte. Van onafhanke lijke rechtspraak is geen sprake", zegt advocaat Güclu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62