speculaaspoppen i3 spectrum Zaterdag 17 december 2011 niet. Angst voor een ratjetoe, dat is een typisch Ne derlandse traditie." Positiever is de architect over het apparte mentengebouw van de Waterwijk. Dat heeft - vindt hij - volume, daarmee wordt een gebaar gemaakt. Het doet hem denken aan zui delijke landen, waar appartementenblokken al in de t8e eeuw in de mode raakten. Hij signaleert een essentieel verschil in aanpak en benadering tussen Nederland en de rest van Europa. „Hier heeft ieder individu in principe recht op een eigen huis. Dat ligt in de wet verankerd. Als je aan de veiligheidsvoorschriften voldoet en aan de wel stand, kan niemand je tegenhouden. In andere Eu ropese landen ligt dat anders, daar mag het indivi du niet zelf bouwen. Bijvoorbeeld: in België vraagt de aannemer jouw bouwvergunning aan, je koopt je huis van hem. De aannemer bepaalt alles, hij heeft contact met de leveranciers en met de poli tiek. Dat verklaart natuurlijk waarom er bij de Bel gen veel meer handjeklap is." Volgens De Koning worden huizen in Nederland heel snel duur gevonden. Dat heeft weer te maken met de grootschalige, relatief goedkope woning bouwprojecten van de laatste twintig jaar. In de Vinex-regeling van 1994 werd afgesproken, dat er binnen tien jaar één miljoen woningen gebouwd zouden worden. Die doelstelling was al bij de eeuwwisseling gehaald. Toen werd gezegd: de ko mende tien jaar zetten we er nog eens anderhalf miljoen huizen bij. De Koning: „En dat op een mo ment dat er helemaal geen woningnood was. Die Vinex-benadering zijn we normaal blijven vinden. Als gevolg daarvan is er ook een doorschuifsys- teem ontstaan. De meeste mensen passen hun wo ningen niet aan, maar verhuizen als ze toe zijn aan iets anders of ruimers. Op die manier is de bouwkundige kwaliteit achteruitgehold." „Wij hebben geen duurzaam idee van bouwen. Wat we in Nederland doen is altijd huizen neer zetten voor de middelmaat. Vooral ook omdat we de bouwindustrie aan de gang willen houden. Bouw en export zijn uitermate belangrijk voor on ze nationale economie. Met goedkope, kwalitatief minder goede huizen blijven de aannemers aan het werk. Maar in feite ondergraaf je het systeem van duurzaam bouwen." Hij laat een foto van de Waterwijk op zijn scherm verschijnen. „Zonde", zegt hij, „als je het zo ziet is het een watergang van een meter of tien breed. Wat mij betreft kunnen we beter in de onderge lopen weilanden van de nieuwe natuurgebie den bouwen. Dat Brug in de Waterwijk. I W vm is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61