De kadewoningen zijn net spectrum 12 Zaterdag 17 december 2011 Waterwijk De kadewoningen van de Waterwijk, met rechts het appartementengebouw. Zuidhoek Wonen aan nieuw water bij Zierikzee. OverNieuw is een tweewekelijkse serie over nieuwe architectuur in Zeeland. Op meerdere fronten, 's Ochtends vindt u een reportage in de krant, 's avonds kunt u op Omroep Zeeland de nieuwe architectuur ook in een filmversie zien. Programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning zijn in samenwerking met het Centrum voor Beeldende Kunst de drijvende krachten achter OverNieuw: zij maakten de filmdocumentaires. In totaal verschijnen er tien afleveringen. Vandaag aflevering 3: wonen aan het water. tekst Jan van Damme foto's johan de Koning Wonen met zicht op het water. In Zeeland geen probleem, zou je denken. Maar om nou te zeggen, dat we eruit halen wat erin zit... Natuurlijk, de boulevards van Vlissingen, Port Scaldis in Breskens en oudere en nieuwe flats in Temeuzen. Daar hebben we zicht op zee. In de Zeeuwse steden kun je her en der ook aan grachten wonen. Op de boorden van het Veerse Meer staan sinds de jaren zeventig recreatiewonin gen. En tegenwoordig zijn er volop slaaphuisjes op de stranden. Zo bij elkaar lijkt het heel wat. Toch: wat laten we in het Zeeuwse een kansen liggen! Dat geluid komt in elk geval uit in de provincie gevestigde architectenbu reaus. De verzuchting heeft alles te maken met het gevoel dat er bijvoorbeeld van het Veerse Meer niet of nauwelijks gebruik wordt gemaakt om op het wa ter te wonen. Dat de Oosterschelde wat ruig is voor drijvende huizen, spreekt voor zich. Maar een ge temd Veerse Meer leent zich bij uitstek voor serieuze waterwoningen, die alleen via een brug of met een bootje te bereiken zijn. In plaats van écht wonen op water waar dat mogelijk is, kiezen stedenbouwkundi gen in Zeeland in navolging van collega's in minder waterrijke provincies al gauw voor schijnoplossin gen. Het idee van waterwonen - dus bouwen aan en op het water - kwam op toen halverwege de jaren ne gentig van de vorige eeuw de grote rivieren op angst vallig grote schaal buiten hun oevers traden. Er was in de jaren daaraan voorafgaand net op mime schaal in de uiterwaarden van Limburg, Brabant en Gelder land gebouwd. Leiden in last, dus. Voor architecten was het wassende water in de rivieren aanleiding om over veilig bouwen in natte regio's na te gaan den ken. Het aantal ideeën voor drijvende huizen en wo ningen op palen was legio. Die groei van artistieke bouwinzichten werd nog eens versterkt door de eind twintigste eeuw ontstane trend om water terug te halen in binnensteden. Bre da en Den Bosch zijn spraakmakende voorbeelden. Waar grachten en oude rivierlopen in ere worden hersteld, wordt het wonen aan water opeens ook weer hip. De Waterwijk in Zierikzee - het elfde en laat ste deel van het uitbreidingsplan Poortam bacht - is sinds twee jaar bewoond en past helemaal in de hang naar water. Zij het dat hier voor een nogal merkwaardige oplossing is gekozen. Op luttele afstand van het Havenkanaal en de 'echte' Oosterschelde, is op het oog vrij willekeurig een aan tal grachten of singels gegraven in een weiland. Een put met water, als je het oneerbiedig zegt. De nieu we plas was aanvankelijk ook bestemd om er drijvende huizen op te stationeren. Dat plan mislukte. Omdat de huizen op het water te duur waren, zegt de één. Om dat de plas steeds verzandde en daar door te ondiep werd voor de gepland boothuizen, zegt de ander. Wat rest te was het idee om met de nieuw bouw van de Waterwijk ruimhartig te verwijzen naar het maritieme verleden van Neder land. Het bureau Kingma Roorda Architecten uit Rotterdam nam die taak op zich. Het resultaat: 28 ge schakelde woningen (vanaf 255.000 euro) en een complex met appartementen (vanaf ruim 156.000 eu ro). Architect Johan de Koning van het Laboratorium voor Architectuur in Middelburg nam er in het ka der van zijn OverNieuw-project een kijkje. Hij is niet mals in zijn kritiek. Wie alleen de voorkant ziet zal volgens hem nog wel mild gestemd zijn. De Koning: „Iemand bedenkt: hé, water is leuk. Wat doe je dan als architect? Dan ontwerp je kadewoningen, die naar de 17e eeuw verwijzen. Je ziet dat geprobeerd is de woningen een individueel karakter te geven. Ver schillende geveltinten grijs en groen, verschillende hoogtes en breedtes. Door het ritme van de ramen lees je het hele blok toch ook als een eenheid. Er is warempel een stoep, die zie je niet vaak meer. Af en toe een terras, soms ook een soort bordesje, een trap je met een hekje." Maar dan: „Helaas gaat het alleen om het leuke bui tenkantje. Een van mijn oude leraren noemde dit soort huizen speculaaspoppen. Een dun, breekbaar frontje, waarachter alleen maar standaard-beton- bouw en heel gewone plattegronden te vinden zijn. Hal, woonkamer met open keuken, een paar slaapka mers. Doorsnee, en dat vind ik jammer. De wonin gen aan de oude, 17e- eeuwse kades zijn echt indivi dueel gebouwd. Dat is hier zeker niet het geval. Er is niks speciaals te vinden. Overal zijn dezelfde bakste nen gebruikt, de gevels zijn geschilderd, niet eens ge smet. Waterwijk is gebouwd voor Jan Modaal. Dat is niet verkeerd, maar dan moet je niet de indruk wek ken dat de huizen voor handelaren van de Verenig de Oost-Indische Compagnie bestemd zijn." „Ik zou denken: laat iedereen zijn eigen voorgevel doen. Dan krijg je tenminste echte verschillen. In Leuven hebben ze in de jaren zeventig in een bepaalde wijk geëxperimenteerd met casco's, die nog moesten worden afgebouwd. Dat is een heerlijke zooi geworden. In Zierikzee gebeurt dat N654

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60