HOOGERLAND JONGEN VAN DRIE JAAR GELEDEN' ii spectrum Zaterdag 17 december 2011 Het was een bijzondere zomer, maar eigenlijk wil Johnny gewoon een goede wielrenner zijn, hij wil winnen. foto Nicolas Bouvy/EPA Alle aandacht en de continue verzoeken om handtekeningen uit te delen, maakten de maanden na de Tour hectisch en vermoeiend. foto Toussaint Kluiters/ANP heidsinstellingen en een club om in Ier land truien uit te reiken, tot en met een aanvraag voor een interview tijdens een tussenstop op een vliegveld bij New York. „Maar die tussenstop was niet gepland en kwam er ook nooit. En dit is maar één mail", lacht Hoogerland. „Alleen van Frank Kwanten heb ik er na de Tour zo'n twintig gehad. Van Aart Vierhouten kreeg ik er ook nog een heleboel." Een van de op merkelijkste verzoeken die Vierhouten be reikte: of Johnny aanwezig wilde zijn bij het huwelijk van de koning van Bhutan, een staatje in de Himalaya. De wielerheld probeerde iedereen zoveel mogelijk tevreden te stellen. Hoogerland zei 'ja' tegen de race tegen het paard Unfor gettable, omdat hij het leuk vond en het voor het goede doel was. En tegen nog al lerlei andere activiteiten op radio, tv, bij clubs, in de stad en op het platteland. Maar hij moest natuurlijk ook 'nee' verkopen. Ik hou van Holland, Paul de Leeuw en Om roep Max kregen nul op het rekest. De een wilde hem in de oudejaarsshow, de andere in de kerstshow, allemaal dachten ze dat hij het heel leuk zou vinden. „Maar dat is niet zo en dat heb ik ook eerlijk gezegd. Op een gegeven moment moet je voor je zelf kiezen. Ik wil rond kerst met mijn fa milie gewoon gezellig thuis zijn." Ook filmploegen, radiomakers en ander soortige journalisten die naar Zeeland wil den afreizen mochten thuisblijven. „'Het duurt maar een kwartiertje', zeiden ze vaak. Maar je weet hoe het gaat. Nu Sport kwam voor een filmpje van vijf minuten. Ze kwamen binnen, ik maakte een kopje koffie voor ze, je praatte wat en het was zo anderhalf uur later. Het is gewoon alle maal niet te doen. Ik ben al weer druk met trainen en dat gaat voor." Tegen supporters zei hij bijna altijd 'ja'. Maar soms, héél soms, zei John ny Hoogerland wel eens 'nee'. Zo als die keer na de Draai van de Kaai in Roosendaal. Het was een lange dag ge weest, na afloop was er ook nog een buffet waaraan hij en Gerda werden verwacht. Toen dat allemaal voorbij was en het al te gen middernacht liep, zag hij aan de bar zijn vriend Peter Hoondert en diens vrouw. Hij had ze weken niet gezien. „Net toen ik met ze stond te praten, vroeg ie mand of ik op de foto wilde met zijn fami lie. Ik zei dat ik dat toen even niet wilde. Die mensen waren zwaar verontwaardigd. Ja, je bent bijna bang om nee te zeggen. Bang dat je iemand beledigt. Ik snap dat mensen gaan denken dat je je anders gaat gedragen. Iedereen kijkt tegen je op. Maar ik heb steeds geprobeerd mezelf te blij ven." Vijftien criteriums duurde de gekte. Voor Hoogerland was het genoeg geweest, voor Gerda ook. „Na die criteriums was je geen leuk mens. Je was een beetje zo", zegt ze tegen Johnny, terwijl ze met haar handen twee oogkleppen nabootst „Ik had na de Tour drie weken vakantie, maar pas toen ik weer aan het werk ging, kwam ik een beetje tot rust", voegt Gerda daaraan toe. Johnny beaamt het en vraagt om begrip. Rust zou hijzelf daarna niet in Nederland vinden, verwachtte hij. Dus koos hij er voor om de Tour de l'Ain en de Tour de Limousin te fietsen, beide in Frankrijk. „Ik wilde m'n oude ritme terug. Fietsen, rus ten, op tijd naar bed." Dat lukte, alhoewel men hem in Frankrijk nog lang niet vergeten was. Johnny vertelt over een vrouw die in het hotel uren op hem zat te wachten. Ze wilde een knuffel en ze kreeg hem. „Ze had daarna tranen in haar ogen van ontroering." Later, tijdens de wereldbekerwedstrijden in Canada, ge beurden soortgelijke dingen. Vrouwen die over de hekken klommen om met Johnny op de foto te kunnen. „Tsjonge, wat waren die mensen gelukkig." Het seizoen was eerder afgelopen dan ge pland. Na het WK in Kopenhagen zou de Vacansoleilrenner nog de Ronde van Pe king rijden en de Ronde van Lombardije. Het kwam er niet van. „Trainen ging nog wel, maar ik was daarna zo ontzettend moe. Ik zat er fysiek doorheen. Het was een zwaar seizoen geweest. Maar ook men taal was het mooi geweest. Al die drukte was me iets te veel geworden. Op het WK voelde ik me goed en heb ik nog een keer alles gegeven. Aart zei dat ik daarna beter kon stoppen. Dat is een goed advies ge weest." Inmiddels is Hoogerland begonnen met de voorbereidingen op het komende seizoen. De trainingen gaan voor, maar verrassin gen blijven er komen. Bij een fotosessie in Goes voor de cover van het blad Wielerrevue stond opeens Frits Barend met een filmploeg voor z'n neus. Johnny was door de lezers van het blad Helden gekozen tot Held van het Jaar 2011. In tal van lijstjes komt de naam Hooger land overigens voor. Maandag keerde hij nog even terug van een trainings kamp in Italië. Om bij het Sportgala een prijs uit te reiken. Een hele eer vond hij het. Maar ook razend vermoeiend. Was het een rottijd? Nee, verre van. De zo mer van 2011 was vooral heel bijzonder. „Het was allemaal zo plotseling en zo ex treem. Dat je door een ongeluk opeens zo belangrijk kunt worden is nooit m'n be doeling geweest. Ik heb nooit bedacht dat ik beroemd zou worden als ik met 33 hech tingen door zou fietsen. Ik wilde niet door- fietsen, alleen om beroemd te worden. Aan opgeven heb ik de hele Tour he-le-maal nooit niet gedacht. En geloof me, ik had veel liever de etappe gewon nen. Ik wilde altijd al een goede wielren ner worden, een winnaar. Geen martelaar of zoiets. Volgend jaar moet het anders. Ik ben al druk bezig met de voorbereiding. Stapje voor stapje werk ik naar succes. Ik wil vlammen óp de fiets."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59