spectrum 8 Vogels kijken op de zeedijk Zeeuwse biodiversiteit in de opstartfase Zaterdag 17 december 2011 Kenmerkend voor de velduil zijn de bevederde poten, de grote ronde kop en de helgele ogen. foto's Chiel Jacobusse Ergens op Schouwen is een plek waar je elke win ter, jaar in, jaar uit velduilen kunt waarnemen. Dat is bekend bij vogelfotografen en er gaat geen dag met geschikte weersomstandigheden voorbij, of ze zijn er present Het is geen uitzondering dat er meer dan tien auto's staan, allemaal met lange lenzentoeters uit het raam. Je moet er wel erg veel voor over hebben om je in die file te voegen om ook je plaat je te maken en bovendien wordt het natuurlijk meestal een plaatje dat ook al door tientallen andere vogelfoto grafen is gemaakt Het grappige is dat er momenteel in Zeeland minstens tien plaatsen zijn waar ook vanaf een uur of vier velduilen rondvliegen. Enkele niet eens zo ver verwijderd van de alom bekende plek. En op die plaatsen kom je helemaal niemand tegen. Er moeten momenteel minstens vijftig velduilen in Zeeland ver blijven en mogelijk zijn het er nog (veel) meer. Die vele velduilen in Zeeland roepen nog wel een vraag op. Wat mij bij staat van enkele decennia geleden is dat er op heel veel plaatsen velduilen op de zeedijk zaten. Bijna iedere winterse wandeling van een paar kilome ter zeedijk leverde wel een waarneming op. Dat is al ja ren niet meer zo, en dat er sprake is van een achteruit gang is zonneklaar. Maar voor een deel kan dat ook be drieglijke schijn zijn. Vogels kijken is enorm in popula riteit toegenomen, maar heel veel vogelaars doen dat vooral vanuit de auto. Ook zijn er de vaste hotspots, waar iedereen naar toe gaat Een vogelaar die zonder speciale reden kilometers dijk afstruint is net zo schaars als een toevallige waarneming van een velduil. Daarnaast geldt natuurlijk dat waarnemingen van tien tallen jaren vogels kijken zich in je geheugen opstape len en dat het daardoor kan lijken dat ze meer voorkwa men dan in werkelijkheid het geval is. Gelukkig hebben we de tellingen van SOVON, waarbij systematisch waar nemingen verzameld worden door honderden vrijwilli gers, zodat we toch over objectieve cijfers beschikken. En die tonen helaas aan dat de velduil een forse aderla ting heeft ondergaan. Kenmerkend voor de velduil zijn de bevederde poten, de grote ronde kop en de helgele ogen. Aan de oogkleur van een uil kun je zien op welk deel van het etmaal de vogels op jacht zijn. Uilen als de kerkuil en de bosuil ja gen uitsluiten in de nacht en die hebben bijna zwarte ogen. Naarmate uilen lichtere ogen hebben jagen ze ook in de schemering en zelfs overdag. Voor de velduil is dat een pure noodzaak omdat de vogel zijn zwaarte punt heeft in het hoge noorden. Juist in de broedtijd, als de behoefte aan voedsel het grootst is, duurt de nacht daar maar een paar uur of wordt het zelfs hele maal niet donker. De achteruitgang wordt door veel onderzoekers dan ook geweten aan de klimaatverandering. Zoals er nieu we soorten vanuit het zuiden ons land binnenkomen, zo vertrekken er soorten naar het noorden. Alleen valt dat laatste veel minder op. Maar om te tellen is de veld uil eigenlijk nog een makkelijke soort vergeleken bij al le andere soorten. Steenuilen en ransuilen zijn wel in de schemering actief, maar overdag jagen ze zelden of nooit. Het is daarom ook veel moeilijker om via tellin gen vast te stellen hoeveel deze soorten voorkomen. Over die tellingen gesproken. De oproep om ransuilen te melden bij info@natuurbelevenis.nl heeft nog maar twee meldingen opgeleverd. Als de ransuilen in Zee land net zo dicht bij de bebouwing leven als elders ge constateerd is, moet er toch meer te melden zijn? Daar om nogmaals de vraag om roestplaatsen door te geven op de genoemde site. Ook meldingen van andere uilen- sóorten blijven daar zeer welkom. Op 8 december 2010 ondertekende een groot aantal Zeeuwse organi saties de 'Coalitie Biodiversiteit 2010'. De ondertekening markeer de de start van een Zeeuwse samenwerking om de natuurlijke soortenrijkdom in Zee land te beschermen. De provincie, elf van de dertien gemeenten en een hele rij bedrijven en organisaties be loofden hiermee goed om te gaan met de na tuurlijke leefomgeving en de planten en die ren daarin. We zijn nu ruim een jaar verder en dat is een mooi moment om eens te zien of er al iets is terechtgekomen van alle mooie voornemens. Een eerste stap die gezet werd is dat op 15 fe bruari de Nota Zeeland Biodivers door Gede puteerde Staten werd vastgesteld. Maar hoe doe je dat dan, goed omgaan met de medebe woners van onze planeet? Om invulling te geven aan die mooie doelen is het Team Bio divers opgericht. Het is een provinciaal ope rerend team dat concrete voorstellen formu leert Het bestaat uit medewerkers van Stich ting Landschapsbeheer Zeeland, IVN Consu lentschap voor Natuur en Milieueducatie, Zeeuwse milieufederatie en provincie Zee land. Samen met grote en kleinere bedrijven en gemeenten worden concrete projectplan nen voorgesteld en uitgewerkt. De meeste projecten zitten nu nog in de voorbereidings- en overlegfase. Gemeenten kunnen bijvoorbeeld ambassadeursoorten kiezen. Terneuzen koos voor de bedreigde knautiabij en inmiddels is een eerste project hiervoor uitgevoerd. De biotoop voor dit dier werd wat uitgebreid. Ook allerlei ande re soorten bijen en vlinders zullen hiervan profiteren. Veere voelt wel wat voor de nach tegaal. Maar ook bij de gemeente Vlissingen, Tholen en de bedrijven Yara en DOW wor den projecten voorbereid. Er wordt gedacht aan ecologisch groenbeheer, realisatie van in sectenhotels, zwaluwtillen, oeverzwaluw- wanden en cursussen ecologisch tuinieren. Als alle organisaties samen met de gemeen ten er de schouders onder zetten, kan er wat worden bereikt. Vergroting biotoop Knautia bij Terneuzen. foto Lucien Calle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56