Steeds weer struikelen over spectrum 6 Zaterdag 17 december 2011 Machteloosheid: dat woord keert telkens terug in gesprekken met gedetineerden. „Wat als er thuis iets misgaat? En jij zit in die cel? Je kunt niks." RELATIE Dat eerste weekendverlof sla pen in zijn eigen bed: wat heeft Remco daar naar uitgekeken. Buiten blijkt dat de wereld door is blijven draaien: „Opeens zie je iedereen lopend en fietsend met een Blackberry bezig. Ie praat met mensen die ondertussen aan het pingen zijn. Hele stuk ken stad zien er opeens anders uit. De eer ste keer naar buiten, toen mijn vriendin me op kwam halen, dat was echt even heel raar." Met zijn vriendin was het con tact aanvankelijk heel goed. „Ze was zo sterk. Zij was er echt voor mij. Elke week kwam ze op bezoek, ze schreef veel brie ven. Ik dacht: wij gaan het redden. Ik was al ver over de helft van mijn straf toen ik werd overgeplaatst naar de BBI. Eens per maand had ik verlof Op een dag, na zo'n verlof, deed ze opeens zo anders aan de te lefoon. Ik voelde dat er iets was. Zeg me wat er is, drong ik aan. Toen vertelde ze het. Dat ze niet meer verder kon met mij. Dat brak me wel, dat het zo moest, over de telefoon. Het maakte mijn tijd veel zwaarder." In de gevangenis bezocht hij af en toe kerk diensten, om een kaarsje te branden voor zijn familie. „Ik zocht kracht. Af en toe had ik het nodig, terwijl ik buiten nooit naar de kerk ga. Best bijzonder." Hij heeft veel kunnen nadenken over din gen. „Wat ik gedaan heb, is mijn eigen fout. Ik ben nu bijna dertig en één ding weet ik zeker: ik wil geen draaideurcrimi neel worden. Dit is geen leven voor mij." Van BBI naar ZBBI is weer een stapje naar de vrijheid toe. Remco wordt daar niet meer gewekt; hij moet zelf zorgen dat hij op tijd opstaat, net zoals straks in de vrije maatschappij. Maar na de werkdag moet hij wel linea recta terug naar de ZBBI. Boodschappen doen in het winkelcentrum van Dauwendaele mag, mét toestemming: maximaal drie kwartier. En elk weekeinde gaat hij met verlof September 2011 werkt Remco hele dagen 'buiten de deur', bij een fietsenmaker ter voorbereiding op zijn terugkeer naar de maatschappij. Het leven buiten, hele da gen werken - dat is best even wennen, na de rust en het ritme van het gevangenisle ven, zegt Remco. „Zeker als je lang zit. In het begin kreeg ik het gewoon benauwd van de drukte om me heen; dat was ik niet meer gewend. Als ik terugkwam van week endverlof ook, dan was ik gebróken." Nu nog een normale baan. „Werk, dat is de eerste stap. Ik moet werk hebben. Erva ring en papieren heb ik genoeg. Maar hoe reageert een werkgever als hij hoort dat ik heb vastgezeten?" HET ENKELBANDJE Oktober 2011. Remco zit, de benen gestrekt, op de bank bij zijn moeder thuis. Onder zijn broeks pijp, net boven zijn schoen, is een zwarte kunststof band te zien: het 'enkelbandje'. Dat staat elektronisch in verbinding met een apparaatje in de hoek van de kamer. Net een telefoontoestel, maar het is een soort alarmcentrale. „Ik heb huisarrest van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends", zegt Remco gelaten. Dat is heel soepel, voor ie mand die net begint met elektronische de tentie. Omdat Remco zich in de ZBBI voor beeldig heeft gedragen, heeft Justitie de teugels wat laten vieren. Het is de bedoe ling dat hij overdag werkt. Maar dat vlot niet erg. Intussen doet hij vrijwilligers werk, want een zinvolle dagbesteding is verplicht. Het valt hem erg tegen, hoe moeilijk het is om werk te vinden. „Dat enkelbandje schrikt af, maar ik kan het niet verzwijgen. Eerst zijn ze enthousiast, vanwege de goe de papieren. Maar als ik met het enkel bandje kom, gaat de deur dicht." Hij zwijgt weer berustend. „Je gaat eraan wennen. Er zit een flink gat in mijn cv. Het zal heus nog wel eens gebeuren dat ik een leuke baan kan krijgen en dat het op het laatste moment niet doorgaat. Vanwe ge dat ene moment van niet nadenken. Ik heb een strafblad, en dat gaat nooit meer weg. Dat blijft levenslang." Remco's moeder zit er stilletjes bij. Zij heeft geen enkelbandje, maar lijdt mee. Voor haar komt Remco op de eerste plaats, nu meer dan ooit. Daar kon haar vriend niet in meegaan. De jarenlange rela tie is voorbij. „Ik loop ook tegen allerlei vooroordelen op. Eigenlijk durf ik het te gen niemand te zeggen. We hebben alle maal zwaar moeten boeten voor die mis stap. En wie weet wat ons nog te wachten staat." Remco zit in een speciaal program ma, dat moet voorkomen dat hij terugvalt: 'Terugdringen Recidive'. Elke week moet hij zich melden bij de Reclassering. „Urine controles, gesprekken.. Het hoort er alle maal bij. Het enkelbandje mag er, bij goed gedrag, op 5 juni af Dat is de datum van mijn voorwaardelijke invrijheidstelling. Daarna heb ik nog vijftien maanden lang elke week een gesprek. In september 2013 hoop ik alles achter de mg te hebben. En dan wordt er een feestje gebouwd. Zeker weten." WEER VRIJ Bram (60) heeft die eerste dag in volledige vrijheid alweer achter de rug. „Die eerste dag, na twee jaar deten tie... Ik weet het nog precies." Laatst droomde Bram dat hij weer in de cel zat „Wat weet ik niet meer. Maar pret tig was het niet." Modernisering Cevangeniswezezn Justitie is bezig met een omvangrijke operatie Modernisering Gevangeniswe zen'. De 25 verschillende soorten penitentiaire inrichtingen zijn teruggebracht tot zes typen: Voorlopig gehechten (Huis van Bewaring) Kortverblijvenden met minder dan 4 maanden straf. Langverblijvenden met meer dan 4 maanden strafrestant. Vrouwen. Minder beveiligde inrichtingen. Psychiatrische Penitentiaire Centra. Schoffelen rond Torentijd, in afwachting van een werkgever die een ex-gedetineerde een kans geeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54