Werken en bidden post is 5 spectrum Jl_ Zaterdag 17 december 2011 Verpleegkundige Henny is een van de eersten die gevangenen op de cel bezoekt. „Wij doen veel aan geestelijke pleisters." Net als de imam, de pastor, de dominee en de humanist. Hard werken, op de Arbeid, helpt ook om de zorgen te vergeten. mógen. Maar die laatste moeten wel wachten op een plekje bij de 'arbeid'. Tot die tijd zit men nood gedwongen op cel tijdens arbeids uren. Wasknijpers worden er in de gevangenis al lang niet meer ge maakt. Wel ander simpel serie werk: „Stickerwerk, lasdozen met meerdere aansluitingen of - in de houtwerkplaats, 5000 latjes van de zelfde maat. In die houtwerkplaats worden trouwens ook moeilijkere opdrachten uitgevoerd. „Daar wor den heel mooie meubelen en kist jes gemaakt Er staan geavanceerde machines. Dat is 'werk voor gevor derden'". Of het werk moeilijk of makkelijk is, het loon is hetzelfde: 76 cent per uur. LEVENSVRAGEN Een crisis, en stilte: breng die twee samen en existentiële angsten komen boven. De mens wordt geconfronteerd met levensvragen. Wie ben je? Waar kom je vandaan? Waar ga je heen? En vooral: wat is de zin van mijn leven? In de penitentiaire inrichting kun nen gedetineerden voor geestelijke steun in het stiltecentrum terecht. Daar worden kerk- en gebedsdien sten gehouden. Men kan zich er te rugtrekken voor bezinning. Er zijn groepsgesprekken, waarin samen over levensvragen gefilosofeerd wordt. En zijn persoonlijke ge sprekken. „Dit is een vrijplaats", zegt pastor Ineke van de Par. „Als geestelijk verzorgers hebben wij - binnen Justitie - het recht op ge heimhouding. Niets wordt doorver teld. De gedetineerde moet blind op zijn geestelijk verzorger kunnen vertrouwen." Ze heeft een paar kaarsen ontsto ken voor het Mariabeeld in het stil tecentrum van Torentijd. De Bijbel ligt opengeslagen op Het evangelie volgens Marcus. Eens per week gaat de orgelklep dicht, de Bijbel maakt plaats voor de Koran en Maria wordt respectvol aan de kant ge schoven. Dan verandert de gebeds ruimte in een moskee. Zo veran dert de ruimte regelmatig van func tie. Gedetineerden in geestelijke nood kunnen kiezen uit een huma nist, een imam, een dominee en een pastor. Aan klanten geen ge brek. Pastor Van de Par verklaart: „Tegen de mensen die hier zitten, heeft de maatschappij gezegd: wij willen jou even niet meer. Met het binnensluiten worden deze men sen letterlijk en figuurlijk buitenge sloten. Uitgesloten van deelname aan het maatschappelijk leven. Dan heb je het nodig dat iemand tegen je zegt: jij hoort er toch nog bij, als mens. Dat is onze bood schap. God zegt: ik hou van jou. Want God is liefde." ZORG Soms komen gedetineer den met drie maanden gevangenis strafbij de medische dienst binnen lopen met een 'wensenlijstje'. „Röntgenfoto voor pijn in de pols, nieuwe bril, kunstgebit, en of Justi tie het maar wil betalen. 'U heeft een zorgplicht', zeggen ze dan. Maar waarom heeft u er dan bui ten niets aan gedaan, vraag ik. Jaaa... niet verzekerd, hè. Dan zeg ik: 'Ho even. Zo werkt het niet!" ZORGMIJDERS Henny ziet veel 'zorgmijders'. Mensen die zorg nodig hebben, maar hulpverleners uit de weg gaan. „Er zijn er die als een ander, gezon der mens de deur weer uitgaan. Het leven hierbinnen is heel ge structureerd. Alleen dat al is heil zaam voor iemand die een beetje van het padje is. Bovendien kom je toe aan al die medische problemen waarmee ze nooit aan de slag zijn gegaan. Een zware alcoholist, die per dag twaalf liter bier wegwerkt mogen we direct op medicatie en vitamine-injecties zetten. Zo ie mand weer aan het eten krijgen, is Zicht op de vleugels vanaf de centrale hal. belangrijker dan afkicken van de alcohol. Maar we zetten hem wel gelijk op een afbouwschema, met librium als vervanger van drank. En praten, hè. Hoe zie je je toe komst? Wil je zo verder? Helaas kom je nooit te weten hoe het af loopt. Tenzij ze terugkomen. Dan denk je: o nee. Wéér niet gelukt" ARBEID Afgestraften móeten werken. De gedachte achter het verplichte werkrooster is dat gedeti neerden op deze manier een dagrit me houden. Doorgaan in het ritme van het normale leven. En wie wil, kan er in de toekomst nog méér uit halen, legt productiecoördinator Arbeid Eddie uit: „We zijn bezig een soort diploma of getuigschrift voor de afdeling hout te ontwikke len. Zodat je kunt laten zien dat hier serieus werk gedaan wordt en dat je echt iets geleerd hebt." Bewo ners van het Huis van Bewaring laatste deèl van zijn straf in electronische detentie uit te zitten. Terugkijkend: „Ik weet dat het fout is, wat ik gedaan heb. Maar ik heb niemand bena deeld, niemand geweld aangedaan. Het ergst vind ik nog dat door mijn daad mijn kinderen en moeder gestraft zijn. De kinde ren werden nagewezen, mijn moeder kreeg te horen dat haar kind in de gevange nis zat. Zelfs mijn ex-vrouw heeft het er moeilijk mee gehad, al waren we al ge scheiden." VRIJHEID IN ZiCHT Ook de 27-jarige Remco zou willen dat hij de tijd terug kon draaien. Zijn toekomst zag er drie jaar gele den goed uit. Huisje, boompje, beestje: pre cies zoals hij het graag had. „Ik had wel wat schulden, maar daar was ik wel uitge komen." De schulden waren niet het pro bleem; de verkeerde vrienden wel. „Op een dag zaten we bij elkaar te blowen. Dat deed ik toen nog. Iedereen zat te klagen: geld, geld, geld, daar ging het over. Iemand zei: ik weet waar we het kunnen halen. Het was winter en begon al donker te wor den. We stapten in een auto en regelden een pistool. Echt, dat is zo makkelijk. Ie mand had het nog liggen. Het gebeurde al lemaal in een opwelling. Impulsief. En het heeft me niks opgeleverd, alleen maar el lende. Ik heb er heel veel spijt van. Eerlijk. Die oude man, die we overvielen - we heb ben hem niet mishandeld, maar je huis, daar moet je je veilig voelen, toch?" Het gevangenisregime kent geen gehei men meer voor hem. „Om 7 uur: controle of je in je cel bent. 8 uur: recreatie of wer ken, een halve dag. 12 uur: warm eten. To rentijd heeft de beste maaltijden, omdat die ter plekke gekookt worden. Elke dag krijg je een half brood en beleg. Dat kun je verspreid over de dag eten." Het dagdeel dat niet gewerkt wordt, kun nen de gedetineerden naar huis bellen, kaarten of biljarten op de afdeling, hun ka mer schoonmaken, tafeltennissen of tafel voetbal spelen. „En veel tv kijken. Qua stu die is er weinig aanbod." Eens in de week is het winkel. „Als je werkt, heb je 12,45 eu ro in de week te besteden. Dat is zó op, als je rookt en een belkaartje wil." Remco heeft in meerdere gevangenissen gezeten. „Er zit wel wat waarheid in dat de gevangenis een soort school voor crimine len is. Onder elkaar wordt ontzettend veel gepraat. Maar het meeste is lulkoek. Po chen. Opscheppen. Je prikt er zo door heen. Familie en vrienden, die heb je no dig om overeind te blijven. Hier zie je wie echt je vrienden zijn." In de gevangenis komt de wereld tot stilstand. Modegrillen, de waan van de dag: het betekent hier nog maar weinig. Computers en mobiele tele foons zijn taboe. Soms klinkt muziek. Soms doorbreekt een rinkelende sleutel bos de stilte of klinken gedempte stem men; het luikje van een celdeur slaat met een klap dicht, een etenskar rammelt door de gang. „Soms hoor je mensen door de muur van hun cel heen tegen elkaar schreeuwen, of tegen een deur trappen." Met zijn overplaatsing van de gevangenis naar de Beperkt Beveiligde Inrichting (BBI) 'ging de wereld weer een stukje open'. Eens per maand mocht hij met ver lof Nog nooit was post zo belangrijk. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53