Pieploos de cel in zelf bepalen Ëfe 3 spectrum Zaterdag 17 december 2011 Het Politie Arrestanten Complex (PAC) aan de Torentijdweg is voor veel gedetineerden het begin van hun leven in gevangenschap. Afdeling West - met het Huis van Bewaring - is de afdeling voor nieuwelingen in het penitentiaire complex van Torentijd. Voetstappen. Een portofoon. Het geluid van sleutels die rinke len. Een kort bezoek. loopt: een moordenaar. Dat vrolijke jonge ventje: aanslag gepleegd. „Zit je rustig met z'n allen koffie te drinken en dan begin nen ze te vertellen hoe ze een ander dood gemaakt hebben, of zo. Je gaat dingen nor maal vinden die niet normaal zijn." Hij heeft genoeg stoere praat gehoord voor de rest van zijn leven. „Er zijn er veel die zich groot voordoen, maar de écht grote jongens worden zelden gepakt. Degenen die zogenaamd miljonair zijn, vragen de week erop je telefoonkaart te leen. Alle maal arremoei is'het." Waar vind je steun, in zo'n situatie? „Bij Torentijdweg In het Politie Arrestanten Com plex (PAC) aan de Torentijdweg in Middelburg kunnen 24 mensen ingesloten worden. Aan de Torentijdweg zit ook de Penitentiaire Inrichting Middel burg, met: Huis van Bewaring Torentijd (HvB, 83 bedden) Gevangenis Torentijd (87) Extra Zorg Voorziening Toren- tijd (12), met HvB en Gevangenis Zeer Beperkt Beveiligde In richting (27: 2 voor vrouwen). In 2010 werden per werkdag ge middeld drie bewoners ingeschre ven en drie bewoners uitgeschre ven (ontslag of verhuizing). In to taal ging het om 1078 personen. Op 1-6-2010 zaten er 23 nationa liteiten binnen. De meeste plaatsingen komen bin nen via het parket Middelburg. Arrestanten Complex Het Politie Arrestanten Complex is geen justitiële inrichting, maar een politiecomplex. Alles verloopt er volgens strikte (politie)regels. „Touwtjes in schoenen of broek zijn niet toegestaan, want die kun nen gebruikt worden bij een zelf moordpoging. Eten doe je met le pels en vorken van rubber. Alles wat van staal is, nemen wij in be waring. Iedereen komt, zoals wij dat zeggen, 'pieploos' door de poort. Het mobieltje moet worden ingeleverd." Steph is arrestantenbewaarder-ver zorger. „Arrestanten hebben het recht op een douche, op eten, luch ten en bellen, op medicijnen." Er komt van alles binnen. „Van zwangere vrouwen tot oude man netjes, en ieder met zijn eigen ver haal. Vaak is er wel meer aan de hand: geen werk, alcohol- of drugs gebruik." Vooral bij jongeren maakt de eer ste kennismaking met een politie cel meestal indruk. „Meestal breekt er al wat als ze de cel inlopen. Soms moet een jongere twee, drie dagen in een politiecel blijven vóór de politie vindt dat zijn zaak goed elkaar - iedereen heeft zo zijn problemen. En post is heel belangrijk." Papieren post, want over internet beschikken de gedeti neerden niet. Het is, samen met bezoek en telefoon, de enige verbinding met het ge wone leven die er nog overblijft. Zo leer je vanzelf je 'echte vrienden' kennen. „Ik zat in een dartploeg. Niks meer van ge hoord, de hele detentie lang nog geen kaartje van gehad. Terwijl ik die club nota bene zelf opgericht heb. Heel pijnlijk. Aan de andere kant is er die collega-winkelier die ervoor gezorgd heeft dat ik elke dag een krantje krijg. Dat stel ik enorm op prijs." BAJESTIK Hij leert het begrip 'bajestik' kennen. „Detentie is vooral geestelijk zwaar. Ie kunt nooit zelf iets bepalen. Alles wordt voor je beslist. Van 8 tot g buiten, rondje op de luchtplaats, één keer in de week bieb, één keer in de week kerk. Je went aan de vaste structuur van het bajes- leven. Sommige mensen krijgen dan een 'bajestik': die kunnen niet meer goed te gen verandering. Ik heb een tijdje op een dubbele cel gezeten met zo iemand. Als 's nachts iemand muziek aandeed, flipte hij. Als we naar een andere luchtplaats gin gen dan gewoonlijk, idem." Hemzelf laat het ook niet onberoerd. „Ik ben 32 jaar zelfstandig ondernemer geweest, en opeens was ik mijn vrijheid totaal kwijt. Allemaal regeltjes waaraan je je moet houden, je mag niets meer zelf beslissen. Ie kunt niet meer zeggen: ik ga nu even naar buiten. Dat doet iets met )e-" tei- Rubber bestek: ongevaarlijk. genoeg onderzocht is. Er zit een ra dio in de cel, je kunt iets te lezen krijgen. Dat is de enige afleiding." Alle tijd dus om de jeugdzonden eens goed te overdenken. Een tijd van bezinning, die heilzaam uit kan pakken. „We zien soms wel eens dezelfde jongeren terug, maar niet vaak." In principe is voor Steph iedereen onschuldig tot het tegendeel bewezen is. „De scheids lijn tussen een bewust gepleegde misdaad en een onbewuste wets overtreding kan dun zijn. Ook zon der dat je een misdadiger bent, kun je de fout ingaan." TORENTIJD Nieuwelingen ko men het penitentiaire complex To rentijd binnen op afdeling West. Daar is ook het Huis van Bewaring ondergebracht. Afdeling Oost is de gevangenis. En afdeling Zuid 2 heeft een 'combistatus'. Daar zit een groep 'kwetsbare' gedetineer den van het Huis van Bewaring, een kwetsbare groep uit de gevan genis, en een groep 'gewone' gede tineerden, die nog op de uitspraak wachten. Voor de sterk groeiende groep gedetineerden met psychi sche klachten zijn er tegenwoordig afdelingen met 'extra zorgvoorzie ning' (ezv). Zuid 2, heet die afde ling in Middelburg. De bewoners van Zuid 2 zijn psy chotisch; of ze hebben zelfmoord gedachten; of een verstandelijke be perking; of hebben een geruchtma kend zedendelict gepleegd. Zaken waardoor ze op een gewone afde ling niet zouden kunnen functione ren. Michel, senior penitentiair in richtingswerker van Zuid 2, heeft speciale trainingen en cursussen ge volgd om met deze groep om te kunnen gaan. „Veel bewoners heb ben medicijnen nodig om te kun nen functioneren. Soms veroorza ken ze zoveel onrust op de groep, of vereist hun stoornis zo'n specia listische aanpak, dat behandeling in een penitentiair psychiatrisch centrum nodig is." TWEE OP EEN CEL De gewo ne ingeslotenen van Zuid 2 zitten in duocellen. „Dat gaat redelijk goed", zegt Michel. „Meestal heb ben mensen van Turkse en Marok kaanse afkomst minder moeite met een meerpersoonscel. Maar het merendeel van de gedetineer den wil toch privacy. Voor we mensen samen zetten, kijken we naar culturele achtergrond, delict, leeftijd en of ze wel of niet roken. Toch klikt het vaak niet. Met voor de hand liggende gevolgen: agres sie, irritatie, klagen. We hebben heel veel werk aan die duocellen. Ons echte werk - motiverende beje gening, mentorgesprekken, het so ciale praatje - komt vaak in het ge drang." DE MEDISCHE DIENST is de eerste die een gedetineerde ziet; dan kan een geruststellend gesprek het begin zijn van een vertrou wensband. „Wij doen veel aan geestelijke pleisters", zegt verpleeg kundige Henny. „En wat bij ons verteld wordt, blijft bij ons." In vijftien jaar tijd heeft ze de psy chische en lichamelijke problema tiek van de gedetineerden zien toe nemen. „Vroeger had je meer ver slaafden, met slechte gebitten, ont stekingen, huidproblemen... Nu is het veel meer psychiatrische pro blematiek, zoals schizofrenie of psy choses. Veel hartproblemen en ho ge bloeddruk - die stress hier is na tuurlijk niet bevorderlijk - en veel diabetici. Ook onder jongeren. Vroeger kwam het amper voor dat iemand insuline moest spuiten." hhhb'nirariii imum i ii«myiihi waiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51