361 sport Dekkers keert terug naar amateurs Loting Europees voetbal m 0 Peter Principle Thorpe op 100 meter ver achter Verschuren Knock-outfase Europa League Slh- Achtste finales Champions League Ajax: Loting met een bijsmaak PSV wacht 'Storm van de Zwarte Zee' zaterdag 17 december 2011 door Koen de Vries Even een vraag. Zou Joop Munsterman, de voorzit ter van voetbalclub FC Twente, goed kunnen voet ballen? En hoe zou dat zitten bij Tiny Sanders, de algemeen direc teur van PSV? En bij al die andere leidinggevenden bij Nederlandse profclubs? Geen twijfel mogelijk, zult u zeggen. In 99 van de hon derd gevallen luidt het goede ant woord 'nee'. Deze heren horen in de bestuurskamer thuis en niet op het voetbalveld. Is het dan niet een tikkeltje merk waardig dat u veel langer moet na denken over de vraag of Johan Cruijff de goede man op de goede plaats is in het bestuur van Ajax? En of dat bij Danny Blind en Louis van Gaal ook het geval is? Ook hier ligt een 'nee' voor de hand. Zij horen op het voetbalveld thuis en niet in de bestuurskamer. Ze hebben er geen, of nauwelijks opleidingen voor gevolgd. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat in dit soort gevallen meestal 'ja' geroepen wordt. In 1969 was er een man, dr. Lau rence J. Peter genaamd, die tot de volgende stelling kwam: In een hië rarchie stijgt elke werknemer tot zijn niveau van incompetentie. Daarmee bedoelt de heer Peter dat succesvolle werknemers door groeien naar, meestal leidinggeven de, functies waar ze helemaal niet geschikt voor zijn. Waarom zou een goede metselaar ook een goe de manager zijn van een bouwbe drijf? Waarom zou een goede amb tenaar ook een goede burgemees ter zijn? Het wordt eens tijd dat ze bij Ajax beseffen dat Peter Principle ook op voetbalclubs van toepassing is. De club is doordrenkt van verkeerde mensen op de verkeerde plaatsen. En van organen - zoals de leden raad - die veel te veel te zeggen hebben over dingen waar ze geen verstand van hebben. Mensen als Johan Cruijffkunnen van onschat bare waarde zijn voor voetbal clubs. Als trainer of adviseur. Maar niet als beleidsbepaler. Schoenma ker hou je bij je leest. In Nyon werd gistermiddag geloot voor de volgende ronde van de Champions League en Europa League. Ajax en AZ troffen het niet. De Amsterdammers moeten het opnemen tegen Manchester United, AZ treft Anderlecht. PSV en FC Twente wacht een makkelij kere opponent. Heenwedstrijd: 16 februari 2012, Return: 23 februari 2012 Winnaars naar achtste finales (8 en 15 maart 2012) O FC Porto (Por)-Manchester City (Eng) -+- mi Legia Warschau (Pol)-Sporting(Por) El AJAX (NEP)-Manchester United (Eng) 4- Lokomotiv Moskou (Rus) - Athletic Bilbao (Spa)jC SS FC Salzburg (Oos)-MetalistCharkov(Oek) Roebin Kazan (Rus) - Olympiakos (Cri) AZ (NEP)-Anderlecht (Bel) Cl S I Udinese (Ita) - PAOK Saloniki (Cri) LazioRoma(lta)-Atletico Madrid (Spa) T~ ■B Braga (Por) - Besiktas (Tur) tan 11 Steaua Boekarest (Roe) - FC TWENTE (NED) ki Viktoria Pilzen (Tsj) - Schalke 04 (Dui) Wisla Krakau (Pol) - Standard Luik (Bel) CE Hannover 96 (Dui) - Club Brugge (Bel) Trabzonspor (Tur) - PSV (NEP) II Stoke City (Eng)-Valencia (Spa) 3L.' Achtste finale Achtste finale Achtste finale Achtste finale Achtste finale Heenwedstrijden: 14,15,21 en 22 februari 2012 Returns: 6,7,13 en 14 maart 2012 UEFA CHAMPIONS LEAGUE Olympique Lyon (Fra) Napoli (Ita) AC Milan (Ita) H FC Basel (Zwi) m Bayer Leverkusen (Dui) ■Ipf CSKA Moskou (Rus) Zenit St. Petersburg (Rus) m Olympique Marseille (Fra) Apoel Nicosia (Cyp) Chelsea (Eng) Arsenal (Eng) Bayern München (Dui) FC Barcelona (Spa) Real Madrid (Spa) Benfica (Por) Internazionale (Ita) „Op deze loting hadden we gehoopt", zei trainer Frank de Boer. En na een korte stilte: „Inde Champions League." Maar Ajax komt Manchester United in Europees verband een verdieping lager tegen, in de Europa League.En om maar meteen met de deur in huis te vallen: daar zit Alex Ferguson, sinds mensenheugenis manager van Manchester United, dus helemaal niet op te wachten, op die Europa League. Geen aanzien en geen droog brood mee te verdienen. Na de uitschakeling in de Champions League tegen FC Basel bromde Ferguson zelfs iets over 'een straf toen hem werd gevraagd naar de Europa League. „Dat is een toernooi waaraan ik met United nog nooit heb deelgenomen. Nu moeten we op donderdag voetballen en dat is met het oog op de competitie helemaal niet ideaal. Maar dat is onze straf omdatwe ons niet hebben geplaatst" Het zou De Boer niet verbazen als gezichtsbepalende voetballers van United zoals Wayne Rooney en Rio Ferdinand straks in de tweeluik met Ajax ontbreken. „Je zou het eigenlijk aan Ferguson moeten vragen, maar ik vermoed dat hij de Europa League beschouwt als een mooi podium voor jonge spelers om ervaring op te doen. De competitie is veel belangrijker voor Manchester, omdat de club zich daarin kan kwalificeren voor de volgende Champions League." De trainer van Ajax noemde de Europa League op zijn beurt 'een mooi toernooi'. „Ik denk niet dat het zinvol is de Europa League af te schaffen en de Champions League uit te breiden van 32 naar 64 dubs, zoals door een paar grote clubs is geopperd. De Champions League moet wel iets spedaals blijven." Van echte opluchting was geen sprake, maat het had een stuk slechter gekund voor PSV, zoveel was duidelijk. „Kijk naar Ajax", zei coach Fred Rutten na de loting voor de Europa League. Zijn ploeg werd daarin gistermiddag gekoppeld aan Trabzonspor uit Turkije. Ook aanvoerder Ola Toivonen kon prima leven met de uitkomst. „Een leuke loting", zei de Zweed. „De entourage zal mooi zijn, met het fanatieke Turkse publiek. Het belangrijkste is natuurlijk dat we een goed resultaat halen." Enig scoutingswerk is zeker deze keer geen overbodige luxe, want van Trabzonspor (bijnaam: De Storm van de Zwarte Zee) is weinig bekend, meldden Rutten en Toivonen. Dat de vlag niet echt uitging bij PSV had ook te maken met het verdere perspectiefin de Europa League. Als Trabzonspor wordt uitgeschakeld (premie 270.000 euro), wacht waarschijnlijk Valencia, dat zelf eerst om Stoke City heen moet. Tegen de Spaanse topclub is PSV normaal gesproken kansloos. Trabzonspor begon het Europese avontuur dit seizoen in de derde voorronde van de Champions League. Het verloor van Benfica, ging verder in de Europa League maar stapte daarna toch weer de CL binnen toen Fenerbah^e daaruit werd verbannen vanwege een omkoopschandaal. Trabzonspor eindigde als derde in een groep met Internazionale en CSKA Moskou. Het waren de vier remises die de Turkse ploeg nekten. Dit seizoen doet Trabzonspor het in eigen land verre van geweldig. Het staat vooralsnog tiende, met tien punten achterstand op de koplopers Galatasaray en Fenerbah^e. I ill Tl Til TMMWWaWEBWBBIJ.'Blitlilia'MUJJFWWiCWWgS— RICCIONE - De Australische zwem mer lan Thorpe heeft gisteren bij zijn rentree op de langebaan geen rol van betekenis kunnen spelen. De vijfvoudig olympisch kam pioen eindigde bij wedstrijden in het Italiaanse Riccione als zestien de op de 100 meter vrije slag. Thor pe klokte in zijn serie 50,84 en was daarmee aanzienlijk langza mer dan de Nederlanders Sebasti- aan Verschuren en (oost Reijns. Verschuren eindigde achter de Ita lianen Luca Dotto (48,78) en Filip- po Magnini (48,82) als derde in 49,03. Reijns tikte als vijfde aan: 49,99. In de eindrangschikking na vier heats was dat ook hun klasse ring. „Wij waren sneller, alleen hij kreeg een staande ovatie", zo meld de Reijns via twitter over zijn 'jeugdvoorbeeld'. De 29-jarige Australiër stopte in 2006 vanwege motivatieproble men met zwemmen. door Koen de Vries MIDDELBURG - Wielrenner Hans Dekkers keert terug naar de ama teurs. De dertigjarige inwoner van IJzendijke gaat rijden voor De Dommelstreek, een team uit zijn geboorteplaats Eindhoven, dat net als het Zeeuwse Middelkamp uit komt in de clubcompetitie. Dek kers was acht jaar prof en reed voor ploegen als Rabobank en Gar- min. De laatste twee jaar kwam hij uit voor het Belgische Landbouw krediet, waar zijn contract niet ver lengd werd. Hans Dekkers was vooral in zijn jonge jaren succesvol, omdat hij over een ijzersterke eindsprint be schikte. Als junior won hij vele koersen en later schreef hij liefst zes etappes in Olympia's Tour op zijn naam. Als prof won hij aan merkelijk minder wedstrijden: vijf. Daaronder was in 2007 de Slui- tingskoers Putte-Kapelle. in de sprint versloeg hij onder meer Tom Boonen. Dekkers hield aan die zege een contract bij Protour- ploeg Garmin over. Met Garmin won aan de zijde van onder meer Bradley Wiggins en Martijn Maas kant een ploegentijdrit in de Ron de van Qatar. Ook won Dekkers een etappe in de Ronde van West-Vlaanderen en een etappe in de Ronde van Normandië. Hij reed verder onder meer Parijs-Ni- ce, Parijs-Roubaix en andere World Tour-wedstrijden. Dekkers: „Het enige dat er eigenlijk aan ont breekt, is een grote ronde." De import-Zeeuws-Vlaming kijkt met plezier terug op zijn carrière maar heeft er weinig moeite mee een forse stap terug te doen. In zijn eerste jaar bij Landbouwkre diet kreeg hij last van een virus, waardoor hij lange tijd niet kon wielrennen. Na een lang herstel maakte hij een herstart, zijn oude niveau hervond hij niet meer. „Ik kan niet meer fietsen zoals ik wil", kijkt Dekkers terug. „Ik heb het af gelopen seizoen koersen gereden waaraan ik tien jaar geleden ook meedeed. Toen ging ik voor de winst, nu kon ik maar net meeko men. Ook herstelde ik slecht van een inspanning. Het is als prof dan moeilijk op te brengen er alles uit te halen. Je moet honderd procent zijn om te kunnen presteren, ze ker een renner als ik. Daarom is het niet moeilijk om die mentale switch te maken. Het was moeilij ker geweest als ik nog met de bete re renners mee had gekund." Nadat Landbouwkrediet aan het eind van dit seizoen te kennen gaf dat zijn contract niet verlengd werd, keek Dekkers tegen beter we ten in nog even rond of er een an dere profploeg in hem geïnteres seerd was. „Eigenlijk had ik sep tember al twijfels. Ik dacht nog even aan een continentale ploeg, maar wat voor zin heeft het voor mij om daarin te rijden. Of je ziet het als opleidingsploeg, of als een ploeg waarvoor je veel wilt win nen. Voor mij gold geen van bei de." Daarom gaat Dekkers nu op een andere manier geld verdienen. Hij gaat in Sluis werken bij Avia, een bedrijf met een benzinesta tion en een wasstraat. Bij de Dom melstreek wordt hij ploeggenoot van Brian van Goethem, de talent volle wielrenner uit Sluiskil. Van Goethem gaat bij de Brabantse club aan zijn derde seizoen begin nen. Hans Dekkers' vader is ploeg leider. „Ik ga een nieuw leven lei den", stelt Dekkers, die in maart van dit jaar voor het eerst vader werd. „Ik ga koersen voor m'n ple zier. Zonder competitie kan ik nog niet, daarom kies ik ervoor om amateur te worden." Het betekent dat de kans groot is dat Dekkers ko mend seizoen aan de Omloop van de Braakman en de Wim Hen driks Trofee meedoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36