21 zeeland 10.000 -2000 Grote Zeeuwse musea Provincie in de bres voor Zalco-mensen Onderzoek PZC zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! zaterdag 17 december 2011 door Maikel Harte Wat zegt een onder zoek eigenlijk? Twee weken terug stond in deze krant dat 66% van de Zeeuwen achter een tweede kerncentrale zou staan en nu zegt EenVandaag dat een meerderheid juist tegen is. Oe ist noe eigenlijk? Ik weet het niet en volgens mij vele andere Zeeuw en ook niet. Uiteraard zou ieder een alleen duurzame energie wil len, maar kan dat al? Ergens ver baast het me dat we straks André Kuipers voor een halfjaar de ruim te in kunnen sturen, maar we nog steeds van olie afhankelijk zijn om onze auto te laten rijden. Moet dan echt de laatste oliedruppel ver zilverd zijn, voor we kunnen over stappen op duurzame energie? Spelen dat soort economische be langen ook hier een grotere rol dan ecologische belangen? Als echt vaststaat dat we de komende jaren nog steeds niet volledig met duurzame energie in onze behoef te kunnen voorzien en dus een tweede kerncentrale nodig is, dan mag hij er wat mij betreft komen. Prettige bijkomstigheid is dan de werkgelegenheid in deze tijden. Maar let dan wel op dat afval alsje blieft, want dat kan tot duizenden jaren radioactief blijven. We wil len dat onder de grond opslaan, maar ik zie het al gebeuren dat er over 400 jaar bij graafwerkzaam heden voor een nieuwbouwwijk in Borssele op een koepel wordt gestuit. Men zal onder de noemer van archeologisch onderzoek ver der graven en de vaten met radio actief afval vinden, met alle gevol gen van dien. Ja maar, wordt er dan gezegd, daar wordt voor ge waarschuwd, want we zetten van die doodskoppen op die vaten, dan zien ze dat het gevaarlijk is en maken ze de boel vast niet open. Echt niet. Doodskoppen op vaten aan de boorden van de Wester- schelde! Dat zullen ze over vier honderd jaar prachtig vinden. Ze zullen denken dat ze de lading van een piratenschip hebben ge vonden. Ik zie het gespeculeer al voor mij. Zijn het vaten van Michiel de Ruyter, Van der Dec- ken, Evertse of een andere kapi tein? Ik hoop één ding: dat ze Rooibos er buiten laten! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON ÊÈSBKÊÊ1 pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice..Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (n«8) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook'088-013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie aan door Edith Ramakers en Theo Giele De grote musea in Zeeland hebben minder bezoekers getrok ken dan in 2010. Het Voetbalmuseum moest het met 10.000 minder bezoekers doen en het Watersnoodmuseum rond de 2000. Het Zeeuws Museum noteerde een lichte daling van 300 en het Maritiem Muzeeum in Vlissingen ging van 38.650 naar 38.500. De musea hopen op veel bezoekers in de kerst vakantie om de cijfers vriendelijker te maken. L ianne van den Beemt van het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk heeft een verklaring voor de terugloop. In 2009 is het museum 'totaal ver nieuwd' en daar plukte het mu seum in 2010 de vruchten van. Ze moesten opboksen tegen het topjaar 2010. „We hadden voor onszelf al ingecalculeerd dat we 10 procent minder bezoekers zouden ontvangen. Dus doen we het eigen lijk niet eens zo gek." Het Watersnoodmuseum probeert met gratis rondleidingen in decem ber en kortingen op toegangskaart jes meer bezoekers in de laatste maand van het jaar te trekken. Sven van Rijswijk, directeur van Zeeland Attracties, is evenmin on tevreden over de bezoekersaantal len van het Nationaal Voetbalmu seum op het Zep-terrein in Middel burg. „Het eerste jaar zaten we op 150.000 bezoekers. De ervaring van andere attracties leert dat je in het tweede jaar altijd een terugval hebt. Wij hielden rekening met 10 procent minder bezoekers. Dat bleek met 140.000 bezoekers mee te vallen." Van Rijswijk zag dit jaar opvallend meer Duitse bezoekers. Dat had te maken met de expositie over het Duitse nationale elftal. Voor het EK-jaar 2012 heeft Van Rijswijk grote verwachtingen. Tweehon derdduizend bezoekers moet mo gelijk zijn. Rondom het EK komen speciale exposities en evenemen ten. Met de KNVB is een speciaal middelburg - De provincie Zee land neemt het initiatief om de ontslagen werknemers van alumi niumsmelter Zalco en van toeleve rende bedrijven zo snel mogelijk aan nieuwe banen te helpen. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, economie) roept volgende week vertegenwoordigers van het perso neel, vakbonden, werkgeversorga nisaties, gemeenten, uitkeringsin stanties en onderwijsinstellingen bijeen om te bezien wat een ge bundelde aanpak kan opleveren. Hij vertelde dat Zalco de provincie vorige week een garantstelling heeft gevraagd om uit de proble men te komen. De Reu: „Hoe spij tig ook: mogen we niet, want dat zou overheidssteun zijn, willen we niet, want dat leidt tot concurren tie en kunnen we niet, want we hebben er geen geld voor." De gedeputeerde noemde de kans van slagen van een doorstart 'vrij wel nihil' nu de ovens van het be drijf worden afgeschakeld. Bij dat proces is de provincie betrokken omdat dit veilig en op een milieu technisch verantwoorde manier moet gebeuren. De Reu kreeg een steun in de rug met een motie waarin werd ge pleit voor een mobiliteitscentrum om gedupeerde werknemers weer aan te slag te krijgen. Het debat even gênant toen Carla de Paepe (WD) opmerkte dat de initiatie ven van De Reu de provincie niet te veel mogen kosten. De motie werd evenwel met algemene stem men aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2